Урок математики в 2 класі з елементами інтерактивних та інформаційних технологій
Тема уроку. Вправи на закріплення таблиці множення числа 5. Розв’язування задач на збільшення та зменшення числа в кілька разів.
Мета уроку. Закріплювати знання табличного множення числа 5; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа в кілька разів; розвивати логічне мислення; формувати вміння давати оцінку своїм знанням; виховувати турботливе ставлення до птахів.
Обладнання. телевізор для показу слайдів, картки з прикладами для роботи в парах, сигнальні картки, конверти з геометричним матеріалом для роботи в парах.
Хід уроку
I.Організація учнів до уроку.
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям,
І тоді обов’язково
День тобі веселим буде!
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. "Самоналаштування"
Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте:
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю однокласникам успіхів на уроці.
2. Ознайомлення з девізом.
А тепер девіз згадаймо І урок наш починаймо!
А девіз нашого уроку:
Щоб добре все знати,
Ми будемо міркувати,
А також рахувати,
Задачі вирішувати.
Свій розум розвивати.
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним бувай
І про кмітливість не забувай!
III. Повідомлення теми і завдань уроку. Прийом інтриги.
- Сьогодні я подарую вам урок, на якому будемо закріплювати знання таблиці множення 5. Вам доведеться розв'язати багато цікавих завдань. Якщо ви з ними справитеся, то на вас чекає сюрприз... Та про це дізнаємося в кінці уроку.
IV. Актуалізація опорних знань.
1.Логічна вправа «Знайди зайве».
-Отже, розпочнем! Логічна вправа.
-Знайдіть зайве серед назв: шпак, горобець, снігур, синичка.
-Так, це шпак.
-Доведіть, що зайвим є шпак.
-Правильно, шпак один з найперших птахів, які приносять на своїх крилах весну.
-Отже, ви впоралися з першим завданням. І для вас з'являється буква.
2.Г ра «Допоможи шпаку долетіти до шпаківні».
Усний рахунок.
4* 5 10:2 3*6 24:4 2*7 12:3 2*9 21:3 7*5 (35)
-Кінцевий результат число 35.
3.Каліграфічна хвилинка.
Вправа «Гронування».
-Отже, презентація числа 35.
-Що ви знаєте про це число?
-Що спільного у написанні цих цифр?
-Напишіть каліграфічно це число.
(З'являється буква).
4.Математичний диктант.
- Щоб дізнатися, який ще птах прилітає найпершим навесні, треба швидко думати.
-Записуйте тільки відповіді.
-Знайдіть третину числа 15.
-Ділене 20, дільник 2. Знайдіть частку.
-Множники 3 і 5. Знайдіть добуток.
-Птахи звели 4 гніздечка, в кожному по 5 яєчок. Скільки всього яєчок в гніздечках? -Знайдіть половину числа 50.
-Перше число 10, а друге у 3 рази більше. Знайдіть друге число.
-Знайдіть суму чисел 20 і 15.
-Зменшуване 47, від’ємник 7. Знайдіть різницю.
-Множники 5 і 9. Знайдіть добуток.
-Запишіть результат останнього прикладу таблиці множення 5.
Перевірка за записом на слайді.
- Ви швидко міркували, тому прочитайте назву птаха.
-Так, це пташка жайворонок. Гніздяться ці птахи виключно на землі, часто використовують для цього знайдені або спеціально вириті ямки.
-Перевірте правильність виконання диктанту за записом на слайді.
5 10 15 20 25 30 35 40 45 50
Ж а й в о р о н о к
Подивіться уважно на результати диктанту і скажіть, яку закономірність має цей ряд чисел?
(Результати таблиці множення 5). (З'являється буква).
5.Вправа « Мікрофон».( Завдання по командах).
-Які особливості таблиці множення числа 5 ви запам’ятали?
• Усі добутки закінчуються на 0 або на 5.
• Якщо 5 помножити на парне число, добуток закінчується на 0.
• Якщо 5 помножити на непарне число, то добуток закінчується на 5.
-Як читали таблицю множення вдома?
• Зліва направо і навпаки.
• Як солдат, який крокує.
• Стрибаючи і читаючи.
• Співаючи.
• Запитуючи.
- Які приклади зафарбували червоним кольором, а які зеленим? Чому?
5 *1= 5 5*10=50
5 *2=10 5*3=15 5*4=20
6.Гра «Пташка видзьобала число».
- А зараз пограємо гру. Вставте число, яке видзьобала пташка. 1, 2 стовпчики фронтально,
3 стовпчик самостійно.
…*4=16 4*…=32 36:…= 9 (4)
3*5=… 5*…=45 5*…=25 (5)
…:4=7 …*8=40 5*7=… (35)
24:…=8 38…=30 …:3=3 (9)
(З'являється буква).
7.Робота в парах. Завдання на картках.
-Важко було птахам взимку, холодно, голодно. Але деякі птахи раділи зимі - у них в цей час з'являлися пташенята. Розв'яжіть самостійно ланцюжок прикладів, і ви дізнаєтесь назву цього птаха.
8:2=…+4=…*5=…:4=…*5=…-2=
- Яку відповідь отримали?(48)
-Правильно.
-Ланцюжок ви розв'язали, а тепер за результатом прикладу прочитайте назву цього птаха. Таблиця самоперевірки. Слайд.
Дятел - 42
Шишкар – 48
Синичка - 27
-Правильно, діти. Ця незвичайна пташка - шишкар. Інші птахи дивуються: «Як у такий мороз з'являються пташенята! Вони живими залишаються?» Шишкар їм відповідає: «Ще й як будуть жити! Я їм ялинове насіннячко приношу, а мати гріє їх, наче пічечка. І тепло їм, і ситно, і від моєї пісеньки весело».
(З'являється буква).
8. Самостійна робота. Завдання по варіантах.
На дошці -слайди з прикладами. Під першим малюнок дрохви, під другим - журавля, а під третім - лелеки. Учні самостійно розв'язують приклади.
I варіант II варіант
5*9+54=99 24:4+48=54
32:4:2=4 (15+6):3=7
8:2+4*5=24 28:4*5=35
Самоперевірка. (Запис на слайді).
-Перевірте правильність виконання прикладів за записом на слайді.
-Хто з вас не допустив жодної помилки? Дайте додаткове запитання цьому учневі. (З'являється буква).
Розв'язавши ланцюжки прикладів, учні одержують цікаві відомості з життя птахів.
-А тепер послухайте цікаве про цих птахів.
• Найбільшй птах в Україні - дрохва - важить близько 16 кг.
• Рідкісний птах журавель-красавка відкладає лише по 2 яйця.
• Протягом дня лелека приносить їжу своїм пташенятам щонайменше 9 разів.
Фізкультхвилинка.
V.Розвиток математичних знань.
1. Гра « Веселий дзьобик». Порівняння виразів. ( Завдання на слайді).
-А зараз пограємо гру. Порівняйте вирази і вставте «дзьобики», тобто знаки більше або менше.
- Перший стовпчик запишемо на дошці. А другий - самостійно.
5*6….5*5 на…. 5*7….5*6 на….
5*8….5*9 на…. 5*5….5*4 на….
Самоперевірка за записом на слайді.
(З'являється буква).
2.Робота з підручником.
а) Вправа « Мозковий штурм». Завдання (усно).
- Яку дію виконаємо, якщо сказано: «на . більше», «на . менше»?
- Яку дію виконаємо, якщо сказано: « у .рази більше», « у. рази менше»?
б) Задачки від синички.
-Зараз ми будемо розв’язувати задачу про рибалку. Хто такий рибалка?
-А хто із птахів любить рибалити? Відгадайте.
Літати і бігати цей птах не може, але відмінно плаває і пірнає. Дорослі птахи годуються дрібними рибами, молюсками. Ви здогадалися? Хто це?
-Прочитайте уважно задачу № 876.
-Читає задачу вчитель.
-Про кого йдеться в задачі?
- Скільки окунів впіймав рибалка? (15.)
-Чи відомо, скільки йоржів впіймав рибалка? (Ні.)
-Що про це сказано в задачі? (Йоржів - у 3 рази менше.)
- Що це означає?
-Про що запитується в задачі?
Під час аналізу умови задачі складається скорочений запис задачі.
-Розгляньте скорочений запис задачі. Хто може самостійно розв’язати задачу приступайте до роботи.
Учні, які розв’яжуть задачу самостійно, отримують завдання скласти до задачі вираз. З рештою учнів учитель складає план розв’язування задачі.
План розв’язання задачі:
1. Скільки йоржів впіймав рибалка?
2. Скільки всього рибин упіймав рибалка?
Творча робота над задачею.
-Яке ще питання можна поставити до задачі?
Перевірка розв’язання задачі. (З'являється буква).
3.Робота в парах.
-Синичка також пропонує попрацювати в парах: за скороченим записом скласти і розв’язати задачу про птахів усно.
Завдання на картках перед учнями (два типи задач).
Заслуховується дві пари учнів.(Один учень розповідає зміст задачі, а другий - пояснює розв’язання задачі.)
(З'являється буква).
4.Робота з геометричним матеріалом.
-Складіть із геометричних фігур пташку. (Геометричні фігури в конвертах).
-Виміряйте сторону квадрата і знайдіть його периметр.
Перевірка виконаного завдання.
-Які геометричні фігури ви використали, щоб скласти пташку?
-Чому дорівнює периметр квадрата? Як ви його знайшли?
(З'являється буква).
5. Цікавинки від сороки.
а)Продовжити логічний ряд.
-Допоможіть зібрати намисто, яке розсипала сорока.
10 20 30 ....
5 15 25 ….
2 5 8 ….
б) Ребуси.
-Сорока не може прочитати слова. Допоможіть їй.
VI. Підсумок уроку.
1. Рефлексія. Оцінювання.
-Що найбільше сподобалося на уроці?
-Що запам’яталося?
-Що приготувати вам на наступний урок?
-Хто з вас вважає, що працював на уроці дуже гарно?
2.Робота з буквами.
-Що за сюрприз чекав на вас?
(Діти складають із букв слово розумники).
-Ви і справді розумники, впоралися з усіма завданнями, працювали дружно і старанно. Збіг урок наш, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Та попереду у нас багато кроків,
Багато веселих, цікавих уроків.
VII. Домашнє завдання.
Розв’язати задачу і приклади за картками.