Урок-пошук допоможе ознайомити учнів з поезією, розкрити її ідейний зміст, вказати на художню довершеність; розвивати навички виразного читання; формувати вміння аналізувати поезію; виховувати патріотичні почуття, які проявляються на відстані від рідного краю, усвідомлення їх щирості й безпосередності.
Голик О.В.
МАЙСТЕР РІЗЬБЛЕНОГО СТИЛОСА
Тема. Євген Маланюк. Роль поета-патріота в суспільному житті. Поезія «Стилет і стилос».
Мета: формувати вміння й навички самостійно аналізувати твір, логічно й послідовно викладати думки; висвітлити патріотичні мотиви лірики Є.Маланюка, особливість його індивідуального стилю; розвивати вміння виділяти головне і зосереджувати на ньому свою увагу; виховувати почуття патріотизму, формувати високі естетичні смаки учнів художнім словом.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Форма уроку: урок-пошук.
Наочність, обладнання: політична карта світу, портрет Є.Маланюка, збірка поезій «Стилет і стилос», тлумачні й літературознавчі словники, епіграф.
Форми, методи й прийоми роботи: «Асоціативний кущ», «Калейдоскоп думок», робота з епіграфом, «Хто більше?», словникова робота, «Незакінчене речення», «Цитата для роздумів», «Географічна зупинка», проблемне запитання, «Поетична хвилинка», «Паспорт збірки», «Мікрофон».
Теорія літератури: атонування, антитеза, метафора.
Міжпредметні зв’язки: українська мова (прислівник, службові частини мови (частка), українська література (творчість Т.Шевченка, Лесі Українки), географія України (Кіровоградщина (Єлисаветградщина).
Епіграф:
Збагнеш оце, чим серце билось.
Яких цей зір нагледів мет.
Чому стилетом був мій стилос.
І стилосом бував стилет.
І ти, нащадче мій, збагнеш,
Як крізь тисячолітній порох
Розгорнеться простір без меж.
Є.Маланюк
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП
(Повідомлення учня або перегляд презентації).
«Географічна хвилинка».
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
«Асоціативний кущ».
Євген Маланюк |
Літературознавець, перекладач, культуролог, визначний поет, критик, палкий патріот України, український Одіссей, автор мистецьких есе та історичних розвідок, гуманіст, мислитель-публіцист, мистецтвознавець, «імператор залізних строф», «поет-державник», «Боян степової Еллади», яскравий представник «Празької школи», «мандрівний співець», витончений самобутній майстер слова, борець, емігрант, лірик, трибун. |
IV . ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
V. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Система запитань і завдань.
«Паспорт збірки».
Назва збірки |
«Стилет і стилос» |
Рік видання |
1925 |
Місце видання |
Подєбради |
Будова збірки |
містить 31 вірш |
Теорія літератури.
Антитеза – (протиставлення) – це стилістична фігура, яка утворюється зіставленням слів або словосполучень, протилежних за змістом.
Стилет |
Стилос |
Символ одвічної борні, близького бою сам на сам, символ свідомого вибору жертовної боротьби за ідеали народу |
Світ мистецтва у його витонченій гармонії, це музика людських почуттів, магія добра і краси |
Словникова робота.
Стилет – невеличкий кинджал з тонким тригранним клинком; холодна зброя.
Стилос – загострена паличка для писання на вкритій воском дощечці.
Проблемне запитання.
Є.Маланюк в оцінці літературної критики.
Князь духа і мислі. Г.Клочек
Співець національного болю, гніву і боротьби. М.Неврлий
Поет апокаліптичних літ. Д.Донцов
Бард «державної бронзи». Б.Кравчів
«Майстер залізного слова». Б.Бойчук
Маланюкова поезія залишилася доказом суворої сили українського слова. І.Дзюба
Співець гідності і мети переможців, співець ідеї. Ю.Солод
Поет належав до людей, які своїми віршами, своїми «Книгами спостережень» формували наш світогляд і зберегли українство в діаспорі. Р.Воронка
І неоромантизм, і експресія, і бароко, і символізм, і неокласицизм були тільки знаряддям у руках талановитого митця. Ю.Войчишин
Поетичний шлях Маланюка не вливається і не йде навіть паралельно ні з традиційним, ні з модерні стичним напрямками; він часто зближається то з одним, то з другим, щоб опісля відійти і продовжувати окремо. Ю.Солод
Робота над ідейно-художнім аналізом поезії Є.Маланюка «Стилет чи стилос?..»
«Тут» |
«Там» |
«жаха набряклий вітром обрій» |
«Веселий галас бою», «безмежжя», «зачарований» |
Теорія літератури.
Атонування – (грец. atonos – розслаблений) – своєрідність метричного стопного вірша, в якому відбувається послаблення або втрата наголосу у слові, що має другорядну роль у реченні.
Теорія літератури.
Метафора – один з найпоширеніших тропів, що виникає в результаті вживання слова в переносному значенні за схожістю означуваного предмета з іншим.
У чому особливість пейзажної замальовки (друга строфа)? Стиль якого поета – сучасника Є.Маланюка нагадують ці рядки? (М.Т.Рильського).
«Незакінчене речення».
Поезія Є.Маланюка нагадує… (стилет своїм вольовим напруженням і нездоланною силою духу).
«Хто більше?»
Стилет |
Стилос |
Символ дії, боротьби, це вітер, рух |
Світ мистецтва і краси |
«Поетична хвилинка».
Є.Маланюкові
Мені здається: це когорти,
ряди твоїх метальних слів.
Здіймаєш тризубий прапор ти
над військом предківських степів.
Знова торують легіони
шляхи задернілих доріг…
О, хто поставить перепони
оцій розміреності каліг!
А вождь глядить звитяжним оком
на міць не зірваних ще пут,
здіймає вгору меч високо
і заслухається в салют…
Та тільки ніч над містом шатер
почне зміняти черги чат, -
зникає вождь і імператор
і днини відгуки мовчать…
Від миготливої лампади
спада на стіл мінливий диск
і стиль вкарбовує принади
силаб в покірний думам віск.
«Стилет чи стилос?» Сумнів знову:
чи віск м’який, чи синя сталь?
А за шатром, напоготові,
Стоїть нездолана печаль.
Л.Мосендз
- Як трактує Л.Мосендз тему митця в поезії «Мені здається: це когорти», присвяченій Євгену Маланюкові?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Бесіда.
«Калейдоскоп думок» Євгена Маланюка.
«Цитата для роздумів».
Маланюк потряс мене. М.Рильський якось відразу відійшов на другий план. Маланюк зайняв мій обрій… Велетень не лише духом, а й тілом… Ерудит, енциклопедист… Багато цитат, від Малерме і Гюго до Блока й Гумільова. Я зрозумів його покликання в поезії: тисячолітня, багато тисячолітня Україна.
Л.Полтава
- Чи зберіг Є.Маланюк вірність своїй музі та ідеалам, перебуваючи у вимушеній еміграції? (Так).
- Чиї традиції, на вашу думку, продовжив Є.Маланюк? (Т.Г.Шевченка, І.Франка, Лесі Українки, П.Куліша, М.Старицького).
- Назвіть основні прикмети творчої манери Євгена Маланюка.
Основні прикмети творчої манери Євгена Маланюка.
Словникова робота.
Різьблений – з різкими лініями, чітко, ясно окреслений, вималюваний.
Робота з епіграфом.
VII. РЕФЛЕКСІЯ
«Мікрофон».
На уроці я дізнався…, зрозумів…, знайшов відповідь … .
VIII. ОЦІНЮВАННЯ
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Обов’язкове:
За бажанням:
Муза болю, сумніву і гніву.
Поет боротьби й вселюдських ідеалів.
З Україною в серці.
«Залізних імператор строф».
Історіософія Є.Маланюка.
Буремна поезія Євгена Маланюка.
Український Єремія.
Поет своєї епохи.
«Бард неспокою раси».
«На хресті слова розіп’ятий…».
Патріотизм громадянської лірики Є.Маланюка.
«Князь духа і мислі».
Поет кристалічної свідомості.
Роль поета-патріота в суспільному житті.
Повернення творчості Є.Маланюка в Україну.
Національне коріння поезії Є.Маланюка.
Майстер різьбленого слова.
ЛІТЕРАТУРА