Урок позакласного читання, метою якого є : ознайомити учнів із творчістю Марини Павленко, розглянути повість "Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів?", розкрити характеристику образів головних героїв - братика та сестрички Сойченків, які ростуть і виховуються в неблагополучній сім'ї; розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення, вміння формулювати і висловлювати власну думку, навички виразного читання і переказу змісту тексту; виховувати любов до книги, прагнення до самовиховання, кращі моральні цінності людини.
Урок позакласного читання у 5 класі
Тема. Марина Павленко. Повість "Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів ?".
Мета: ознайомити учнів із творчістю Марини Павленко, розглянути повість "Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів?", розкрити характеристику образів головних героїв - братика та сестрички Сойченків, які ростуть і виховуються в неблагополучній сім'ї; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, вміння формулювати і висловлювати власну думку, навички виразного читання і переказу змісту тексту; виховувати любов до книги, прагнення до самовиховання, кращі моральні цінності людини.
Обладнання: книга Марини Павленко "Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів?", портрет письменниці, епіграф, картки, ілюстрації до твору, виставка книг сучасної української прози, мультимедійна презентація.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Епіграф. "Людина, для якої книжка уже в дитинстві стала такою необхідною, як скрипка для музиканта, як пензель для художника, ніколи не відчує себе обділеною, збіднілою, спустошеною"
В.Сухомлинський
Перебіг уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
С.Михалков «Пісенька маленьких читачів»
В кожнім домі, в кожній хаті-
У містах і на селі,-
Хто навчився вже читати,
Має книжку на столі.
Дружба з книгою – це свято,
Не було б його у нас,
Ми не знали так багато
Про новий і давній час.
Все ми в книзі знайдемо.
Кращої не знаємо,
Доброї і вірної
Подруги малят!
Книгу зрозумілую,
Чесну, добру, сміливу
І дівчатка, й хлопчики-
Хочуть всі читать!
І найменшенька дитина,
Що не вміє ще читать,
Ледь колисочку покине-
Просить книжку показать.
В день народження до друга
Доведеться тобі йти,
Гайдара прекрасну книгу
Принеси в дарунок ти!
Все ми в книзі знайдемо.
Кращої не знаємо,
Доброї і вірної
Подруги малят!
Книгу зрозумілу,
Чесну, добру, сміливу
І дівчатка, й хлопчаки-
Хочуть всі читать!
Книги дружать з дітворою,
Полюби їх у житті-
І улюблені герої
Будуть друзями в путі.
Сторінки книжок завітних
Всіх нас доброму навчать-
Працювати, і учитись,
Й Батьківщину шанувать!
Книжка – це…
( наш добрий друг, який завжди підкаже, заспокоїть, навіє приємні спогади, занурить у світ дитинства). (Слайд 2)
ІІІ. Оголошення теми, мети й завдань уроку. (Слайд 3)
- Сьогодні на уроці ми дізнаємося про творчість сучасної письменниці Марини Павленко, розглянемо її повість "Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів?", розкриємо проблему твору, проаналізуємо головних героїв, постараємось дати їм свої поради.
ІV. Сприйняття та осмислення нового матеріалу.
1 учень.
Марина Павленко, народилася 30 березня 1973року в селі Старичах Яворівського району Львівської області в родині вчителів. Дитинство минуло на рідній для батьків Черкащині. Закінчила Уманський державний педагогічний інститут ( нині – університет ) ім. Павла Тичини. Кандидат педагогічних наук, доцент. Викладає сучасну українську літературу на кафедрі української літератури та народознавства Уманського державного педагогічного університету ім.П.Тичини.
2 учень
Переможець і лауреат багатьох літературних конкурсів : "Гранослов "(1966р. - поезія, 2002р. - проза), "Привітання життя "(Львів, 1966.р.), "Смолоскип"(2000, 2001, 2002 рр.), "Коронація слова"(Київ, 2004р.), конкурсу Української бібліотеки у Філадельфії (США, 1998р.), конкурсу на кращу поему, присвячену річниці незалежності України (США, 2000р.), Світової організації українських жіночих організацій (СФУЖО) (2005р.), "Портал" (2006р.), Всеукраїнського конкурсу сучасної новели імені Валер'яна Підмогильного (2005р.). Нагороджена Міжнародною недержавною українсько-німецькою премією імені Олеся Гончара за збірку "Як дожити до ста", літературною премією"Благосвіт" за монографію "Тичинська "формула українського патріотизму. 2006 року стала лауреатом ІІ премії імені Богдана Лепкого за роман "Санта Лучія в кирзових чоботях".
3 учень
У Марини є дуже багато улюблених письменників. Якщо уявити собі такий ідеальний взірець, то це, наприклад, буде сукупність Шевченкового незламного духу й Стефаникової стислості, Лесина драматичність, метафоричність Ігоря Калинця, затишна енергетика Ірини Жиленко та інші митці.
Учитель. А зараз переходимо до аналізу повісті "Чи шкідливо ходити покрівлями гаражів?".(Слайд 5)
(Запис у зошитах дати, теми уроку, епіграфа.) (Слайд 6)
Археологія – наука , що вивчає давні побут і культуру людського суспільства на підставі речових пам'яток минулого.
Тротуар – пішохідна доріжка з боків вулиці, площі.
Канапа – те саме, що диван, тапчан.
Паркан –стіна , звичайно дерев'яна , що обгороджує що-небудь.
Контейнер - змінний пристрій, у якому перевозять вантажі .
Ілюзія – оманливе , хибне сприймання людиною дійсності.
Трапеза – у монастирі обідній стіл з їжею та частуванням.
Учитель. Тож давайте складемо характеристику дійових осіб твору дібравши цитати або відповідні рядки з твору. Попрацюємо в групах.
I група
- Охарактеризувати Ромчика та Ганнусю Сойченків.
II група
- Дарина Іванівна – класний керівник братика та сестрички.
III група
IV. Закріплення нового матеріалу.
Вікторина "Чиї це слова?" (Слайд 9)
1.- Та що там – уроки! Нам оно жити нема де! Тато знов запив і вигнав з квартири.(Ромчик)
2.- Ви вже даруйте, що мої розледащили до ручки. Вірите, знов нема на них ні сил, ні часу!(Мама)
3.- Дарино Іванівно, напишіть, будь-ласка коли ми виходимо зі школи?(Ганнуся)
4.- У них таке розвинене чуття мови! Так виховано й розумно розповідають усілякі історії! Такі цікаві придумують казки!…(Вихователька літнього табору)
5.- У такий холод ви с кожної колонки п'єте воду?(Дарина Іванівна)
6.- Мама каже, що це мої гроші! А я собі знаю, як бути: потроху-потроху назбираю, покладу в корзину – і на День матері подарую мамі! (Ганнуся)
V. Підсумок уроку.
1. Інтерактивна вправа "Незакінчене речення"
- Моя сім'я… (Слайд 10)
2. Читання прислів’їв, приказок про книжку.
3. Оцінювання навчальних досягнень.
VІ. Домашнє завдання. Намалювати портрет героя, який тобі сподобався.