Степаненко Тамара Андріївна,
вчитель початкових класів
Смілянського НВК «Загальноосвітня школа І ступеня-
гімназія імені В. Т. Сенатора»
Урок математики для 4 класу (за підручником Рівкінда)
Тема. Читання і запис 6-цифрових чисел. Множення і ділення 10, 100, 1000.
Мета. Формувати ключові компетентності:
вміння вчитися – організовувати свою працю для досягнення успіху;
предметні: вдосконалювати вміння учнів читати, записувати і порівнювати багатоцифрові числа, розв'язувати задачі, обернені до задач на знаходження суми двох добутків; ознайомити з правилом множення та ділення на 10; 100; 1000.
Розвивати обчислювальні навички, мислення, пам’ять, вміння працювати в парах, групах.
Виховувати самостійність, вміння об’єктивно оцінювати себе.
Обладнання: таблиця розрядів, карта України, презентація, запис пісні «Таблиця множення», картки для групової роботи
Тип: формування умінь і навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Усний рахунок
Гра «Ланцюжок»
• Добуток чисел 6 і 20 збільшити у 5 разів; збільшити на 80; зменшити на 200; зменшити у 80 разів; знайти добуток отриманого числа і 15; знайти частку отриманого числа і 2; дізнатися, на скільки ця частка менше, ніж 100; дізнатися, у скільки разів отримане число більше, ніж 11; у скільки разів отримане число менше, ніж 100; на скільки отримане число менше, ніж 1000; зменшити його в 10 разів; зменшити на 1 десяток. Що вийшло? (88) (120; 600; 680; 480; 6; 90,45; 55; 5; 20; 980; 98; 88)
2. Математичний диктант
• Запишіть числа, що містять: 572 од. II класу і 863 од. І класу; 50 од. II класу та 5 од. І класу; 6 од. II класу і 172 од. І класу.
• Запишіть сусідів числа 10 000
• Запишіть числа: 7200; 33008; 105008.
• Запишіть найменше п’ятицифрове число, найбільше шестицифрове.
4. Самоперевірка
(572 863; 50 005; 6172; 10 001; 9999; 7200; 33 008; 105 008; 10 000; 999 999)
3.Каліграфічна хвилинка: 25 50 75 …
- Продовжте ряд, поясніть свій вибір.
- Яку дію потрібно виконати, щоб із 25 отримати 2500? Із 100 отримати 10000?
Із 150 отримати 15? Із 200 отримати 2?
III. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Формування умінь і навичок
1. Ознайомлення з правилами читання й запису багатоцифрових чисел
Робота з таблицею розрядів
2.Робота в парах
Завдання 285, 286 - письмово
Взаємоперевірка
Завдання 287 - усно
3.Складання правила множення і ділення на 10; 100; 1000
Завдання 288
Учні розглядають записи й роблять висновок.
V. Розвиток математичних здібностей
1. Обчислення виразів
Завдання 290 - усно
Завдання 291 - самостійно з подальшою взаємоперевіркою
На дошці записані відповіді: 60 000; 4; 3600; 80; 1800; 8100.
Фізкультхвилинка (під пісню «Таблиця множення»)
2. Робота над задачами
Робота в групах
198000 : 10 = 19800 км
1400 : 100 = 14 (дн.)
250 ∙ 10 = 2500 (см) або 25 м
Колективна робота
1) 25000 ∙ 4 = 100000 (к.) — за 1 день руді мурахи;
2) 1000000:100000= 10 (с.)
Відповідь: 10 сімей рудих мурашок знищить за день 1000000 шкідливих комах.
VІ. Підсумок уроку
— Які правила склали сьогодні на уроці?
— Наведіть приклади їх застосування (в парах)
Д/з: № 293 с. 46