Тема: Малювання ілюстрації до казки,,Колосок”
Мета: : Вчити учнів на основі творчої уяви та фантазії виконувати ілюстрацію до казки „Колосок”;удосконалювати навики зображення тварин, передачі характерних рис казкових героїв;вчити глибоко відчувати казку, сприймати її добрих героїв.Розвивати навики роботи з фарбами, творчу фантазію та ініціативу дітей, дрібні м'язи пальців рук.Прищеплювати любов до українських народних казок, виховувати естетичні почуття та смаки
Обладнання: українські народні казки (книжечки), таблиця з послідовністю виконанння малюнка, дитячі малюнки, ілюстраця до казки „Колосок”, малюнок до інсценізації казки.
ХІД УРОКУ
1.ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
1.1 Привітання. Психогімнастика «Я – квітка»
Я-маленька квіточка.Ранкове сонечко торкається моїх пелюсточок,приємно лоскоче,я повільно прокидаюся від чудового сну. Розгортаю свої тоненькі,ніжні пелюстки,повертаюся до сонечка,умиваюся росою.Вітерець ніжно грається моїми листочками.Я дарую свої пахощі ясному небу,теплому сонечку,землі,а гарний настрій- кожному,хто зараз поруч зі мною.
2 .АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
2.1.Відгадування загадки
- До уроку я підготувала сюрприз у скарбничці! Коли ви відгадаєте загадку, тоді ми зможемо продовжити наш урок!
Відкриваємо скарбничку
Скринька зовсім невеличка
В ній скарби про те безмежні
Будьте . дуже обережні.
Їх ніколи той не згубить,
Хто народу мудрість любить.
І багатства ці безцінні
Їх збирали по краплині
Не втрачаєм часу марно
Дістаєм перлину гарну.
(Із скарбнички – КАЗКА)
2.2.Бесіда
- Як ви гадаєте, чи є діти, які не люблять слухати казки?
Напевно, не знайдеться жодної дитини, яка б не любила казку.
Ви чуєте казки з раннього дитинства вдома, в дитсадку, потім – у школі.
Спочатку вам їх розповідають, згодом ви самі читаєте казки.
Діти, пригадайте, що таке казка? (Розповідь про незвичайні, часом фантастичні події).
Це цікава вигадана історія про події, яких не буває насправді. Рослини і тварини в ній вміють говорити і робити все те, що й люди.
- Як називаються казки, створені народом? (Народні).
Які українські казки ви знаєте? (“Пан Коцький”, “Курочка Ряба”, “Івасик Телесик”, )
2.3 Виставка книжечок
Зверніть увагу на виставку українських народних казок.
- А чи є серед цих казок такі, про які ви ніколи не чули, не читали їх?
Світ казок надзвичайно барвистий і захоплюючий, тому ви їх і полюбляєте. Колись вам читала казочки мама або бабуся, а тепер ви читаєте їх самостійно, навіть, самі ходите до бібліотеки. Заглянемо на поличку нашої виставки.. Тут зібрані улюблені книжечки-казочки.
У казках – мудрість народу, його розум, дотепність, гумор. Казка – це глибока мудрість життя. У них прославляються мудрі, працьовиті, хоробрі, кмітливі, добрі персонажі і засуджуються підступні, злі, зрадливі. У казках виражено довічну мрію людей – перемогу добра над злом.
2.4 Вікторина “З якої казки?”
- Уважно послухайте і скажіть, з якої казки ці слова.
Котику – братику!
Несе мене лиска
За кленові ліси,
За круті гори,
За бистрії води –
Порятуй мене!
(“Котик та Півник”)
Он де наша діва,
Он де наша Іва,
На метеному дворці,
На тесаному стовпці.
Кужілочка шумить,
Веретенце дзвенить,
Скиньмо по пір'ячку
Нехай з нами летить
(“Кривенька качечка”)
“Ведмідь каже: “Коли солом'яний соломою обсмалений, то дай мені соломи обідраний бік залатати!” Бичок – нічого, мовчить; ведмідь тоді його за бік, давай солому оддирати.”
(“Солом'яний бичок ”)
“Ні дідусю, я й не пила, я й не їла: бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку, вхопила водиці крапельку, - тільки й пила, тільки й їла!” (“Коза – Дереза”)
- Молодці, ви добре справилися з літературною вікториною.
Це ще раз доводить, що ви знаєте українські народні казки.
2.5 Гра “Відгадайте, до якої казки ця ілюстрація?”
Показую ілюстрації до українських народних казок.
Діти відгадують назви казок.(«Ріпка», «Рукавичка», «Пан Коцький»)
3.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
3.1 Повідомлення теми уроку . Перегляд мультфільму “Колосок”
- А до якої казки ви будете малювати ілюстрацію ви догадаєтеся, коли переглянете мультфільм
Сьогодні ми навчимося малювати ілюстрацію до казки, будете вдосконалювати свої навички роботи простим олівцем та кольоровими олівцями
РУХАНКА
Діти ходили, діти гукали
Дружно у парку казку…(шукали)
Може під кущиком, чи під місточком
Може накрилась кленовим… (листочком)
Хлопці гасали, бешкетували..
Що ви? Це казку вони…(доганяли)
Казко, постій, гей, озовися!
Та не жартуй з нас , тихо..(не смійся)
Казка із сонечком в небо злетіла
Ні, нашу казку кізонька…(з’їла)
Та, слава Богу, казка знайшлася,
Будем старатись, щоб гарна…(вдалася).
3.2 Словникова робота.
ІЛЮСТРАЦІЯ – це зображення, що пояснює або доповнює текст у книжці, журналі, газеті.Художники, які малюють ілюстрації називаються художниками – ілюстраторами.Художник, який зображає тварин називається художником-анімалістом.
Назва цього жанру походить від латинського слова “аніма”, що означає тварина.До анімалістичного жанру належать картини, скульптури, вишивки, на яких зображені тварини.
. 3.3 Перегляд демонстраційного матеріалу.
-Розгляньте ілюстрацію до казки “Колосок”.
- Яким ви собі уявляєте Півника? (працьовитим,кмітливим,рухливим.)
- Яким кольором ви його намалюєте?
- А які мишенята? (Ліниві)
- Якого кольору шерсть у мишенят?
- Які кольори ви використаєте для зображення півника?
3.4 Поетапне виконання композиції вчителем.
.
4.ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
4.1 Повторення етапів послідовного виконання ілюстрації (використовую таблицю).
Фізкультхвилинка
4.2 Продовження практичної роботи учнів.
5.ПІДСУМОК УРОКУ
5.1 Підсумкова бесіда
5.2 Перегляд дитячих малюнків.
5.3 Демонстрація учнівських робіт.
Ось і пролунав дзвінок
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам друзі.