Число і цифра 9
Урок математики у 1 класі
Мета уроку: формувати вміння утворювати число 9 додаванням одиниці до
попереднього числа, ознайомити з цифрою 9, навчити її писати, закріпити нумерацію в межах 9;
розвивати вміння аналізувати і порівнювати, вдосконалювати навички самоконтролю;
виховувати товариські взаємини та почуття колективізму.
Обладнання: малюнки зайчика і лисички, картина «Лісова школа», ігри «Засели віконце», «Сусіди чисел», «Віримо-не віримо», «Долоньки», «Задачі у віршах», набір цифр, малюнок зайчика з геометричних фігур.
Хід уроку:
І. Організація класу.
Привітання гостям
Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки!
Хай тупають ніжки!
Працюють голівки!
Доброго ранку!, Доброго дня!
Бажаємо вам ми здоров’я й добра!
ІІ. Вступна бесіда вчителя (мотивація навчальної діяльності)
- Діти, математика дуже цікава і любить учнів допитливих, розумних, кмітливих, працьовитих.
Не тільки ви любите математику, а й звірі у лісі. У них є лісова школа
(картинка на інтерактивній дошці). Але Зайчикові дуже захотілося прийти до вас на урок подивитися, чи вмієте ви рахувати, хоче знати і бачити, як ви будете виконувати завдання, обчислювати та розв’язувати задачі. Сьогодні в нас цікава і весела математика, бо в Зайчика в чарівній торбинці є різні завдання і ігри.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1 Усний рахунок
а) Вчитель рахує і навмисне пропускає числа, а діти доповнюють ряд: 1, 2,-, 4, 5, -, 7, -, 10
б) Гра «Долоньки»
(Вчитель показує малюнки з різною кількістю предметів, а діти плещуть у долоні, відповідно до кількості предметів).
в) Гра «Сусіди чисел»
(на картках чи предметних малюнках записані числа, потрібно назвати «сусідів»).
г) Гра «Віримо чи не віримо»
Вчитель показує порівняння чисел, обчислення прикладів і діти говорять, якщо правильно «віримо», якщо ні – «не віримо»
6 › 1 4 ‹ 7 5 › 8 7 › 3
5 ‹ 2 5+2=6 4+2=6 5-1=3
2. Розв’язання прикладів
1 Склад числа. Гра «Засели будиночок».
Діти індивідуально заповнюють вільні віконця будиночка і перевіряють в парах
4 7 8 6
3 |
|
|
3 |
|
|
4 |
|
|
3 |
|
|
2 |
|
6 |
|
5 |
|
4 |
|||
1 |
|
5 |
|
6 |
|
5 |
|
2. А в торбинці у Зайчика є дуже цікаві завдання. Послухайте :
П’ять метеликів літають
І на квіточки сідають.
Прилетів і ще один,
Сів на квіточку і він.
Полічи пошвидше всіх
Цих метеликів прудких.
Кролик вуха насторожив
В нього дуже добрий слух,
Хто з дітей полічить точно
Два кролі, то скільки вух?
Є в зайчихи п’ять малят
Неслухняних зайченят
На обід їх мати жде
Один, два, три, а решта де?
Назвіть решту.
Ох було у нас мороки -
Посварились три сороки.
На їх ґвалт ще три примчало,
Скільки разом птахів стало?
6 цукерок Толя мав,
2 цукерки мамі дав,
2 малій сестричці Олі,
А лишилось скільки в Толі?
Фізхвилинка
Зайчик зустрів Лисичку, яка дарує вам пісеньку
(Діти співають і танцюють, під «Пісню Лисички» з дитячої опери «Коза-Дереза»)
ІV Вивчення нового матеріалу
Підготовча робота (діти готують дерев’яні палички).
Я у лузі квіти збирала,
Для бабусі ромашку зірвала,
Мак червоний сюди додала,
Три дзвіночки в букет ще поклала,
Дві троянди, що любить бабуся,
Ще волошку та ніжну фіалку.
Хай зрадіє бабуся Наталка.
Пояснення нового матеріалу.
Наш зайчик для своїх зайченят приніс 8 морквинок
(учні викладають 8 морквин)
Ох, а зайчик забувся ще про одне зайченя і побіг ще по одну морквину (викладають).
Аналогічна робота проводиться з яблуками, що впали з яблуні
Аналіз цифри 9.
Цифра 9, чи дев’ятка-
Наче в цирку акробатка.
Сторчака перевернеться-
Зразу в шістку обернеться.
Письмо цифри 9.
V. Первинне закріплення (за підручником)
VІ. Повторення геометричного матеріалу. З геометричних фігур складений малюнок зайчика.
VІІ. Підсумок уроку.
Я думаю, що Зайчик задоволений вашим уроком і розкаже своїм друзям у лісовій школі, як ви вчитеся. Для вас у торбинці є сюрприз. Вчитель роздає подарунки.