Вчитель початкових класів
Малофонтанського НВК І-ІІІ ступенів
Москаленко С.В.
2020 р.
Тема: Знаходження значень виразів зі змінною. Розв’язування рівнянь на
знаходження невідомого множника. Складання й розв’язування задач на
четверте пропорційне.
Мета: формувати навички розв'язування задач на спосіб зведення до одиниці, рівняння на знаходження невідомого множника; в досконалювати знання таблиць множення і ділення, вміння використовувати їх на практиці; розвивати обчислювальні навички, математичне мовлення, пізнавальну активність, творчі здібності; виховувати уважність, інтерес до вивчення математики.
Обладнання: смайлики, загадки, ілюстрації морських тварин, додатковий матеріал про морських тварин, підручник.
Хід уроку:
І. Організаційний момент:
Пролунав уже дзвінок, всіх покликав на урок.
Працювать будем старанно, щоб почути у кінці,
Що у нашім 3 класі учні просто – молодці!
- Діти, погляньте один на одного, подаруйте посмішку один одному і нехай гарний настрій буде у вас цілий урок. Оберіть картку, яка відповідає вашому настрою:
- Девіз нашого уроку: Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо - гарно!
ІІ. Повідомлення теми уроку:
- Діти, погляньте на дошку. Що ви бачите на малюнку? (Підводний світ).
- Перед вами зображення морської глибини, водоростей морського дна.
- Чого тут бракує? (Морських жителів).
Сьогодні у нас буде незвичайний урок. У ході уроку ми заселимо це морське цар-ство тваринами. Чим більше ми виконаємо математичних завдань, тим з більшою
Кількістю морських жителів познайомимося. Тому кінцевий вигляд цього малюнка буде залежати від швидкості і якості вашої роботи.
А сьогодні ми будемо знаходити значення виразів зі змінною, розв’ язувати рівня-ння на знаходження невідомого множника, а також складати і розв’ язувати задачі
на знаходження четвертого пропорційного.
• Вправа «Очікування»: - Що ви очікуєте від уроку?
- Яким сьогодні має бути урок?
ІІІ. Робота над темою уроку:
• Першим нашим гостем є … ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку:
Панцир є (не черепаха),
Дуже схожі вони з раком.
Друг Русалки – Себастьян.
Хто він? Підкажіть вже нам! (Краб)
- Одже, до нас завітав великий камчатський краб. Це один з найбільших далеко-східних ракоподібних. Його розмір може сягати до 30смзавширшки, а розмах ніг до
1,5 м. Дорослі самці важать близько 7 кг, а самки – 4 кг. Живуть вони на глибині
від 5 до 200 метрів, живуть близько 15-20 років.
- Краб хоче перевірити, як ви вмієте рахувати усно:
1. 45 : 5 3 • 7 20 : 4 5 • 8 40 + 2
9 : 3 21 – 1 7 • 7 42 : 6 49 – 4
2. Знайдіть помилку: 35 : ( 3 + 2 ) = 5 36 : 6 • 5 = 25
49 : 7 • 3 = 21 48 – 8 : 2 = 45
6 • 3 : 2 = 9 15 – 5 • 3 = 0
Краб задоволений вашою роботою і хоче оселити на дні нашого моря.
• Другим нашим гостем є…
Знають діточки малі:
Він – найбільший на землі!
Дім його – це океани,
Зі спини летять фонтани.
Схожий на масивний щит
Добродушний синій… (Кит)
Зубатий кит-кашалот. Кити не є рибами. Вони дихають повітрям, а їхні малята, як і люди, вигодовуються молоком. Є беззубі кити, вони харчуються дрібними рачками. А кашалот споживає і більших тварин, за якими може пірнати на глибину до 1 км.
Наш гість кашалот хоче перевірити, як ви виконали домашнє завдання: №239.
Кашалот задоволений тим, як ви виконали домашнє завдання і теж оселяється у нашому морі.
-А ми поки записуємо число, класна робота.
• Каліграфічна хвилинка:
- Я задумала число, збільшила його у 3 рази і отримала число 15.
- Яке число я задумала? (5)
- Назвіть будь-яке двоцифрове число, в якому буде цифра 5.
- Нагадаємо, як пишеться цифри 5 і 4.
- Яке число записали? Одно- чи двоцифрове? Чому?
- Скільки десятків? Одиниць?
- Назвіть «сусідів» числа 54.
• А тепер зустрічайте наступного гостя…
Ця тварина добра дуже,
Познайомся з нею, друже!
В морі плаває, пірнає,
Із води людей спасає.
Виринає із глибин
Щирий помічник - … (Дельфін)
- Хто з вас їх бачив?
- Дельфіни – найрозумніші морські тварини. Існує 32 види морських дельфінів. Вони чудово бачать як під, так і над водою. Можуть легко занурюватись у глибину до 300метрів. Можуть плавати зі швидкістю до 30 км/год протягом тривалого часу.
Середня тривалість життя дельфінів складає 17 років. У роті дельфіна близько 100 зубів. Вони використовують їх, щоб тільки захоплювати здобич, але не жують її. Вся їжа проковзується цілком. Дорослий дельфін з’їдає близько 33 кг риби за добу.
- Дельфін пропонує вам скласти і розв’язати рівняння: № 250
Х • 3 = 18 4 • Х = 36
- На яку дію записали рівняння?
- Як називаються компоненти при множенні?
- Як знайти невідомий множник?
Дельфін теж задоволений вашою роботою і він теж залишається в нашому морі.
• Наступне завдання нам приніс гість …
Він великий і плескатий,
Океаном йде гуляти,
В нього хвіст отруйний дуже,
Стережись його, мій друже -
Жалить струмом всіх підряд
Дивний електричний … (Скат)
Електричні скати живуть на мілководді в учіх океанах та харчуються переважно падаллю (трупи тварин, що померли своєю смертю).
Самки народжують від 8 до 14 маленьких мальків – скатів, розміром в 5- 6 см.
В тілі електричного ската сховано щось на зразок електричних батарейок, кожна зокрема слабенька, а разом вони дають досить сильний струм. Тому зустріч з елек-тричним скатом небезпечна.
-Електричний скат хоче перевірити, як ви вмієте знаходити значення виразів зі змінною: а • 5 + 12, якщо а = 7, то …
а – а : 6, якщо а – 36, то …
Скат задоволений вашою роботою та хоче залишитися в нашому морі.
• А тепер познайомимося з …
Не потрапте ви нізащо
Цій хижачці в люту пащу!
В морі плаває глибоко,
Їсть – що попаде на око!
Про добро давно забула
Ця зубата, зла … (Акула)
ЇЇ недарма називають грозою морів. Зуби в акул – у 6 рядів і гострі як пилка! Шкіра багатьох акул вкрита лускою з гострими шипами. Тому навіть легкий дотик акули наносить серйозні рани. Дуже небезпечні – цу біла акула, голуба, тигрова та акула-молот.
До най прийшла акула-молот. Ви бачите, що її голова дійсно нагадує молот.
Вона пропонує вам трошки відпочити. (Зарядка для очей).
• Наступне завдання нам принесла цікава риба – прилипала.
Вона має таку назву, тому що своїм спинним плавником прилипає до живота акул або інших крупних риб і мандрує разом з ними, збираючи рештки їх обіду.
Ця риба принесла непросте завдання. За скороченим записом скласти умову задачі та її розв’ язати: №251.
7 кг – 21 грн
9 кг - ? кг
1) 21 : 7 = 3 (грн) – коштує 1 кг яблук.
2) 3 • 9 = 27 (грн)
Відповідь: 27 гривень коштують 9 кг яблук.
Наша риба-прилипала задоволена тим, як ви справилися з цим завданням і вона вирішила також залишитися в нашому морі.
ІV. Домашнє завдання нам приніс наступний гість…
На охоту випливає,
Носом ріже та рубає.
Непотрібні ніж та вилка
Велетенська риба … (пилка)
- Чому ця риба має таку назву?
- Це велика хижа риба з відростками, схожими на зуби пили. Риба – пила має довжину 6 – 8 м. Максимальна зафіксована вага склала 2400кг. Живиться тваринами, що мешкають на дні моря. Риба виколупує їх своєю пилкою, діючи єю, як лопатою.
Домашнє завдання: с.36 № 253, № 255, повторити вивчені таблиці.
V. Підсумок уроку:
- Ось ми заселили морське царство тваринами.
- Давайте нагадаємо, що ми очікували від уроку?
- Урок у нас був цікавий?
- Дізналися про щось нове?
- Що запам’ ятали?
- Чи усі завдання виконали успішно?
• Вправа «Мікрофон»: - Чи цікаво вам було виконувати завдання морських тварин?
- Яке завдання вам здалося найлегшим? найважчим?
- Назви яких морських тварин ви запам’ятали?
_ Діти, я задоволена вашою роботою на уроці! Ми гарно попрацювали та виконали усі завдання. І про згадку про наш урок я хочу подарувати вам листівки з побажання-ми від морських тварин: Працюйте завжди залюбки.
Діліться радощами з другом.
Ходіть до школи, малюки,
І хай вона вам домом буде!