Математика 3 клас
Тема: |
Година. Хвилина. Секунда. Доба. Визначення часу за годинником |
Мета: |
ознайомити учнів з одиницями часу та співвідношеннями між ними; навчати визначати час за годинником; формувати навички обчислень, використовуючи таблицю множення; розвивати мислення, виховувати бажання берегти час. |
Хід уроку
І. Організаційний момент
Щоб успішно працювала автоматика,
Безперечно, знадобиться математика.
І щоб рухались верстати,
І щоб гроші рахувати,
І яка година, знати,
Щоб усюди нам встигати
Треба добре її знати.
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра «котра година?»
Повторення таблиці множення і ділення чисел 3;4; 5; 6.
Учень біля дошки на макеті годинника стрілками показує на числа циферблату, а учні класу виконують множення і називають відповідь.
— За допомогою годинника складіть усі можливі приклади на ділення.
3. Фронтальне опитування
1) Робота над виразами.
— У чому різниця?
(36 – 12) : 6 + 6; 36 – 12 : 6 + 6
Повторення порядку виконання дій.
2) Обчислення прикладів (с. 26, завдання 165).
III. Повідомлення теми уроку
— Відгадайте загадки.
1. Тік — так,
А з місця ніяк.
2. Ніг немає, а ходжу,
Нема рота, а скажу,
Коли спати, коли вставати,
Коли роботу починати.
3. Можу ходити,
Можу стояти,
Можу спішити
Чи відставати.
(годинник)
– Навіщо на потрібний годинник?
Демонстрація годинника.
— Що являє собою годинник? (Прилад для вимірювання часу)
— З яких видимих частин складається годинник?
Корпус, циферблат, який розділений на 12 рівних частин.
Кожна частина позначена цифрою (годиною) від 1 до 12. По циферблату рухаються стрілки. Їх три. Вони показують: секунди, хвилини, години.
— Сьогодні на уроці ми будемо працювати з одиницями часу та вчитися визначати час за годинником.
IV. Робота над темою уроку
1. Підготовча робота (с. 26, завдання 166)
— Назвіть одиниці вимірювання часу від найбільшої до найменшої: година, доба, століття, місяць, рік, тиждень, секунда, хвилина.
2. Пояснення нового матеріалу
— Ранок, день, вечір, ніч складають добу.
— За чим визначають час? (Час визначають за годинником.)
— 1 секунда — це час, за який ми зазвичай вимовляємо назву двоцифрового числа.
— Скільки обертів за добу робить годинна стрілка? (За добу годинникова стрілка робить два повних оберти.)
— Скільки обертів за добу робить хвилинна стрілка? (Хвилинна стрілка робить повний оберт за 1 годину, тобто 24 оберти.)
1 доба = 24 години
1 година = 60 хвилин
1 хвилина = 60 секунд
— Які види годинників вам відомі? (Механічні, електронні, піскові, сонячні, водяні, маятникові)
3. Практична робота (с. 27, завдання 168)
Визначення часу за годинником
— Запишіть, скільки годин і хвилин показує кожний годинник.
— Котру годину показуватиме кожний годинник через 10 хвилин; через 20 хвилин?
4. Бесіда «кожну хвилину бережи»
— Щодня ми плануємо свій час по годиннику. Пригадайте: встаємо о сьомій ранку, о восьмій-тридцять ранку сідаємо за уроки, об одинадцятій йдемо на обід, о четвертій вечора сідаємо вдома за уроки. О дев’ятій вечора лягаємо спати.
Швидко рухається секундна стрілка, відмірюючи секунди нашого життя.
60 секунд складають 1 хвилину.
- А одна хвилина — це багато чи мало?
- Що можна зробити за одну хвилину?
«ХРОНОМЕТРАЖ»
За одну хвилину можна витерти дошку, підмести клас, скласти книги в рюкзак, прочитати частину тексту, повторити правило, розв’язати кілька прикладів, подарувати гостям музичний сувенір.
За одну хвилину можна також:
1. Врятувати людське життя: не дати потонути, потрапити під транспорт, зробити штучне дихання, перев’язати кровотечу, винести з пожежі.
2. Але можна з необережності або недбальства втратити життя чи отримати травму.
3. Запізнитись на автобус, поїзд, літак.
4. Запізнитись на урок і цілий урок простояти під дверима.
Отже хвилина, — це і багато і мало. З таких хвилинок складається людське життя. І ви повинні кожну хвилину використовувати з користю, щоб більше набути знань, більше вміти.Те, чому ви зараз навчаєтесь, знадобиться у вашому житті. А тому не варто марнувати часу на якісь непотрібні справи. Все треба робити швидко і якісно, щоб мати час для відпочинку. Час — дуже важлива величина і для планети, і для людини.— Отже, залежно від зацікавленості справою, час для людини протікає по-різному.
Фізкультхвилинка
Зупиняємо урок — робимо зарядку:
Руки вгору, руки вниз —
Все у нас в порядку.
Рухи в боки — нахиляйся,
Наче маятник хитайся,
За хвилинку відпочили
І за парти тихо сіли.
V. Розвиток математичних знань
1. Робота над задачею (с. 27, завдання 169)
Виконання завдання (робота за макетом годинника).
2. Творча робота над задачею (с. 27, завдання 171)
2 • 6 = 12 (грн)
12 : 2 = 6 (зош.)
12 : 6 = 2 (грн) — ціна одного зошита
3. Завдання з логічним навантаженням (с. 27, завдання 170)
6 • (4 – 2) = 12
45 – (10 – 7) = 42
18 : (3 • 2) = 3
(6 – 2) • 3 = 12
(50 – 25) : 5 = 5
(18 : 3) • 2 = 12
VI. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці?
— Скільки годин має 1 доба? 2 доби? 3 доби?
— Скільки хвилин у годині? у 2 годинах? в 1 годині 20 хвилинах?
— Скільки секунд у хвилині? в 1 хвилині 30 секундах?
VII. Домашнє завдання
С. 27, завдання 172; 173.