ТЕМА. ПИСЬМОВЕ ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ.
Мета:
Уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати
власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку,
правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу,
докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
інформаційної: розширити знання учнів про зимові свята України;
громадянської: виховувати повагу до народних традицій.
Типуроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа
Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, «Я у світі».
Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю і
мультимедійне обладнання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Психологічна настанова
Пам'ять- одна із найцікавіших властивостей людини. Так, як не можна забувати своїх батьків,так не можна забувати свій народ та його історію.
Любов у нас до Батьківщини
Іде із серця глибини.
Ми- патріоти України,
Її ми дочки і сини.
Тут народились ми й живемо,
Тут щастя випало рости.
Палку любов в серцях несемо
Ми – українці, я і ти!
І сила, й мудрість до людини
Від Матері – Вітчизни йде.
Ми – патріоти України
І кращої нема ніде!
2. Мотивація навчальної діяльності
— Знання наших прадідів про цілющі властивості води на багато тисячоліть випередили останні досягнення науковців. Вода має «пам'ять». Феноменом структурної пам'яті води експериментально вперше довів японський учений Емото.
Вода — за давньоукраїнськими віруваннями, найвеличніший дар неба Матері-Землі, бо вона оживлює її та робить плодючою. Вода також виступає як спосіб магічного очищення.
У народі кажуть: «Будь багатий, як земля, а здоровий, як вода!».
Після Святої літургії миряни, колядуючи, ідуть на річку до хрестильниці (до місця освячення води). Тут священик читає молитви на освячення води, благословляє воду хрестом через його занурення у воду. Після водосвяття священик благословляє людей свяченою водою. В Україні є гарний звичай ставити хрест з льоду на тому місці, де відбувається водосвяття.
Від найдавніших часів Християнська церква вважає освячену Йорданську воду за велику святість та приписує їй чудодійну силу. Вона зціляє душу і тіло людини, очищає її від усякої скверни, позбавляє різних хвороб. Люди приносять освячену воду додому, і ця вода стоїть цілий рік, не псується, а весь час свіжа.
3. Актуалізація опорних знань
1) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).
' Назвіть 6 послідовнихчисел від 48; від 37; від 59.
• Назвіть числа, які отримаємо в результаті дії додавання.
80 + 8 + 7 20 + 6 + 7 50 + 4 + 7
30 + 5 + 6 40 + 7 + 5 60 + 3 + 8
• Знайдіть помилки і виправте їх.
50-38 = 28 40-17 = 23
30 - 14 = 24 90 - 16 = 86
2) Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).
3) Каліграфічна хвилинка.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням методу «Мозковий штурм»)
— Поясніть розв'язання задачі та спосіб обчислення.
Цього року найсміливіші купалися в ополонці. З них чоловіків було 63, юнаків — на 17 менше, ніж чоловіків, а дівчат — на 29 менше, ніж юнаків. Скільки було сміливих дівчат?
Спосіб 1 (усно)
.1)63 -17 = 46 (юнаків)
2) 146 -29 = 17 (дівчат)
Спосіб 2 (письмово у стовпчик)
63 46
11 _29
46 17
— Який спосіб раціональніший?
— Яка тема уроку? (Ми будемо вчитися письмово віднімати двоцифрові
числа і використовувати цей спосіб обчислення під час розв'язування задач.)
2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»
— Як ви вважаєте, де стануть нам у пригоді ці знання? (Відповіді учнів)
3. Опрацювання навчального матеріалу
1) Робота за підручником (с. 96).
а) Обчислення прикладів № 615 з нової теми (фронтально, з використанням прийому «Коментування»)
Пригадай алгоритм!
б) Обчислення прикладів № 617 з вивченої теми. Самостійна робота ( з використанням
прийому «Взаємоперевірка»).
Варіант 1
63 - 28 = 75 - 54 = 84 - 42 =
52-17= 81-24 =
Варіант 2
53 - 38 = 65 - 44 = 74 - 32 =
42-27= 71-34 =
Висновок, Письмове віднімання починай з віднімання одиниць!
в) Розв'язування задачі № 618 (1), що містить подвійне зменшення
кілька одиниць.
Розв'язання:
Відповідь: купили 17 синіх кульок.
г) Самостійне розв'язування задачі № 618 (2) (робота в міні-групах з використанням
прийому «Навчаючи — вчусь»).
— Складіть та розв'яжіть подібну задачу.
— Які компоненти відомі?
Коментування дітей (корекція вчителя).
2) Фізкультхвилинка.
— У цей день колядники приходять до кожної оселі з віншуваннями та щедрівками.
На Буковині довго зберігався звичай серед парубків — співати величальних
пісень у хаті господаря:
Гей, ти, пане господарю,
В тебе в дворі, як у раю:
В тебе верби груші родять,
В тебе дочки в злоті ходять,
В тебе сини в царя служать,
Царевочку собі дружать,
В царя дочку заручили
Та й додому пригостили.
Гей, ти, пане господарю...
3) Продовження роботи за підручником(є. 97).
а) Робота з нерівностями № 620 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
— Доберіть усі можливі значення букви, щоб нерівності були правильними.
Варіант 1
270 - а <180 (а - 91 ... 270)
Варіант 2
480 + Ь>620(Ь=.Ш ...)
Варіант З
с - 320 < 250 (с = 569 ... 320)
5) Розв'язування завдання з логічним навантаженням № 621 (з використанням прийому «Мозковий штурм»).
1) 14 + 2 = 16 (г.) — якщо у всіх порівну;
1 частина — Петрик; 2 частини — Миколка; 1 частина — Валя.
4) Робота в « інформаційній» студії.
19 січня—Водохреща
У цей день освячену воду люди намагалися швидко набрати в посуд і рознести по домівках, вірячи, що у того, хто зробить це першим, худоба розмножуватиметься і взагалі господарство йтиме краще. Дівчата вмивалися свяченою водою, вкинувши попередньо в посудину калину або коралове намисто, а витиралися червоною матерією, щоб мати гарний колір обличчя. Дівчата та жінки прагнули захопити з водою і кілька камінців. Улітку їх клали на городі, що за повір'ям позитивно впливало на врожай овочевих культур: огірків, капусти тощо.
Народні прикмети
У казках вода: водиця іде заливати вогонь; женеться по п'ятах за героєм; повертає зір; дає молодість; силу; богатирська; жива і мертва (живуща і цілюща); тече з рук і ніг дівиці; молода і жива; сильна і безсила; жива і говоряща; оживлює героя; зміїна; вірна (випробувана); наче кров; на дорозі, у ямці від ноги, "обертає на тварин; свята, що нищить нечистих.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
С 97, №622; 623.
2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»)