Математика і мистецтво. Точність, гармонія і краса.
( для учнів 9 класу )
Епіграф уроку:
«... Геометрія володіє двома скарбами - теоремою Піфагора і золотим перерізом , і якщо перше з них можна порівняти з мірою золота , то друге - з коштовним каменем ... » Йоганн Кеплер.
МЕТА:
- Розширити кругозір учнів , сприяти розвитку пізнавального інтересу .
-Показати школярам загально - інтелектуальне значення математики .
- Сприяти пізнання законів краси і гармонії навколишнього світу.
.ОБЛАДНАННЯ: роздатковий матеріал (задачі про золотий переріз)
Презентація «Золотий переріз у мистецтві»
„Правильні многокутники”;
фотографії пам”яток архітектури;
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка д/з
ІІІ. Розв’язування задач
Задача1. Поділити відрізок АВ точкою С так, щоб
Побудова
Задача2. Виміряємо у см довжини відрізків і знайдемо відношення
Висновок: У нас вийшло число ɥ ≈1,62.
Таке відношення і буде золотим, а такий переріз – золотим перерізом.
Вчитель математики Навколишній світ різноманітний ...
Ви, напевно, звертали увагу, що ми неоднаково ставимося до предметів і явищ навколишньої дійсності. Безладність, безформність, неспівимірність сприймаються нами як потворне і виробляють відразливе враження. А предмети та явища, яким властива міра, доцільність і гармонія сприймаються як гарне й викликають у нас почуття захоплення, радості, піднімають настрій. Людей з давніх часів хвилювало питання, чи підкоряються такі речі, як краса і гармонія, яким-небудь математичним розрахункам. Чи можна « перевірити алгеброю гармонію». Звичайно, всі закони краси неможливо вмістити в кілька формул, але, вивчаючи математику, ми можемо відкрити деякі складові прекрасного.
Сьогодні на уроці ми познайомимся з одним з таких математичних співвідношень, і там, де воно присутнє, відчувається гармонія і краса. Теорему Піфагора знають багато людей, а от що таке «золотий переріз» - далеко не всі.
Що ж таке золотий переріз ? Слово „переріз” означає поділ відрізка на дві частини. Золотим же назвали його тому, що там де він присутній відчувається гармонія і краса.
Учень. Під золотим перерізом мають на увазі знаходження на даному відрізку АВ такої точки С, щоб виконувалось співвідношення
АВ:АС=АС:СВ, щоб більша частина відрізка, яка відтинається точкою С, була середньою пропорційною величиною між усім відрізком та меншою його частиною.
Вчитель мистецтва. (Презентація)
Золотий переріз в мистецтві
На перший погляд такий поділ відрізка здається дуже складним і рідкісним, але це не так.
Золотий переріз широко використовується в теорії і практиці мистецтва скульптури, в живописі.
Середньовічний монах і математик Лука Пачоллі у 1509 році написав трактат „Про божественну пропорцію”, а ілюстрації до книги виконав Леонардо да Вінчі. Він переконаний, що пропорція існує скрізь: у математиці і механіці, у медицині та географії, в усіх інших науках. Особливу роль відіграє золотий переріз у мистецтві, живописі, скульптурі. Розглянемо скульптуру Аполона, яку вважають еталоном чоловічої краси. Якщо її висоту поділити у відношенні золотого перерізу і це ж саме проробити з кожною частиною тіла, то точки ділення попадають на анатомічно важливі місця: початок шиї, талію, коліно. Ця ж закономірність поширюється на руки і обличчя.
Золотий переріз в архітектурі
Тільки дотримуючись законів геометрії, архітектори змогли створити свої шедеври. Пропорція в архітектурі-це ніби її внутрішня краса. Вона невидима безпосередньо, але завжди відчутна як і краса духовна. Особливо велику роль відіграє золотий переріз в архітектурі. Фасад одного з найкращих витворів давньогрецьких архітекторів-Парфенона-храм богині Афіни, побудований у 5 ст. до н. е. в Афінах.
На основі золотого перерізу створена Капелла Пацци у Флоренції. Золотий переріз використано при побудові багатьох споруд з колонадами, фрагментів архітектури у Києві
(Можна дати учням фотографії).
Вчитель математики.
Давайте повторимо з вами про багатокутники.
Сума внутрішніх кутів: 180·(5-2) = 540.
Кожен кут: 540:5=108 градусів.
(Тут можна використати як за допомогою орігамі зробити п’ятикутник).
Чудовий приклад «золотого перерізу» являє собою пентаграма - правильний п'ятикутник. Зірка – вона відома. Форму п'ятикутної зірки мають багато квітів, морські зірки і їжаки, віруси і т. д. Людське тіло також можна розглядати як п'ятипроменеву фігуру, де променями служать голова, руки і ноги. Перші згадки про пентаграму відносяться до Стародавньої Греції. У перекладі з Грецького пентаграма означає дослівно п'ять ліній ( leuta - п'ять , gramma - риса, лінія). У еллінському світі наука і мистецтво розвивалися в так званих філософських школах.
Однією з найвідоміших серед них була школа Піфагора, а відмінним знаком її членів була пентаграма. Піфагорійці відрізнялися винятковою вірністю своєму братству.
Учень розповідає легенду.
Збереглася легенда, згідно з якою один з піфагорійців, тяжко захворівши на чужині, і залишившись без засобів існування, попросив господаря будинку, залишити його, намалювавши на воротах пентаграму. Коли повз будинку проходив інший піфагорієць, і на воротах він побачив пентаграму він щедро розплатився з господарем.
Звичайно, піфагорійці не випадково вибрали пентаграму. Вони вважали, що цей красивий багатокутник має багато містичних властивостей. Саме пентаграма була символом життя і здоров'я, їй присвоювалась здатність захищати людину від злих духів.
Вчитель математики. Чим же цікавий цей символ з точки зору математики? Пентаграма представляє собою вмістилище золотих пропорцій! З подібності трикутників ACD і ABE можна вивести відому пропорцію. Цікаво, що всередині п'ятикутника можна продовжити будувати п'ятикутники, і золоті відношення будуть зберігатися.
Практична робота. (можна дати цю практичну роботу учням виконати вдома ще напередодні уроку, а на уроці тільки зробити висновки.)
У 1855 р. німецький дослідник золотого перерізу професор Цейзінг опублікував свою працю «Естетичні дослідження». Він виміряв близько двох тисяч людських тіл і дійшов висновку, що пропорції золотого перерізу проявляються в відношенні частин тіла людини - довжина плеча , передпліччя і кисті, кисті і пальців і т.д. Ділення тіла точкою пупа - найважливіший показник золотого перерізу .
Результати вимірювань учнів класу.
Учням класу було запропоновану роботу, вони повинні були провести вимірювання висоти і довжину від пупа до ніг, результати заносимо у таблицю .
Висновок: пропорції тіла людини приблизно дорівнює показнику золотого перерізу, що підтверджує теорію Цейзинга .
Підсумки уроку:
Отже:
Що найбільше сподобалося?
Що запам'яталося найбільше?
Я думаю, що ви запам'ятали, де використовується золотий переріз в мистецтві, і як результат, зможете побачити золоту пропорцію в оточуючих нас предметах.
Вчитель мистецтва.
У книзі "Математика і мистецтво" А. В. Волошинов пише: "Мистецтво - самостійна галузь культури, воно виткане з діалектично протилежних начал - матеріального і духовного, розрахованого та вгаданого. Воно доступне точному математичному аналізу в першій частині. Але у другій - до неї треба прислухатися душею. Але краса є не лише в мистецтві. Краса - усюди. Є вона і в науці, і особливо в її перлини - математики. Пам'ятайте, що наука на чолі з математикою відкриє перед нами казкові скарби краси.
Перегляд відеоролика «Що спільного?»
Домашнє завдання.
Знайти в інтернеті ще використання золотого перерізу (музика, анатомія людини, природа, тощо).
Дякуємо за урок.
1