Урок математики
Урок № Дата
Тема: година. Хвилина. Визначення часу за годинником з точністю до години
Мета: ознайомити з одиницями вимірювання часу – годиною і хвилиною, співвідношення між ними, учити визначати час у годинах за стрілками годинника; формувати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення ; виховувати здатність цінувати час
Хід уроку
І. Контроль, корекція й закріплення знань
Бесіда про одиниці вимірювання часу
- якими одиницями вимірювання часу ми користуємось , коли відзначаємо свій день народження? (рік)
- скільки місяців триває рік?(12)
- а скільки тижнів триває місяць? (чотири)
- скільки діб у тижні?(7)
- назвіть частини доби? (ранок, день, вечір, ніч)
- коли починається нова доба?(опівночі)
- скільки годин триває доба?(24)
ІІ.Повідомленнятеми і мети уроку.
• Ніг не маю, а ходжу, рота не маю, а скажу:
Коли тобі спати,
А коли вставати. (Годинник)
• Хто біжить без ніг? (Час)
• Нас сім братів, літами всі рівні, а іменем різні. (Дні тижні)
• Дванадцять братів один за одним ходять, один одного не обходять. (Місяці року)
— Сьогодні на уроці ми працюватимемо з одиницями часу, навчимося визначати час за годинником.
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Підготовча робота
1) Робота над загадками.
• Росте дуб, у нього 12 гілок, на кожній гілці 4 гнізда, в кожному гнізді 7 пташенят. Що це таке?
• Не їсть і не п’є, а ходить і б’є. Що це таке?
2) Фронтальне опитування.
— Які одиниці часу ви вже знаєте?
— Скільки місяців у році?
— Скільки днів у році?
— Які осінні місяці ви знаєте?
— Скільки днів у кожному зимовому місяці?
2 Пояснення нового матеріалу
— Ранок, день, вечір і ніч складають добу.
Час визначають за годинником. За 1 добу годинникова стрілка робить два повні оберти. Хвилинна стрілка робить повний оберт за 1 годину, а секундна — за 1 хвилину.
1 доба = 24 години 1 година = 60 хвилин 1 хвилина = 60 секунд
— Які види годинників вам відомі? (Механічні, електронні, електричні, піскові, сонячні, маятникові, водяні, атомні)
3 Первинне закріплення вивченого матеріалу. Практична робота. Визначення часу за годинником
4 Бесіда «Цінуй кожну хвилинку»
Діти, пригадайте прислів’я про час.
• Час — не кінь: не підженеш та й не зупиниш.
• Час, як вода, — все йде вперед.
• Час, мов віз, — з гори чкурне, його не доженеш.
• Час за гроші не купиш.
• Час минає, а не вертає.
— Як ви вважаєте, хвилинка — мало це чи багато?
— Послухаймо розповіді хвилинок.
1-ша хвилинка (у залізничній формі). Я прийшла до вас із залізниці. Ми лічимо не тільки хвилинки, а й секунди. Утратимо одну — аварія може статися. Вантажі, на які чекають у різних куточках країни, запізняться, а ми ж з усіма хвилинками пов’язані. Приміром, шахтарі за дві хвилини цілий поїзд вугілля видають на-гора! і я не можу гаяти часу — даю їм «зелену» путь.
2-г а хвилинка. а я прийшла до вас із взуттєвої фабрики. За хвилину в нашій країні випускається приблизно 1280 пар взуття.
3-т я хвилинка. Ух... Ну й спека ж у нас біля мартена! За одну хвилину сталевари дають країні 220 тонн металу.
4-т а хвилинка (з книжкою в руках). Кожної секунди виходить з друку 45 книжок, з них 7-8 — для дітей.
5-та хвилинка (з годинникового заводу). Щохвилини з’являється сімдесят годинників. Усі вони — маленькі наручні, великі стінні, голосні будильники — добре знають ціну часу. Адже хвилина і навіть секунда вирішують успіх бою, складної операції, встановлення нового спортивного рекорду, припинення пожежі...
Сподіваюся, діти, тепер ви вже знаєте ціну хвилин і будете завжди берегти час.
1. Ознайомлення з одиницями вимірювання часу- година і хвилина
Годинник цокає і в такт
Секунди відбиває
За 60 таких «тік – так»
Хвилина пропливає.
А 60 хвилин спливуть –
То пройде вже година,
В годині 60 хвилин,
Запам’ятай, дитино!
- скільки триває година? (60 хв)
- а скільки триває хвилина? (60 с)
- чи знаєте скільки хвилин триває урок? (35 хвилин)
2. Ознайомлення з визначенням часу за моделлю годинника
- скільки годин триває доба?(24)
Тому на годиннику 12 поділок, позначених цифрами, адже 12 і 12 - це 24, тобто 12 годин - це лише пів доби.
За добу годинникова стрілка(коротка) проходить циферблат двічі(демонстрація на моделі годинника)
Тому на кожній годині за добу вона буває двічі, тож буває, скажімо, 9-та година ранку, коли ви вже в школі, а буває 9-та вечора, коли час лягати спати. Це вже час коли доба от - от скінчиться, - 21-ша година доби.
3. Виконання завдання 116 на с. 127 підручника
- визначте час , який показує годинник.
4. Виконання завдання 115 на с. 127 підручника
- чому дівчинка визначила час двома способами - 2 год, і 14 год?
Послухайте віршик, який допоможе вам здогадатись
В сови о 2 ночі
Відкриті круглі очі.
Вона полює, не до снів!
Впіймати мишку для синів!
А в нас о 2 дня обід.
А от в ночі нам спати слід.
- тепер здогадались?Друга година – це день чи ніч?(ніч, бо доба лише почалась)
- а 14 година? (це день)
- як на годиннику показати 12 дня?
ІІІ. Розвиток і закріплення знань, повторення вивченого
1.виконання завдання 117 на с. 128
- скільки було абрикос? (100кг)
- на скільки стало менше після сушіння?(на 70 кг)
- що означає зменшити? (відняти)
- як розв’язується задача?(відніманням)
- скільки стало після сушіння? (100-70=30. 30 кг)
2. Виконання завдання 120 с. 128
Повторення правил знаходження невідомого доданка
3. виконання завдання 119, 118на с. 128
4. виконання завдання 121 на с. 128
Логічне завдання вимагає уточнення , що в усіх шести прикладах однакові фігури означають і однакові цифри
Відповідь :
7-5=2 2+2=4
6-5=1 5+5=10
4+2=6 1+6=7
ІV. Підсумок уроку
- чи сподобався вам наш урок?