Урок математики 4 клас. Тема "Множення круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа. Задачі на пропорційне ділення

Про матеріал

Тема: Множення круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа. Задачі на пропорційне ділення

Мета:

• формування предметних компетентностей: вчити учнів планувати послідовність виконання дій під час письмового множення круглих чисел на круглі числа; закріплювати вміння розв'язувати задачі з буквеними даними; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

• формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів

Перегляд файлу

                                        Математика

 

Тема: Множення круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа. Задачі на пропорційне ділення

Мета:

 формування предметних компетентностей: вчити учнів планувати послідовність виконання дій під час письмового множення круглих чисел на круглі числа; закріплювати вміння розв'язувати задачі з буквеними даними; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

 формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання.

 - У нас у класі гості. Привітайтеся з ними.


        « Доброго ранку!

           Доброго дня!

           Ми всім бажаєм 

Здоров’я й добра!»

II.  Мотивація

1. Cтворення психологічного настрою.

  • Я відкрию вам секрет. Сьогодні у нас урок незвичайний, ми полетимо до зірок і якщо ви будете добре працювати,то побачимо саму найяскравішу зірку на небі.(Слайд 1)
  • Подаруйте свою посмішку сусіду і мені.
  • Діти, а який у вас настрій на початку подорожі? (Показують зірочку настрою)
  • Перевірте готовність робочих місць. ( На парті зошит, ручка, щоденник)
  • Пристебнуть ремені. Ввімкнуть двигуни. Полетіли. (Слайд 2)
  • Під час подорожі якими треба бути? ( Уважними, активними, кмітливими, щоб досягти мети.)

2. Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

        1.Хвилинка каліграфії.

Отже, починаємо. Перша наша перешкода, яка трапилася на нашому шляху, підготувала нам завдання.

  • На екрані числа: 10, 150, 300, 400. (Слайд 3)
  • Яке число зайве? (150)
  • Чому? (Тому, що числа 10, 300, 400- розрядні, а 150- кругле)
  • Яке найменше розрядне число? (10)
  • Що ви про нього знаєте? (Кругле, розрядне)
  • З яких цифр складається? (1,0) (Слайд 4)
  • Скільки елементів в цифрі 1 ? (Складається з короткої і довгої похилих ліній)
  • Скільки елементів в цифрі 0? (Складається з великого лівого овала)
  • Пропишіть число 10 цілий рядок через 1 клітинку
  •  Ми з вами потренували руку, а тепер потренуємо розум.

 

        2. Усна лічба.

Наступне завдання «Математичний диктант» (Слайд 5)

1. Число 900 збільшити в 6 разів.

2. Знайти частку чисел: 2400 і 40.

3. Знайти добуток чисел: 19 і 5.

4. Знайти суму чисел: 140 і 180.

5. Знайти частку чисел: 84 і 4.

6. Знайти 4/9 від 630.

Відповіді: 5400, 60, 95, 320, 21, 280 (Слайд 6)

 

3. Вправа «Кубування» (Слайд 7)

(Кожна грань містить завдання. Я кидаю куба до будь-якого учня…Учень ловить і дістає своє завдання. Якщо він сумнівається  у правильності відповіді, просить товариша йому допомогти).

  • Назви сусідів числа 899.
  • Запропонуй, що треба зробити, щоб помножити 3 на число 100?
  • Чому дорівнює частка чисел 7600 і 100?
  • Поясни чому  дорівнює добуток чисел 689 і 100?
  • Поділись,  що ти знаєш про круглі числа?
  • Придумай трицифрове кругле число.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

 

- Діти, щоб побачити найяскравішу зірку, нам необхідно згадати спосіб знаходження добутку множенням круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа.

 

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням методу «Мозковий штурм»)

— Поясніть спосіб обчислення № 839.

— Розгляньте знаходження добутку

2400 ∙ 30 = (24 ∙ 100) ∙ (3 ∙ 10) = (24 ∙ 3) ∙ (100 ∙ 10) = 72 ∙ 1000 = 72000

— Усно перевірте правильність виконання множення — № 840 (з використанням прийому «Коментування»).

— Отже, яка тема уроку? (Слайд 8)

 

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)

 

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 136-137). (Слайд 9)

 

- На нашому шляху ми зустріли наступну перешкоду – комету. Яка приготувала нам наступне завдання.

 

а) Обчислення прикладів № 841 (з використанням прийому «Коментування»).

380 ∙ 600 = 228000  5400 ∙ 50 = 270000

73000 ∙ 4 = 292000  3040 ∙ 5 = 15200

230 ∙ 40 – 6800 = 9200 – 6800 = 2400

20 ∙ 30 ∙ 40 + 80000 = 24000 + 80000 = 104000

 

- Діти, а хто пригадає, що таке комета?

Комета – це дуже холодне невелике небесне тіло, що складається із замерзлих газів,

води й твердих частин. ( В середині є ядро. )

- Отже, ми впоралися з цим завданням, тож вирушаємо далі.

- І от, на нашому шляху з’явилася ще одна перешкода. (Слайд 10)

 

- Чи здогадалися ви, що це таке? Правильно, астероїд.

- А чим комета відрізняється від астероїда?

Астероїди – небесні тіла (Вони зіштовхуються між собою, змінюють свої орбіти і розсипаються на безліч дрібних уламків.)

 

б) Самостійна робота над задачею № 842.

Ознайомившись з умовою задачі, учні самостійно її розв’язують. (1 учень біля дошки, а всі інші в зошиті)

Розв’язання:

а ꞉ (к + с), к = 6, с = 9, а = 60

60 ꞉ (6 + 9) = 60 ꞉ 15 = 4

Відповідь: 4 грн коштує одне тістечко.

Коментування дітей (корекція вчителя).

 

- Щоб наша ракета долетіла до цілі, ми повинні працювати дружно, злагоджено і наступне завдання виконуємо в парах.

 

в) Робота над задачею № 843 (робота в міні-групах з використанням при йому «Навчаючи — вчусь»).

Коментування дітей (корекція вчителя).

— Що в задачі відоме? Що потрібно дізнатися?

— Чи можемо відразу відповісти на питання задачі?

 

Розв’язання:

1) 4 + 3 = 7 (міш.) — зерна всього;

2) 560 : 7 = 80 (кг) — в одному мішку;

3) 80 ∙ 4 = 320 (кг) — жита.

Відповідь: 320 кг жита на причепі.

 

3) Колективна робота над задачею № 844.

 

- Діти, а як ви вважаєте, чи існує життя в космосі? Деякі вчені вважають, що ми не єдині живі істоти, а є ще інопланетяни. І от, один із них приготував декілька завдань.

(Слайд 11)

 

— Складіть план розв’язання.

Розв’язання:

1) 2 + 4 = 6 (ваг.) — було на будівництві;

2) 96 : 6 = 16 (т) — в одному вагоні;

3) 16 ∙ 2 = 32 (т) — піску;

4) 16 ∙ 4 = 64 (т) — щебеню.

Відповідь: 32 т піску і 64 т щебеню було на будівництві.

 

4) Самостійне обчислення прикладів № 845 (з використанням прийому «Коментування»).

882 : 21 = 42

858 : 33 = 26

510 : 6 = 85

  • Ми подолали всі перешкоди і, нарешті, долетіли до найяскравішої зірки, яка вдячна вам за активну роботу на уроці. (Слайд 12)

 

V. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

  • - Яке завдання було найцікавішим?
  •  

VІ. Домашнє завдання

С. 137, вправи 847; 848.


 

 

 

docx
Додав(-ла)
Костенко Любов
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
3 лютого 2022
Переглядів
752
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку