Урок математики в 4 класі
Тема: Письмове множення багатоцифрових чисел на круглі числа. Підготовка до розв’язування задач на пропорційне ділення.
Мета :
соціальної : навчитись на практиці застосовувати множення багатоцифрових чисел на круглі числа;
математичної : розпізнання проблем, які розв’язуються із застосуванням методів множення на круглі числа, логічно міркувати, обґрунтовувати свої дії, доводити правильність тверджень;
уміння вчитися : розвиток вміння працювати самостійно, визначати мету, робити висновки, доводити правильність власної думки;
інформаційно-комунікаційної : удосконалювати вміння добувати інформацію з різних джерел, працювати в групі, парі;
природничої : розвивати вміння спостерігати, збирати дані, аналізувати результати.
Тип уроку : комбінований.
Міжпредметні зв’язки : природознавство.
Обладнання: карта України, малюнки птахів, схема до задачі, картки для роботи в групах, дидактична гра «Нагодуй пташку», презентація «Добра справа для природи».
Хід уроку
Привітання для однокласників :
«Доброго ранку!
Доброго дня!
Ми всім бажаєм
Здоров’я й добра!»
І. Організаційний момент
— Вітаю вас на уроці обдуманості, розуму й уваги.
Спочатку сідають дівчата — краса нашого класу, а потім сила і мужність — хлопчики.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Керівники груп бажають вам успіхів і нагадують, що на уроці потрібно:
— Не просто слухати, а чути.
— Не просто дивитись, а бачити.
— Не просто відповідати, а міркувати.
— Не просто запам’ятати, а зрозуміти.
ІІІ. Каліграфинка-цікавинка.
— Як ви гадаєте, скільки років живуть птахи?
Запишіть відповіді. Знайдіть тривалість життя кожної пташки.
Ластівка живе 9 років, шпак — у 10 разів більше, ніж ластівка, полярна качка — у 3 рази більше, ніж ластівка, голуб на 8 років більше, ніж качка, страус — на 15 років більше від голуба, беркут на 30 років більше страуса.
Відповідь: 9 90 27 35 50 80.
ІV. Контроль, корекція і закріплення знань.
1. «Розумова розминка».
Математичний диктант. Записати:
1) Яка довжина кордонів України? (6500 км)
2) З кількома країнами межує Україна? (7)
3) Довжина Дніпра на території України? (981 км)
4) Найвища гора в Кримських горах? (1545 м)
5) Найвища гора в Карпатських горах (2961 м)
6) Скільки річок в Україні? (73 000)
7) Скільки озер в Україні? (20 000)
8) Чисельність населення України? (42 000 000)
Перевірка:
Назвіть відповіді.
Найбільше і найменше число.
Назву найвищої гори в Кримських і Карпатських горах.
Показати на карті України.
Які числа круглі?
Як можна записати це число у вигляді добутку.
2) Усний рахунок.
Дидактична гра «Нагодуй пташку».
Бесіда. Багато людей живе в Україні. І якщо кожен зробить хоча б одну корисну справу, то вийде велике діло. Так учень нашого класу Віталя Л. разом з дідусем виготовив 4 прекрасні годівнички для наших пернатих друзів(презентація «Добра справа для природи»).
Вчитель: У пошуках їжі пташки наближаються до людських осель. І до нашого класу злетілися птахи.
— Як їх називають? (Зимуючі).
— Що цим птахам найстрашніше? (Голод).
— Хто завітав до годівнички?
1 учень. До нашої годівнички завітала синичка. Синиці дуже бояться голоду і морозу. З 10 синичок до весни доживає лише одна.
2 учень. А ще поживитися злетілися і снігурі.
Колись люди самостійно вели спостереження за погодою, записували результати своїх спостережень, передавали з покоління в покоління. Народ помітив, якщо залетів снігур, то чекай заметілі.
Пернаті друзі будуть вдячні за допомогу, якщо ви швидко і правильно порахуєте.
Пригадайте: як множити на число з нулями? Який закон множення використовуємо:
80∙40 = 3200 150∙200 = 30 000 2 300∙200 = 460 000
60∙3 000 = 180 000 200∙16 = 3 200 200∙300 = 60 000
500∙2 000 = 1 000 000 2100∙400 = 840 000
V. Повідомлення теми і мети уроку.
1) Як ви розумієте тему?
2) Які завдання ще пропонує вам підручник?
3) Що ви очікуєте від уроку?
VІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота в парах.
Самостійно опрацювати № 710 і пояснити хід розв’язування.
2. Перевірити розв’язання прикладів № 711.
3. Пояснити біля дошки № 712.
Фізкультхвилинка «Сонечко».
— Настав час відпочинку,
То ж зробимо фізкультхвилинку.
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1) № 713 — коментовано 1 рядок (1680, 207 000, 23 800)
2 рядок — самостійно з взаємоперевіркою (34800, 369630, 6160).
2) Повторення правила знаходження невідомого діленого, зменшуваного, доданка.
№ 714. 1 учень розв’язує біля дошки. Решта учнів — самостійно.
Перевірка. Самоконтроль (відкриваю відповіді на дошці).
VІІІ. Розвиток математичних знань.
1) Бесіда про улюблені казки.
2) Усно. Задача.
Щоденно Ніф-Ніф, Наф-Наф, і Нуф-Нуф для поліпшення зору з’їдають по 1 морквині. За скільки днів вони з’їдять 12 морквин? (4 дні).
3) Задача 715. Допомога учням.
Маса 1 мішка К-сть мішків Загальна маса
Ніф-Ніф 1
Наф-Наф однакова 1 300 кг
Нуф-Нуф ? кг 3
Складаємо план розв’язування колективно, розв’язання записують самостійно. (Відповідь: 60 кг).
4) Задача №716
— Як знайти від числа; ; ; ?
Учні з високим рівнем знань розв’язують задачу самостійно. Решта учнів — під керівництвом учителя.
— Аналіз.
— Складання плану розв’язування.
— Коментоване розв’язування.
(Відповідь: 46 грн. 56 коп.)
— Перевірка (усно).
— Група найсильніших учнів працює складнішим способом перевірки.
VІІ. Завдання додому: №717, 718.
VІІІ. Підсумок уроку
1) Робота в групах.
Кожна пташка залишила вам на згадку завдання. Розв’яжіть «математичні вузлики» і прочитайте невідому назву.
Розв’язують приклади з картки №1.
Хто знайшов відповідь — відкриває картку.
ОР НІ ТО ЛО ГІ Я
10 800 87 000 26 190 560 000 900 000 162 300
Тлумачний словник: «наука, яка вивчає життя і поведінку птахів».
Сьогодні ви підгодували пташок, а навесні вони віддячать вам співом та врятують ваш садок від комах.
Учень: Чи знаєте ви, що комахоїдні птахи їдять 6 разів на день, а своїх пташенят годують ще частіше. Так велика синиця приносить своїм малятам комах та їхніх личинок у 65 разів частіше, ніж їсть сама.
Скільки разів на добу годує своїх пташенят синиця? (Відповідь: 390).
2) «Мікрофон»
— Чи здійснилися ваші очікування? Якими дієсловами ви охарактеризуєте наш урок?
— Хто у вашій групі працював найкраще?
— Кому треба бути уважнішим?
Дякую вам за роботу!
Правила роботи в групах
1. Працювати дружно.
2. Відповідати чітко.
3. Не перебивати.
4. Поважати думку кожного.
5. Виконувати завдання вчасно.
Картка № 1
|
х |
1 |
4 |
5 |
|
|
|
|
х |
8 |
7 |
3 |
|
|
|
х |
2 |
7 |
|
|
|
|
х |
5 |
4 |
1 |
|
|
|
|
|
|
6 |
0 |
0 |
|
|
|
|
3 |
0 |
|
|
|
4 |
0 |
0 |
|
|
|
|
3 |
0 |
0 |
|
9000 100 =
Картка № 2
|
( |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
– |
8 |
9 |
0 |
) |
– |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
: |
3 |
= |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
7 |
0 |
0 |
5 |
1 |
– |
3 |
4 |
8 |
|
8 |
9 |
= |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Картка № 3
|
|
|
х |
7 |
3 |
|
|
х |
|
6 |
* |
|
|
х |
4 |
* |
7 |
|
|
|
|
|
* |
4 |
|
|
* |
* |
* |
|
|
* |
6 |
|
|
||||
|
|
|
2 |
* |
* |
|
|
|
|
* |
* |
|
|
|
2 |
* |
2 |
|
|
|
|
3 |
6 |
* |
|
|
|
|
* |
* |
|
|
|
2 |
* |
5 |
|
|
|
|
|
3 |
9 |
* |
* |
|
|
* |
* |
|
|
|
|
* |
* |
* |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* |
* |
* |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1