Щербатюк Вікторія Валеріївна
вчитель початкових класів
Академічний ліцей № 4
Обухівської міської ради Київської області
Предмет : математика
Клас: 4
Розділ: додавання і віднімання багатоцифрових чисел.
Тема: розв’язування задач на знаходження відстані, швидкості, часу. Ознайомлення з назвами геометричних тіл.
Мета: ознайомити учнів зі способами визначення
відстані, швидкості та часу; з назвами геометричних тіл; за допомогою «ажурної пилки» формувати вміння розв’язувати задачі на основі творчих видів роботи; розвивати обчислюванні навички.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання:таблиця «Швидкість. Час. Відстань.» Геометричні фігури, геометричні тіла.
Хід уроку
Організація класу до роботи.
Вчитель. Діти подивіться мені в очі. Погляньмо один
на одного, посміхнемося. Привітайте гостей,
що до нас завітали.
Що б ви їм побажали?
Діти. Всім присутнім здоров’я
ми зичимо і добра.
Вчитель. А тепер до роботи приступати пора.
На уроці ми повинні бути
Уважним
Розумним
Організованими
Кмітливими
- Діти, як ви гадаєте, яку людину в суспільстві
називають успішною?
(яка досягла своєї мети;
яка піднімається по кар’єрній драбинці
вверх; її поважають в колективі.)
-А якого учня можна назвати успішним?
(лідер не тільки в навчанні, а і в житті класу;
має свою думку;
до нього прислухаються в класі.)
- То ж і я вам бажаю успіху на уроці, а також бути завжди успішними.
- Починаємо працювати.
II. Етап проектування
Вчитель. - Діти, я пропоную вам познайомитися з
планом роботи уроку:
1.Математичний диктант.
2.Розв’язання задач за «ажурною пилкою».
3.Робота з таблицею.
4.Фізхвилинка.
5.Творча самостійна робота.
6.Висновки. Підсумки уроку.
- Діти, у вас на партах лежать карти успіху і
пам’ятки - підказки. В картах ви будете
виставляти бали за кожну виконану роботу, а
пам’ятки вам допоможуть під час
розв’язування задач.
IIІ. Етап організації виконання плану діяльності
1.математичний диктант.
1. Знайдіть суму чисел 2500 і 2800.
2. Знайдіть різницю чисел 5000 і 3500.
3. Число 83 збільшить у 100 разів.
4. Число 8650 зменшить у 10 разів.
5. Знайдіть ½ від 1 ц.
6. На скільки 1см менший від 1м.
Відповіді: 5300, 1500, 8300, 865, 50кг, 99см.
Вчитель.-Перевіряємо. Відповіді зображенні на
мультимедійній дошці.
- Хто не допустив жодної помилки, в карту
успіху ставте -3б.;
1 помилку -2б.;
2 помилки -1б.
2.малюнок (автомобілі).
Вчитель.-Що зображено на малюнку?
- Кожна машина долає певну (що?) відстань,
позначаємо буквою S; рухається з певною
(чим?) швидкістю, позначаємо буквою V;
долає відстань за певний (що?) час,
позначається буквою t.
до задач, щоб не витрачати час на записування правил.
знаходження V, t, S? (ні?)
розв’язувати.
теми, мети і завдань уроку
Вчитель. - Діти, тема нашого уроку –
«Розв’язування задач на знаходження
швидкості, часу та відстані».
Мета: навчитись розв’язувати задачі на
знаходження V, t, S, виконувати формули до
задач, розвивати обчислювані навички.
необхідної інформації
вивчати новий матеріал в групах, а потім цю інформацію ви доносите іншій групі.
(Учні в «домашніх групах» вивчають новий матеріал, обговорюють його і складають формули до задачі.)
Колективна робота в домашніх групах.
- Давайте в кожній групі визначимо відповідального і закріпимо на грудях бейджик «Спікер». Він слідкує за порядком у групах і допомагає учням. А також на уроці буде «Швидка допомога». якщо вам буде важко то викликайте «Швидку допомогу» підняттям руки. (В ролі«Швидкої допомоги» -вчитель.)
- Щоб краще працювати в групах, прочитайте «Пам’ятки».
VI. Інтерактивна вправа, вивчення нового матеріалу
вивчали члени «домашньої групи»:
1 група червоного кольору №381 за підручником;
2 група зеленого кольору №389 за підручником;
3 група жовтого кольору №398 за підручником.
- Зараз кожен із вас у своїй групі швидко розповість усе, що він запам’ятав вдома, поділиться інформацією, що отримав вдома, кожен у своїй групі вносить поправки у відповіді своїх товаришів.
- І тільки після цього ви повинні розв’язати задачі, які є у кожного з вас червоного, жовтого та зеленого кольору, що записані коротко у вигляді таблиці, а потім вам треба скласти до задач формули.
- Приступайте до роботи.
1 група вивчає, як знайти швидкість і заповнює таблицю.
№381- працюють за підручником
№382 1 група
|
Складіть формулу V=S: t
2 група вивчає, як знайти відстань і заповнює таблицю.
№389- працюють за підручником
№391 2 група
|
Складіть формулу S=V. t
3 група опрацьовує самостійно матеріал за підручником, як знаходити час.
№398- за підручником.
Заповнюють таблицю.
№399 3 група
|
Діти між собою обмінюються інформацією.
Доповнюють один одного.
(7-10хв.)
Подається сигнал!
Час вичерпано. Робота в «домашніх групах» скінчилася.
Групова робота в електронних групах.
(Діти формують експертні групи. Працюють 7-10хв.)
В новоутворених групах діти повідомляють всю інформацію, над якою працювали в «домашніх групах».
Знову подається звуковий сигнал!
Час сплинув.
Вчитель:- Хто готовий розповісти, як ви виконали
завдання.
(Діти працюють в групах 7-10хв.)
Рухомий об’єкт
|
Швидкість |
Час |
Відстань |
Велосипедист
Пасажирський літак
Ластівка
|
14км/год
500км/год
90км/год |
2год
3год
2год |
28км
1500км
180км |
Рухомий об’єкт
|
Швидкість |
Час |
Відстань |
Пішохід
Таксі
Електропоїзд
|
5км/год
70км/год
120км/год |
4год
2год
3год |
20км
140км
360км |
Рухомий об’єкт |
Швидкість |
Час |
Відстань |
Лижник
Поїзд
Легковий автомобіль |
13км/год
60км/год
80км/год |
2год
4год
3год |
26км
240км
240км |
VII. Закріплення вивченого матеріалу про визначення швидкості, часу, відстані.
1.Колективна робота за таблицею.
- Як знайти швидкість?
- Як знайти час?
- Як знайти відстань?
VIII. Фізкультхвилинка
Трава низенька - низенька
Дерева – висок і- високі,
Вітер дерева колише,гойдає,
То вліво, то вправо хитає,
То вперед, то назад,
То вниз перегинає.
Птахи летять, відлітають,
Учні тихенько сідають.
І математику вивчають.
ІХ. Творча самостійна робота
Розв’язати задачу
По шоссе автомобіль проїхав відстань 240км. за 3год., а по грунтовій дорозі-90км за 2години. На скільки км швидкість автомобіля по шосе була більша, ніж по грунтовій дорозі?
1.Розв’яжи задачу
1. За діями 1 бал
1) 240:3=80км/год
2) 90:2=45км/год
3) 80-45=35км/год
2. За діями з поясненнями 2 бали
1) 240:3=80км/год - швидкість по шосе
2) 90:2=45км/год - швидкість по грунтовій дорзі
3) 80-45=35км/год - більша по шосе
3. Скласти математичний вираз 3 бали
240:3-90:2=35км/год
Відповідь: на 35км/год швидкість більша по шосе
Х. Ознайомлення з назвами геометричних фігур.
1. Підготовча вправа.
На малюнку зображено геометричні фігури.
- Назвіть дані геометричні фігури.
- Зобразіть такі фігури у себе у зошиті і підпишіть їх назви.
УСЕ ЦЕ – ГЕОМЕТРИЧНІ ТІЛА.
Х. Домашнє завдання (за таблицею).
1. Скласти і розв’язати задачі за бажанням 1 чи 2.
ХІ. Підсумковий урок. «Мікрофон»
1учень: - Мені сподобалось розв’язувати задачі за
допомогою «ажурною пилкою».
Бажаю всім успіхів.
2 учень: - Я зрозумів, як розв’язувати задачі.
Бажаю всім наполегливо вчитися.
3 учень: - Я в захваті від уроку. мені дуже сподобалось
пояснювати іншим учням, як розв’язувати задачі
за «ажурною пилкою».
Бажаю всім бути успішними.