Розробка уроку
з зарубіжної лтератури
6 клас
Бодарєва А.В.,
учитель КЗ КОР
«Білоцерківський багатопрофільний
навчально-реабілітаційний центр»
1
Тема: Мацуо Басьо. Хайку.
Відображення японських уявлень про красу в поезії митця.
Мета: ознайомити учнів з життям та творчістю Мацуо Басьо; з’ясувати поняття «хайку»; розвивати навички виразного та вдумливого читання; виховувати здатність бачити естетичну цінність віршованих творів.
Обладнання: мультимедійна дошка, ілюстрація портрету Мацуо Басьо, картки з новими поняттями, схема складання сенкану, книги з творами поета, малюнки.
Хід уроку
-Всі готові до уроку?
-Який зараз урок?
-Що вивчає зарубіжна література?
(Зарубіжна література вивчає художні твори від давнини до сучасності).
Слово вчителя: «Сьогодні ми ознайомимося з відомим японським поетом Мацуо Басьо, який жив майже 320 років тому. Всі культурні люди Японії знають його вірші. Мацуо Басьо створив новий літературний жанр хайку.»
Завдання уроку:
Перевірка домашнього завдання: - самостійно прочитати короткі відомості про факти біографії Мацуо Басьо і відповісти на питання:
-Словникова робота:
Мацуо Басьо складав вірші у формі хайку.
2
Хайку – жанр японської поезії, який складається з трьох рядків без рими.
1рядок – 5 складів
2рядок – 7 складів
3рядок - 5 складів
У перекладі кількість складів змінюється.
Фуру іке я ! Старий ставок! Старый пруд!
Кавадзу тобікому Жабка стрибне – Прыгнула лягушка.
Мідзу – но ото. Сплеск пролунає. Всплеск воды.
Старий ставок!
Жабка стрибнула.
Вода сплеснула.
(Тут є рима. Закінчення двох останніх рядків співзвучні.)
Схема
1. Ім’я. (1 слово)
2. Який? (2 слова)
3. Що робив? (3 слова)
4. Фраза. (4 – 5 слів)
5. Хто? (1 слово)
Сенкан
Басьо.
Відомий, японський.
Писав, працював, мандрував.
Складав вірші у формі хайку.
Поет.
6. Читання віршів.
- Зразок читання віршів вчителем. (с.194, підручник за 6 клас « Світова література»
Автор: Волощук, Нова програма 6 клас)
- Підбір малюнків до змісту віршів.
- Коментоване читання.
3
- Декламування віршів учнями.
7. Відповіді на запитання.
- Чому вчать вірші хайку? (Хайку вчать шукати красу у простому і повсякденному.)
- Прочитайте вірш про метелика і процитуйте слова, які вказують на почуття
самотності. («Одна – однісінька тінь на всьому полі».)
-Як пов’язані в хайку образи природи й життя людини (або її душевний стан)?
(Прояви почуття самотності є в природі та у повсякденному житті. Настрій «плідної самотності» пробуджує почуття невимовної краси й повноти життя.)
8.Робота в парах.
- На основі двох прочитаних хайку дайте відповідь на запитання.
(Стрілки цибулі. Ранковий сніг. Квітучі сливи. Ніжні верби)
-Яка ідея поезії хайку?
Ідея поезії хайку - побачити красиве у простому і повсякденному.
9. Підсумок уроку.
Завдання: «Доповніть речення»
10. Домашнє завдання.
Вивчити напам’ять прочитані хайки.
4