Цікавий урок усний журнал, подорож до лісу Баби Яги. На уроці учні вивчать додавання виду 520+340, закріплять вміння розв'язувати розширені задачі на зведення до одиниці, кругові приклади, робота в групах.
Урок математики
3 клас
Тема: Усне додавання трицифрових чисел виду 520+340. Розширена задача на зведення до одиниці.
Мета: ознайомити учнів із додаванням трицифрових чисел виду 520 + 340; формувати вміння розв'язувати розширені задачі на зведення до одиниці; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати математичне мовлення, увагу, мислення, виховувати у дітей працелюбність, любов до математики.
Обладнання: малюнок Баби Яги, сторінки усного журналу, таблиця для усного рахунку, сніжинки з прикладами
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаєм,
Працювати починаєм.
Девіз уроку: Математика – наука
Точна і серйозна.
І прожити нам без неї
Навіть дня не можна.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Діти, сьогоднішній урок математики незвичайний. Він буде складатися з сторінок усного журналу. Ми ознайомимося з додаванням трицифрових чисел виду 520+340, повторимо і закріпимо вміння розв’язувати розширену задачу на зведення до одиниці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
В самоті нудьгує Бабонька Яга,
Ледве шкутильгає кістяна нога.
Буде рада Бабця дорогим гостям:
В ліс приходь до неї – все побачиш сам.
- Ви хочете потрапити в ліс до Баби Яги?
- А для цього нам потрібно перегорнути 4 сторінки журналу, на кожній з яких є завдання.
Перша сторінка «Хатинка на курячих ніжках»
В Бабусі Ягусі хатинка жива
Дві курячі ніжки вона не хова.
Ці ноги стирчать із хатини
І мерзнуть зимової днини.
Купила їй чоботи Баба Яга –
Не влізла в ті чоботи жодна нога.
- Діти, подивіться: холодно, сніг, а хатинка роззута. Але для того, щоб придбати їй взуття, потрібно усно розв’язати кругові приклади.
3. Усний рахунок «Мікрофон»
90-8∙5= 87+9:3=
49:7+35= 50-6∙5=
60+3∙9= 42:7+54=
27:3+40= 20:4+22=
- Тож який розмір взуття у лісової хатинки?
- Так, розмір цих ніг – дев’яностий,
Взуть такі ніжки не просто.
Але тепер, знаючи їх розмір, Баба Яга зможе купити взуття на лісовому базарі.
Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу,
Сяду рівно, не зігнуся,
До роботи я беруся.
- Сьогодні ми повторимо, як каліграфічно пишуться цифри 4, 2, 7
- Яке найменше трицифрове число можна утворити з них? (247)
ІV. Вивчення нового матеріалу
В Баби Яги є чарівний клубок.
Він знає стежинки усі на зубок.
Вам будь-який в лісі куточок
Покаже чарівний клубочок.
- Одного разу клубочок зачепився за кущ і розірвався. А як же Бабуся без клубочка? Та є одна таємниця. Якщо ми вивчимо нову тему, то клубочок знову стане суцільним. Сьогодні ми будемо вчити додавання виду 520+340.
— Щоб знайти суму чисел 520 і 340, треба кожне з чисел розкласти на розрядні доданки: сотні і десятки. Потім окремо додати сотні (500 + 300 = 800) і десятки (20 + 40 = 60). Додавши отримані числа (800 + 60 =860), отримали відповідь.
Висновок: при додаванні круглих трицифрових чисел сотні додаються до сотень, десятки до десятків, а отримані результати додаються.
3. Первинне закріплення
Усні обчислення ( № 493).
- Поясніть обчислення виразу.
4. Фізкультхвилинка для очей
Сплять маленькі совенята
Раз — розкрили оченята,
Подивилися навколо
Потім вгору і додолу.
Оченята — блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
V. Розвиток математичних знань
1. Третя сторінка журналу «Чарівна мітла»
Мітла в Бабусі теж не дрімає:
На ній в розвідку Яга літає.
Підлогу чистить із килимами
Та відганяє мух з комарами.
-Якось Баба Яга летіла на мітлі в гості до Лісовика. Раптом поламалася мітла. Що ж робити?
- Діти, мітла знову стане справною, коли ви розв’яжете задачу 496
Відповідь: майстерня відремонтує за 3 дні 27 парасольок.
2 . Фізкультхвилинка під музику
1 група 2 група
500+30+5= 600+40+8=
300+40= 800+60=
700+3= 400+5=
100+90+4= 200+10+2=
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Живе у Яги, як старенька каже,
Сто, а чи й більше літ,
Чорний-пречорний, чорніший від сажі,
Великий домашній кіт.
Й простягла аж до неба рукава.
І з веселої хмаринки
Враз посипались сніжинки.
Гра називається «Передай другу». Кожен учень записує вирази зі своєї сніжинки,
а потім міняється з другом.
450+410= 650+110=
330+120= 710+150=
140+320= 320+320=
400-1= 495+1=
VІІ. Підсумок уроку.
Гра «Мікрофон»
- Над чим працювали на уроці?
- Що вам сподобалося найбільше?
Ось і уроку кінець!
Хто працював — молодець!
Всі ви були уважними, активними, тому і потрапили в ліс до Баби Яги, яка вам дякує і дає домашнє завдання №499, 500