Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Масові депортації (1944–1946 рр.) Обмін населенням між Польщею й УРСР. Операції “Вісла” і “Захід”.
Мета: охарактеризувати депортаційні процеси повоєнних років як військово-політичні акції комуністичної влади та злочин проти українців; визначити причини та наслідки депортацій українців із західних областей УРСР та південно-східних областей Польщі; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
охарактеризувати депортаційні процеси повоєнних років як військово-політичні акції комуністичної влади та злочин проти українців;
-
визначати причини та наслідки депортацій українців із західних областей УРСР та південно-східних областей Польщі;
-
висловлювати власні судження щодо насильницьких методів переселення людей.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, карти, відеоматеріали, Інтернет-ресурси, роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Історичний диктант.
-
ООН була створена… (24 жовтня 1945 р.)
-
УРСР отримала запрошення на конференцію, що проходила у … (Сан-Франциско)
-
Договір між СРСР та Чехословаччиною про вихід Закарпатської України зі складу Чехословаччини було підписано… (29 червня 1945 р.)
-
Упродовж 29 липня - 15 жовтня 1946 р. делегація УРСР брала участь у… (Паризькій мирній конференції)
-
Згідно договору, підписаного 10 лютого 1947 рр. Румунія передала УРСР … (Бессарабію та Північну Буковину)
-
За тим же договором Угорщина відмовилася від претензій на … (Закарпатську Україну)
-
Радянсько-польський державний кордон від 16 серпня 1945 р. було встановлено по лінії Керзона з корективами на користь… (Польщі)
-
22 січня 1946 р. у складі УРСР було створено… (Закарпатську область)
-
Господарство Кримського півострова занепало унаслідок… (депортації кримських татар 1944 р.)
-
Передачу Україні Кримської області було приурочену 300-річчю … (Переяславської ради)
-
Офіційно Кримський півострів увійшов до складу УРСР … (19 лютого 1954 р.)
-
Остаточний обмін територіями з Польщею відбувся … (15 лютого 1951 р.)
-
Робота з історичною картою.
-
Покажіть на історичній карті:
-
території, передані за обміном 1951 р.;
-
територіальні зміни, згідно міжнародним договорам 1945 – 1947 рр.;
-
Херсонську область, що утворена 30 березня 1944 р.;
-
територію, що перейшла до складу УРСР у лютому 1954 р.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Передбачення за ілюстраціями».
-
Перегляньте зображення.
-
Висловіть свої припущення, про що може йтися на уроці? (Відповіді дітей)
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Перегляд відеоролику з подальшим обговоренням.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=20&v=5wLmb3FagAM
-
Яким чином влада СРСР та Польщі остаточно вирішили національне питання? (обміном населенням)
-
Яку угоду було укладено у Любліні 9 вересня 1944 р.? (Про взаємний обмін населенням)
-
Які території потрапили під виселення?
-
Які наслідки поніс за собою цей договір?
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 21 – 23.
-
Перекажіть текст за запитаннями?
Що передбачав договір, підписаний у Любліні 9 вересня 1944 р.?
Чому поляки виявляли активне бажання переселитися?
Які причини масового небажання українців покидати свої домівки?
До чого призвело небажання українців до переселення?
-
Аналіз відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=uVTjAC85gkc
-
Що ж являла собою операція «Вісла»?
-
Операція «Вісла» - примусова депортація українців з етнічних земель у Польщі.
-
Коли вона розпочалася? (28 квітня 1947 р., 4 година ранку)
-
Яку мету переслідувала операція? (придушити будь-які повстання, ліквідувати УПА, розпорошити українську національну меншину в Польщі)
-
Яка подія стала приводом до операції? (убивство заступника міністра оборони Польщі, в якому звинуватили УПА)
-
Як відреагувало місцеве населення на акцію? (підтримали)
-
Коли завершилася операція? (у жовтні 1947 року)
-
Аналіз відеоролику.
-
Проаналізуйте відеоролик за запитаннями.
https://espreso.tv/video/252219
-
Коли розпочалася операція «Захід»? (21 жовтня 1947 р.)
-
Яка доля чекала на депортованих українців?
-
Робота в парах.
-
Оберіть одне з історичних джерел, представлених у підручнику та проаналізуйте його за запитаннями.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота в парах.
-
Користуючись інформацією, отриманою на уроці, заповніть порівняльну таблицю.
Операції «Вісла» та «Захід»
|
«Вісла»
|
«Захід»
|
Хронологічні межі
|
28 квітня – 28 серпня 1947 р.
|
21 – 26 жовтня 1947 р.
|
Території, що постраждали
|
Холмщина, Лемківщина, Надсяння
|
Західна Україна
|
Мета
|
«очищення» території Закерзоння від автохтонного українського населення; асиміляція українців у польському середовищі» знищення баз діяльності ОУГ-УПА
|
знищення соціальної бази українського підпілля в регіоні;
наповнення трудовим ресурсом промислового виробництва північних районів СРСР;
як дієвий аргумент щодо прискорення колективізації.
|
Наслідки
|
близько 150 тисяч українців; великі втрати УПА
|
26 332 родини (77 291 особа).
|
-
Робота з контурними картами.
-
Позначте на контурній карті:
-
територію Закарпатської України, переданої до складу УРСР за договором із Чехословаччиною29 червня 1945 р.;
-
межу українських земель, переданих Польщі за радянсько-польським договором 16 серпня 1945 р.;
-
райони проведення польською владою депортаційної операції «Вісла» у квітні 1947 р.;
-
спеціальні збірні пункти, звідки депортували на схід українське населення під час операції «Захід» у жовтні 1947 р.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Доберіть іменник, прикметник та дієслово, які, на вашу думку, найкраще передають зміст сьогоднішнього уроку.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати матеріал підручника на с. 21 – 23.