4 клас
Тема. Знаходження значень виразів на сумісні дії. Задачі на зустрічний рух.
Мета. Закріплювати вміння учнів знаходити значення виразів на сумісні дії, вчити учнів розв’язувати задачі на зустрічний рух; розв’язувати рівняння; удосконалювати навички обчислень; виховувати наполегливість.
Обладнання.Таблиці для усних обчислень; схеми задач; план розв’язування задачі, презентація до уроку.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Слайд 1
Думати – колективно,
Діяти – оперативно,
Сперечатись – доказово -
Це для всіх обов’язково!
ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань
1)Перевірка домашнього завдання
Задача 721
1) 24 : 4 = 6 (га)
2) 6 : 2 = 3(га)
3) 138 : 3 = 46(год)
Відповідь: за 46 годин скосить траву одна косарка з площі 138 га.
2) Хвилинка каліграфії
Слайд 2, 3, 4
2)Усні обчислення
Математичний диктант. Слайди 5 – 13.
45682, 46582, 4568.
1200, 112900, 1020.
3. Який добуток знайдено правильно?
460, 46, 640.
4. Яка частка знайдена правильно?
10, 50, 100.
5. При якому значенні а нерівність буде істинною?
1200, 18, 480.
6. Довжина сторони квадрата 5 см. Його периметр дорівнює:
15 см, 20 см, 25 см.
7. Обчисли:
8000 : 8 = 1000
4800 : 6 = 800
40000 : 8 = 5 000
Самоперевірка. Слайд 14.
46582, 1020, 460, 100, 18, 20 см, 1000, 800, 5000.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку та мотивація навчальної діяльності
Завдання нашого уроку навчитися розв’язувати задачі на зустрічний рух; удосконалювати вміння знаходити значення виразів на сумісні дії;
розв’язувати рівняння.
Слайд 15, 16.
ІV.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Знаходження значень виразів на сумісні дії
Слайд 17.
- Повторення порядку виконання дій у виразах на сумісні дії.
- Робота з підручником № 716 (самостійно за варіантами)
( І в. – 1 вираз 1-го стовпчика, ІІ в. – 1 вираз 2-го стовпчика).
1 варіант
540 042 : 3 · 2 = 360 028;
540 042 : (3 · 2) = 540 042 : 6 = 90 007;
2 т 016 кг : 8 + 15 т = 2016 кг : 8 + 15 000 кг = 252 кг + 15 000 кг = 15 252 кг = 15 т 252 кг;
2 варіант
100 640 – 2048 : 8 = 100 384;
(100 640 – 2048) : 8 = 12 324;
1 т – 1 ц : 2 = 1000 кг – 100 кг : 2 = 1000 кг – 50 кг = 950 кг = 9 ц 50 кг
2. Фізкультхвилинка. Слайд 18, 19.
3. Розвязування задач на зустрічний рух.
1) Давайте пригадаємо:
- Що таке відстань? У чому вона вимірюється?
- Що таке швидкість? У чому вона вимірюється?
S - відстань(шлях) м, км
t – час с, год , хв
v – швидкість м/с , км/год
S = v· t
t = S :v
v = S :t
2)Задача (фронтальна робота). Слайд 20, 21.
Одночасно два човни вирушили з двох берегів назустріч один одному. Перший човен рухався із швидкістю 7 км/год, а другий – 8 км/год. Яка відстань між берегами озера, якщо через 3 години вони зустрілися?
7 · 3 = 21 ( км)
2). Яку відстань до зустрічі подолав 2 човен?
8 · 3 = 24 ( км)
3).Яка відстань між берегами озера?
21 + 24 + 45 ( км)
Відповідь: відстань між берегами озера 45кілометрів.
- А як по іншому можна розвязати цю задачу?
Фізкультхвилинка
V. Первинне закріплення вивченого матеріалу
3)Робота над задачею №717. Перевір себе
(прикрийте другу половину книжки, розв’яжіть задачу самостійно)
60 км/год 62км/год
Т 3год К
?
VІ. Узагальнення і систематизація знань , вивченого матеріалу
1. Задача № 718. Слайд 22
30 км/год 24км/год
Т 5 год К
? км
1)Скільки кілометрівпройшовтеплохід за 5 год?
2)Яку відстань подолав катерза 5 год?
3)Якавідстаньміж пристанями?
30 · 5+24 · 5=270 (км)
Розв’язання
1) 30 · 5 = 150 (км) — пройшовтеплохід;
2) 24 · 5 = 120 (км) — пройшов катер;
3) 150 + 120 = 270 (км) — відстань.
Відповідь: 270 км відстаньміж пристанями.
Задачу можна розв’язати другим способом.
План
1)На скільки кілометрів наблизяться теплохід і катер один до одного за 1 год руху?(Яка швидкість зближення?)
1)На скільки кілометрів наблизяться теплохід і катер один до одного за 5 год руху?(Яка відстань між пристанями?)
Учні складають вираз .
(30 + 24 ) · 5 =270(км).
2. Завдання 719 (самостійно по рядах)
x · 2 = 14 850 x – 2 = 14 850 x : 2 = 14 850
x = 14 850 : 2 x = 14 850 + 2 x = 14 850 · 2
x = 7425 x = 14 852 x = 29 700
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Цікава задача.
Миколка від дому, а Петрик від школи вийшли назустріч один одному. Миколка проходив 25 м/хв , а Петрик х- 20 м/хв. Яка відстань від дому до школи, якщо хлопчики зустрілися через10 хв? (=(25 + 20 ) · 10=450 м)
— Що нового дізналися на уроці?
— Яке завдання було найцікавішим?
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Слайд 23.
Завдання № 722; 723 (с. 116).