Урок-мандрівка "Природні зони Євразії"

Про матеріал
Матеріал даної розробки може бути використаний при вивченні нового матеріалу, а також окремі питання - при перевірці та узагальненні знань. Вчитель може на власний розсуд до кожної з природних зон додати слайди, фрагменти відеофільмів, фотографії.
Перегляд файлу

Тема :Природні зони Євразії.

Мета : сформувати уявлення про природні зони та особливості їх розміщення на материку;

            розвивати вміння характеризувати природні зони та працювати з різними джерелами знань;

            виховувати дбайливе ставлення до природи, використовуючи місцевий матеріал.

Тип уроку : комбінований.

Форма проведення : урок – мандрівка.

Обладнання : фізична карта та карта природних зон світу, енциклопедії, додаткова література, ілюстрації,

                        атласи, підручники.

 

 

Хід уроку.

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 

Усне опитування.

  1. Дати характеристику річок басейну Північного Льодовитого океану.
  2. Особливості річок басейну Індійського океану.
  3. Порівняти живлення та режим річок басейнів Тихого та Атлантичного океанів.
  4. Які за походженням улоговин озера є на материку ? Показати їх на карті.
  5. Чому багаторічна мерзлота займає різні площі в Європі та Азії ?
  6. Навести приклади позитивного і негативного впливу людини на річки.

 

Робота з контурною картою ( перевірка номенклатури ) – 2 учні.

Позначити на контурній карті об’єкти Євразії :

  1. Гімалаї, Чорне море, Каспійське море – озеро, річка Волга, річка Дунай, гори  Піренеї, озеро Байкал, Скандинавські гори, півострів Камчатка, Баренцове море, острів Шрі – Ланка.
  2. Апеннінські гори, Балтійське море, Бенгальська затока, Уральські гори, Піренейський півострів, Східноєвропейська рівнина, річка Дніпро, річка Інд, озеро Балхаш, острів Ісландія, Берингове море.

 

Попереднє підведення підсумків.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 

Постановка проблемного питання.

Уявіть собі мандрівку по Східноєвропейській рівнині. З рухом уздовж меридіана ландшафти поступово змінюються . Суворі безлісі ділянки змінюються рідколіссям. Далі розкинулося зелене море тайги, яке згодом зміниться широколистими лісами. Лісостепи плавно переходять у степ.

 

Що є причиною таких змін ?

 

Вивчати особливості природних зон Євразії ми будемо протягом двох уроків.

Сьогодні відбудеться наше знайомство з природними зонами арктичного, субарктичного та помірного поясів.

 

Із півночі на південь наша карта

На кольори різноманітні так багата,

Тому що це усі природні зони.

Можливо, декому із вас вони відомі.

Ми за урок сьогодні зможем побувати

У всіх природних зонах, що на карті.

Отож, давайте вирушимо в путь !

Нас несподіванки і невідоме ждуть!

 

 

Давайте пригадаємо план характеристики природної зони.

1.Назва та географічне положення (частина материка, кліматичний пояс).

2. Кліматичні умови.

3. Грунти.

4. Особливості видового складу рослинного світу.

5.Особливості видового складу тваринного світу.

6. Зміна зони людиною. Природоохоронні території.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

 

На попередньому уроці ви отримали випереджальні завдання по природним зонам : одні працювали з підручником, другі – з енциклопедіями, треті – з художньою літературою. 

Отже, розпочинаємо нашу мандрівку.

 

Зупинка 1. Арктичні пустелі і напівпустелі.

  1. Чому в назві цієї природної зони є слово « пустеля», хоча й «арктична» ?
  2. Дати характеристику географічного положення , клімату та грунтів зони арктичних пустель.
  3. Чому рослинний світ даної природної зони дуже бідний і представлений переважно мохами та лишайниками ?
  4. Чому видова різноманітність тваринного світу зони арктичних пустель суттєво збільшується влітку?

 

Цікаві повідомлення про представників тваринного світу.

 

Зупинка 2. Зона тундри і лісотундри.

  1. Дати характеристику положення та природних умов зони тундри.
  2. Слово « тундра» в перекладі означає « безліса».Пояснити, чому ця природна зона отримала таку назву ?
  3. Що таке багаторічна мерзлота та як вона впливає на видовий склад рослинного світу?
  4. Чому про зону тундри і лісотундри часто кажуть : « Ходимо по лісу, а не бачимо» ?
  5. Як пристосувалися до життя в суворих умовах представники тваринного світу ?
  6. Чому лісотундра займає проміжне положення між зоною тундри і тайги ?

 

Зупинка 3. Тайга.

  1. Дати характеристику географічного положення зони тайги.
  2. Чим клімат тайги відрізняється від клімату тундри ?
  3. Чому в тайзі дуже багато боліт ?
  4. Дати характеристику рослинного світу зони тайги.
  5. З чим пов’язане велике різноманіття представників тваринного світу в цій зоні ?
  6. Чому у міру просування з півночі на південь тундра і лісотундра поступово змінюються деревною рослинністю тайги ?
  7. Чому в зоні тайги зустрічаються лише хвойні породи дерев ?

 

Зупинка 4. Зона мішаних і широколистих лісів.

  1. Охарактеризувати географічне положення зони мішаних і широколистих лісів. Чи є вона на Україні ?
  2. Чим хвойний ліс відрізняється від листяного ?
  3. У міру просування з півночі на південь мішані ліси поступово змінюються широколистими. Чим можна пояснити поступове зникнення хвойних порід ?
  4. Типовими представниками європейських лісів є дуб і бук. Букові ліси ростуть у Західній Європі, а на Східноєвропейській рівнині вони поступають місце дубовим . З чим це пов’язано ?
  5. Охарактеризувати тваринний світ зони мішаних і широколистих лісів.
  6. Чому ця природна зона дуже змінена людиною ?

 

Цікаві повідомлення учнів.

 

Зупинка 5.  Зона лісостепу і степу.

  1. Бесіда.
  1. Дати характеристику положення та клімату зони лісостепу і степу.
  2. Які грунти характерні для зони лісостепу і степу ? Чому вони відрізняються високою родючістю ?
  3. Чому природна рослинність даних природних зон майже не збереглася ?
  4. Чому в лісостепу є деревна рослинність, а в степу – ні ?
  5. Охарактеризувати тваринний світ зони степу. Як тварини степу пристосувалися до посушливого степового літа ?

 

  1. Комп’ютерна презентація « Степ» ( з використанням місцевого матеріалу).

Зупинка 6. Пустелі.

  1. Де в Євразії розташована зона тропічних пустель?
  2. Чому на Аравійському півострові розташована велика пустеля?
  3. Дати характеристику рослинного та тваринного світу глинистих пустель.
  4. Які пустелі розташовані в помірному поясі? Що для них характерно?

 

Повідомлення про Олешківські піски.

V.  Закріплення нового матеріалу.

 

  1. Які проблеми існують для кожної з природних зон ?
  2. Порівняти зону степів Євразії та Північної Америки.
  3. Назвати заповідники степової природної зони в Україні.

 

VI. Підсумок уроку .

 

VII. Домашнє завдання.

 Вивчити стор.199-205 підручник В.Ю.Пестушко, Г.Ш.Уварова.

 

docx
Додано
24 січня 2020
Переглядів
1279
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку