Урок "Людські чесноти" з курсу "Я усвіті" у 3 класі

Про матеріал

Урок розроблений з ціллю виховання у дітей позитивного ставлення до поведінки інших людей,вміння відрізняти позитивне від негативного, вміти пробачати , а також поважати та любити дітей ,які чимось від них відрізняються (чи поведінкою, чи зовнішнім виглядом,чи знаннями).

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           Урок з курсу

«Я у світі» в 3 класі

на тему:

«Людські

чесноти»

 

 

 

 

                                              Підготувала вчитель

                                              початкових класів

                                              загальноосвітньої школи

                                              І-ІІ ст. с. Залом

                                              Карпинець О.І.

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Людські чесноти .

Мета: формувати поняття про людські чесноти як гарні риси характеру, які можна розвивати, розширити уявлення дітей про добрі і погані вчинки , викликати бажання наслідувати добрі справи, творити добро на користь іншим,вдосконалювати вміння аналізувати свою поведінку, розвивати мовлення учнів, критичне мислення, виховувати чуйність, доброту, небайдужість до чужої біди,прагнення робити добрі справи.

Обладнання: підручник «Я у світі» (автор О.В.Тагліна, Г.Ж.Іванова), робочий зошит, альбоми,  картки з частинами прислів’їв , «замок Добра і Зла»,   абетка слів з буквою«Д»,  девіз уроку,  «Золоті правила»,  асоціативний кущ «Добро»,малюнки  «Доброта» ,«Сонечко» ,«Хмаринка».

                                                                     Хід уроку:

І. Організаційна частина. Привітання.

Закінчилась перерва

Продзвенів чаклун-дзвінок.

А тепер усі швиденько

Налаштуймось на урок.

                           Дзвоник пролунав, він урок почав.

                           А іще до нас сонце завітало в клас.

                           Щоб навчились ми лиш добро творить,

                           З щирим серденьком у цьому світі жить.

-Ось наше сонечко.Будем на уроці такими,щоб його не затулила  хмара.

 Щоб урок пройшов не марно(з хмарою – не хмарно) ми будемо:

 У – уважними

Р – роботящими

О – організованими

К – кмітливими

- Щоб урок пройшов цікаво, всі беремося до справи.

- Отож, беремо гарний настрій, посміхаємось один одному, мені, гостям і до справи.

 ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Перевірка домашнього завдання:

- Повідомлення «Історія нашої школи»

- Конкурс малюнків  «Моя школа»

- Повідомлення «Перші школи»

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

               Вступне слово вчителя.
 


Врятує світ краса — 
Завжди так говорили. 
Тепер врятує світ лиш доброта. 
Бо однієї вже краси занадто мало. 
Бо стільки всюди зла — людина вже не та. 
Тож, люди, на землі 
Спішіть добро творити, 
Щоб нам не згинути у морі зла, 
Щоб кожен міг серед краси прожити 
У царстві справедливості й добра. 



                   Вчитель. -- Мабуть, ви вже здогадалися, що цей урок ми знову присвятимо доброті і справедливості. 
Здавна на землі люди цінували праведне життя — життя чесне, щире, відкрите. Треба утримуватися від поганих вчинків, лихих намірів. Зло, як відомо, довго не забувається і породжує нове зло. А от добро породжує добро. 
Ви самі були не раз свідками і добрих вчинків, і злих, а також прочитали багато казок, у яких завжди відбувається боротьба між добром і злом.

 ІV. Повідомлення теми й мети уроку.

1.Вступна бесіда            

Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про добро, добрі вчинки,добрих людей.Один мудрець сказав:»Перед розумним треба схилити голову,а перед  добрим   стати на коліна».Отже,ви зрозуміли,що  тема нашого уроку «Людські чесноти».

2.Запис в зошиті (Класна робота і тема)

А девіз давайте   почитаємо разом:


«Не залежить доброта від зросту,            Доброта з роками не старіє,

 Не залежить доброта від віку.              Доброта, як сонце, гріє.»

 2. «Гість-ведмідь»  +   Гра  «Шифрувальники»

До нас завітав гість ,який щось тримає в руках.Один з вас на дотик спробує впізнати,що це таке,яке воно,чи тепле ,чи м»яке?(СЕРЦЕ)Так і за хорошу людину говорять,що в неї м»яке серце.  На дошці  зашифроване  слово:      РОТАДОБ  -- (ДОБРОТА),коли його складете,то дізнаєтесь,про що в нас буде тема уроку. Отже, сьогодні ми будемо говорити про людські чесноти:добро, добрі вчинки, добрих людей.

V. Первинне сприйняття й  усвідомлення нового матеріалу.

1.Вступна бесіда

 - В нас на дошці незвичайний  замок   Добра і Зла,в якому живуть різні риси людини.  Давайте заберемо з них погані риси,щоб увійти до цього замку.

Висновок.    Ось так і людина  .Краща з добрими вчинками і навпаки.

2. Робота з підручником (с.58-59)

А)Читання теми і мети уроку з підручника.

Поділись своїми думками.   

- Прочитайте слова й доберіть до них антоніми (лінощі,байдужість,жадібність,невихованість,бояузство,розхлябаність)

- Що називають цими словами?  (Риси характеру)

Б)Робота в парі – робота з підручником (с. 57)

- Доберіть до кожного малюнка прислівя.   Оцініть вчинки дітей.

- Які риси характеру вам подобаються?

 - То які риси характеру ми віднесемо до людських чеснот   (ЗА МАЛЮНКОМ 2)

(Совість,співчуття,щедрість,людяність,повага)

- Ознайомимось з думками інших людей.   

(Читання статті учнями ланцюжком: вчитель, учні. Останній абзац читають мовчки)

3. Бесіда:

- Що називають чеснотами?             - В чому розкривається характер людини?

- Прочитайте про золоте правило спілкування.

                                                   «Не роби людині того, чого не бажаєш собі»

                             «Поводься з друзями так, як хочеш, щоб поводилися з тобою.»

- Які риси український народ вважає чеснотами?

- Прочитайте, що таке вади.

- Чи може бути, що в людини є тільки вади або чесноти?

4. Робота в парі.

- Обговоріть зміст малюнків.(с.59)

- Про які чесноти вони свідчать?(доброта,допомога)

5.Асоціативний кущ.

а)     -ДОБРО-----це---світло,велика любов,повага,захист.

б)     -Абетка гарних слів на букву Д: добрий,душевний,дорогий,доброчесний,доброзичливий,добропорядний.

6. Фізкультхвилинка  «ХМАРИНКА»

 

 Хмаринка сонечко закрила.           (Затулити обличчя руками.)

Слізки срібнії зронила.

Ми ті слізки пошукаєм,                 (Присідання.)

У травичці позбираєм.

 Пострибаєм, як зайчата.              (Стрибки.)

 Покрутимось іще трішки.

Щоб спочили ручки, ніжки.           (Різні рухи.)

Всі веселі? От чудово

 А тепер до праці знову.

 

VI. Закріплення й осмислення навчального матеріалу.

1.Робота з підручником (с.59 – 60)

Читання оповідання «Чому Вовчик улітку не нудьгував?»   

Оцініть вчинки Вовчика. Про які чесноти і вади вони свідчать?

2)Робота в групі.         

- Діти, а балакучість – це чеснота чи вада?

- Читання притчі геніального італійського вченого й митця Леонардо да Вінчі «Зуби і язик» вчителем.        

- Тести для розуміння прочитаного:         


1) На яку хворобу страждав хлопчик?

              а) боліли зуби;

              б) був балакучий;    

              в) боліла голова.

 

          2) Зуби бурчали на:

              а) язика;

              б) хлопчика;

              в) себе.


  3) Що сталося після того, як язик сказав брехню?

              а) заболіли зуби;

              б) рот засміявся;

              в) зуби прикусили язика-брехунця.

- Оцініть вчинки хлопчика. Про які вади вони свідчать?

3. Релаксаційна пауза.  (  Хвилина мовчання .)

VII. Узагальнення й систематизація знань.

1.Робота в зошиті.            Вправа «Зелена ручка»        

Виконання завдання «Так чи ні».            Допомога старшим; не вмиватися; шанувати працю інших людей; берегти і охороняти природу; робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить; бути вихованим; бути стриманим; галасувати, якщо хтось відпочиває; обманювати; заздрити іншому; добре вчитися; багато читати; не слухатися своїх батьків; у біді допомагати друзям; насміхатися з чужого горя; ображати інших; захищати слабших; доглядати за тваринами; всі завдання виконувати вчасно; лінуватися; за виконану справу не вимагай нагороди; дотримуйся свого слова…(Перевірка фронтально )

  2.  Гра «Літературне лото». «Вчинок героя»

Вгадай казку і оціни вчинок героя:


Сидить півник на печі,

Їсть смачненькі калачі,

Тут лисичка прибігає,

Півника мерщій хапає,

Біжить котик рятувати,

В лиса півника забрати


                                                                                                                    («Котик і півник»)


 Він звірят усіх лікує,

Від халепи їх рятує,

І зайчат, і мавпенят,

Бегемотів і тигрят,

Вилікує він за мить

Все, що в звірів заболить,

Наш добрий лікар…

                                    (« Айболить»)


 


Виріс цей хлопчина

З маленької деревини.

У печі зміючку спік,

Сам на дерево утік.

Його гусятко врятувало –

На крилечка свої узяло.

Принесло до тата й мами,

Частувалось пирогами.


                                                                                                                («Івасик-Телесик»)

3.Робота над прислівями в групі  та   на картках.

  • З»єднай прислів»я :
  • Хто людям добра бажає,     надійніше кам’яного мосту.
  • Доброму скрізь                   а лихо ще довше.
  • Не одежа красить людину,    той і собі має.
  • Добре роби,       людей. 
  • Добро довго пам’ятається,    добре.
  • Світ не без добрих     добре й буде.
  • Добрий чоловік –      а добрі діла.

 

- Зібрати з поданих частин прислівя, при цьому стати на відповідне місце з певною карткою, щоб утворилося прислівя.

 За добро ………………….добром платять.

              Добру людину……………………. і бджола не жалить.

           -Добрі справи………………………прикрашають людину.

         -Все добре переймай,……………..а зла уникай.                

       - Чого вчать прислівя?

 

4. Практична робота.

 - Ми дуже багато говорили про вчинки. Перевіримо, чи добре ви навчилися їх розрізняти. 

 Гра «Незавершене речення»        

- Юрко ділиться із друзями цукерками, бо він….

- Тетянка не дозволила Яринці розглянути свою книжку, бо вона……..

- Данилко ніколи не вихваляється своїми досягненнями, бо він…….

   5. Кросворд « Доброта »

1.Антонім до слова жадібність. ( Щедрість).

2.антонім до слова жорстокість. ( Милосердя).

3.Антонім до слова ворожість. ( Дружелюбність).

4.Синонім до слова правдивість. ( Щирість).

5.Антонім до слова зловтіха. ( Доброзичливість).

6.Антонім до слова байдужість. ( Чуйність).

7.Антонім до слова грубість. ( Лагідність.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIII. Підсумок уроку.

- На яке запитання ми сьогодні шукали відповідь?

- Що таке чесноти?

- Які риси характеру відносяться до чеснот?

- Прочитайте висновок уроку в підручнику. Чи погоджуєтесь ви з таким висновком?

IX. Домашнє завдання:

Опрацювати теоретичний матеріал на с.58-59 підручника.

1 групі учнів – прислів’я про доброту;

2 групі учнів – малюнок «Добро у моїй уяві»;

3 групі учнів – скласти казку про Добро і Зло.

Підсумуймо! – Вірш вчителя:    

Якщо хочеш, друже,щоб тебе любили,

Чемним і привітним, добрим, чесним будь!

Не роби другому, що тобі не миле!

Правило це мудре, друже, не забудь!

 

docx
Додано
29 травня 2018
Переглядів
6908
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку