Урок-гра проводиться після вивчення творчості Василя Симонека з метою перевірки, систематизації та узагальнення знань учнів про життєвий і творчий шлях В. Симоненка та розширення їхніх знань про творчість поета-шістдесятника.
Тема: «Піду блукать по всесвіту широкім, незваним гостем побуваю скрізь».
Мета: перевірити, систематизувати, поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях В. Симоненка та розширити їхні знання про творчість поета-шістдесятника; розвивати вміння школярів мислити логічно, чітко формулювати й висловлювати свою думку; поглибити знання з теорії літератури, поповнити лексичний запас літературознавчими термінами; прищеплювати любов до творчості письменника-земляка.
Обладнання: портрет В.А. Симоненка, виставка художніх творів поета, роздатковий матеріал (конверти), комп’ютер, проектор, аудіозаписи пісень, дитячі малюнки до творів письменника.
Тип уроку: урок-конкурс.
Перебіг уроку
Нехай серця не знають супокою,
Хай обганяють мрії часу біг,
І наша юність буде хай такою,
Щоб їй ніхто не заздрити не міг!
В. Симоненко («Ровесникам»)
Протягом вступного слова вчителя звучить запис пісні Анаталія Пашкевича «Виростеш ти, сину» на слова В. Симоненка.
Слово вчителя: «Вітер часу не остудив Симоненкових поезій, вогнем душі жаріють вони й сьогодні, як і тоді, коли вперше так жагуче й неповторно вибурхнулись у світ», – так оцінив Олесь Гончар творчість В. Симоненка. Саме тому, що він жив, любив і ненавидів, страждав, творив і згорів за рідну землю, за людей, – Батьківщина повік не забуде його. В. Симоненко сьогодні – символ незнищенності українського духу, символ правди і сумління. Йому, лицареві нескореного покоління, витязеві української поезії, присвячуємо цей урок, перед його пам’яттю схиляємо голови.
Така вже немилосердна доля України, що її найкращим дітям судилося несправедливо коротке життя: 47 – Шевченкові та Стусові, 42 – Лесі Українці, 36 – Валер’яну Підмогильному, 35 – Олені Телізі і зовсім мало – 28 – Василю Симоненку.
Ще в день свого 20-ліття він писав:
Не докорю нікому і ніколи,
Хіба на себе інколи позлюсь,
Що в двадцять літ в моєму серці втома,
Що в тридцять смерті в очі подивлюсь.
Трагічне пророцтво. Його життя називють спалахом блискавки – таким яскравим і коротким.
Пам'яті неординарного поета, нашому землякові ми присвячуємо сьогоднішній урок-конкурс.
Протягом уроку працюватимуть-змагатимуться дві команди: «Земляки лицаря нескореного покоління» та «Нащадки витязя української поезії».
За грою спостерігатиме компетентне журі, оцінюватиме відповіді. Бажаю успіху учасникам та всім присутнім.
Завдання 1: (на логічне мислення). Знайди правильний варіант відповіді.
Ведучий зачитує запитання, учасники дають відповідь, знайшовши у конверті правильну (на їх думку) відповідь. Обидві команди по черзі озвучують свій варіант, тримаючи підняту вгору картку.
1. Команда «Земляки лицаря нескореного покоління»:
Хто для других виборює … ». (життя)
Можна думать – можна повторять.
Та не можуть душу зігрівати
Ті, що не палають, не горять!» («Можна»)
Щоб не тліти, а завжди горіть,
Щоб уміти, як ти, любити,
Ненавидіть, як ти, уміть». («Матері»)
Їх земної, безсловесної, дивовижної краси.
Люди дивляться, п’яніють, в них кохаються віки,
Нареченим їх дарують, заплітають у вінки….
…В них красується, ясніє мрій дитинна чистота,
Золотими пелюстками в них кохання розквіта…» («Квіти»)
2. Команда «Нащадки витязя української поезії»:
Що небо підпирає голубе!
Твій гордий подвиг не принизять жорна –
Вони лиш возвеличують тебе…» («Жорна»)
(Майборода)
після закінчення Київського університету. (Франція)
(Київ)
завжди буде»; той, кому майстер слова присвятив не одну епіграму. (Сом)
Щоб знов були ті суперечки марні,
Щоб від кохання знову я дурів…
Нехай слова ці скучні і бездарні,
Та я їх кров’ю власною зігрів! («Малюсі»)
Важкувато сопе димар,
Галасує від болю дерево,
Піднімаючись димом до хмар». («Піч»)
Завдання 2: З’єднати назву твору із жанром. Завдання біля дошки виконують капітани або інші учасники команди.
1. Команда «Земляки лицаря нескореного покоління»:
«Весілля Опанаса Крокви» балада
«Брехунові» поема
«Задивляюсь у твої зіниці» сонет
«Русалка» оповідання
«Язик» легенда
«Червоні конвалії» ліричний вірш
«Леся Українка» епітафія
2. Команда «Нащадки витязя української поезії»:
«Вино з троянд» патріотичний вірш
«В. Симоненку» вірш-звернення
«Земле рідна» байка
«Огида» новела
«Подорож у країну Навпаки» повість
«Україні» епіграма
«Лев ім’я змінив» казка
ВІДПОВІДЬ:
«Весілля Опанаса Крокви» оповідання
«Брехунові» епітафія
«Задивляюсь у твої зіниці» ліричний вірш
«Русалка» легенда
«Язик» балада
«Червоні конвалії» поема
«Леся Українка» сонет
«Вино з троянд» новела
«В. Симоненку» епіграма
«Земле рідна» вірш-звернення
«Огида» повість
«Подорож у країну Навпаки» казка
«Україні» патріотичний вірш
«Лев ім’я змінив» байка
Завдання 3: Усна вікторина «Кращий знавець життєвого та творчого шляху письменника».
Завдання 4: Відеозапитання. Через проектор демонструються слайди (вибір довільний). Завдання: прокоментувати їх.
Завдання 5: Продовжити рядки поезій.
Народ мій є! Народ мій завджди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!
Пощезнуть всі перевертні й приблуди,
І орди завойовників-заброд! («Де зараз ви, кати мого народу?..»)
Ти знаєш, що ти – людина!
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої – одні. («Ти знаєш, що ти – людина?..)
«Коли мечами злоба небо криє
І крушить твою вроду вікову,
Я тоді з твоїм ім’ям вмираю
І в імені твоїм живу». («Україні»)
«Спогади докучливі, як нежить,
Що тій славі принесуть нове?
Тільки тим історія належить,
Хто сьогодні бореться й живе».
(«Нашої заслуги в тім не бачу…»)
«З нею я ділити завжди буду
Радощі, тривоги і жалі,
Бо у мене стукотить у грудях
Грудочка любимої землі. («Грудочка землі»)
«Здрастуй, сонце, і здрастуй, вітер,
Здрастуй, свіжосте нив!
Я воскрес, щоб із вами жити
Під шаленством весняних злив». («Тиша і грім»)
«Україно! Ти для мене – диво!
І нехай пливе за роком рік,
Буду, мамо горда і вродлива,
З тебе дивуватися повік…» («Задивляюсь у твої зіниці…»)
«Скільки б не судилося страждати,
Все одно благослолвлю завжди
День, коли мене родила мати
Для життя, для щастя, для біди…»
(«Скільки б не судилося страждати…»)
Завдання 6: Гра «Поетичний квадрат». Серед розсипаних літер знайдіть дванадцять зашифрованих назв творів митця. Слова можуть читатися знизу вгору, зверху вниз, зліва направо, справа наліво, але не перетинатися. (Під час виконання учнями завдання звучить аудіозапис однієї з пісень на слова поета)
М |
О |
Ж |
Ж |
Ж |
Ж |
Ж |
Ж |
Ж |
Ж |
В |
Е |
Е |
Ж |
Ж |
Ж |
Ж |
Ж |
Л |
Л |
О |
О |
Н |
А |
О |
О |
К |
О |
О |
О |
О |
Р |
О |
О |
О |
О |
В |
О |
Б |
Ю |
Л |
Л |
Л |
Л |
Л |
Л |
В |
І |
Т |
И |
Л |
Б |
А |
Л |
Л |
Л |
Л |
Л |
Л |
Л |
С |
У |
П |
И |
И |
И |
И |
И |
И |
И |
И |
И |
И |
И |
И |
А |
И |
Ж |
И |
И |
І |
І |
Е |
І |
І |
І |
І |
І |
І |
І |
С |
І |
І |
І |
І |
Н |
Р |
О |
І |
І |
И |
Н |
Р |
М |
М |
М |
М |
М |
М |
А |
П |
М |
М |
М |
М |
М |
М |
М |
М |
М |
К |
Т |
Т |
Т |
Т |
Т |
Т |
Т |
Т |
С |
Т |
Т |
Т |
Т |
Ч |
У |
Т |
Т |
Т |
Т |
И |
А |
Т |
И |
А |
А |
С |
А |
А |
И |
Б |
І |
А |
А |
А |
Ю |
А |
А |
А |
А |
Б |
Б |
Б |
Ш |
А |
Б |
О |
Р |
Б |
Б |
Б |
Б |
В |
А |
Б |
Б |
И |
Б |
Н |
І |
С |
Ч |
С |
Ч |
С |
Ч |
К |
С |
Ч |
С |
Ч |
Ч |
С |
Р |
В |
А |
Р |
С |
Ь |
Т |
П |
І |
П |
О |
І |
К |
А |
Л |
І |
І |
М |
М |
І |
І |
І |
П |
Ч |
Ч |
І |
П |
Е |
Е |
Е |
М |
И |
Л |
Е |
Л |
Е |
Е |
Е |
А |
Т |
Е |
Е |
Е |
Е |
Е |
Е |
Е |
Р |
Е |
Т |
Т |
Т |
Т |
Т |
И |
С |
Т |
Т |
Т |
Е |
Т |
Т |
Р |
Ш |
И |
Й |
Т |
Я |
Х |
Я |
Я |
Я |
П |
Я |
Я |
Я |
Я |
Я |
І |
Р |
Я |
Я |
Я |
Я |
Я |
Я |
Я |
Я |
О |
Ж |
И |
Ч |
І |
Ш |
Ч |
Ч |
Ч |
Ч |
Ч |
Ч |
Ч |
Р |
Р |
К |
У |
А |
А |
С |
С |
С |
Й |
С |
С |
Л |
Л |
С |
С |
С |
С |
С |
С |
І |
А |
А |
У |
Ю |
Х |
О |
О |
О |
О |
О |
О |
А |
О |
О |
О |
І |
С |
Т |
О |
Н |
Ї |
О |
О |
Р |
О |
З |
З |
З |
З |
З |
З |
З |
З |
З |
З |
Н |
З |
Ь |
З |
З |
З |
З |
З |
І |
В |
Л |
Л |
Ю |
С |
І |
І |
І |
І |
М |
О |
Т |
Т |
Т |
Т |
Н |
Е |
Е |
Е |
Е |
А |
М |
А |
Г |
Г |
Г |
Г |
Г |
С |
А |
Г |
Г |
Г |
Г |
Г |
Г |
В |
Ж |
Г |
Г |
З |
М |
О |
Ж |
|
|
|
|
|
|
|
В |
Е |
|
|
|
|
|
|
|
Л |
|
|
Н |
А |
|
|
К |
|
|
|
|
Р |
|
|
|
|
В |
О |
Б |
Ю |
|
|
|
|
|
|
В |
І |
Т |
И |
|
Б |
А |
|
|
|
|
|
|
|
С |
У |
П |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
А |
|
Ж |
|
|
|
|
Е |
|
|
|
|
|
|
|
С |
|
|
|
|
Н |
Р |
О |
|
|
И |
Н |
Р |
|
|
|
|
|
|
А |
П |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
К |
|
|
|
|
|
|
|
|
С |
|
|
|
|
Ч |
У |
|
|
|
|
И |
|
Т |
И |
|
|
С |
А |
|
И |
Б |
І |
|
|
|
Ю |
|
|
|
|
|
|
|
Ш |
А |
|
О |
Р |
|
|
|
|
В |
А |
|
|
И |
|
Н |
І |
|
|
|
|
|
|
К |
|
|
|
|
|
|
Р |
В |
А |
Р |
|
Ь |
Т |
«Можна», «Квіти», «Верба», «Любов», «Суперники», «Тиша», «Косар», «Спасибі», «Варвари», «Чую», «Жорна», «Тінь».
П |
|
П |
О |
|
К |
А |
|
|
|
|
М |
|
|
|
П |
|
Ч |
І |
П |
Е |
|
|
М |
И |
Л |
|
Л |
|
|
|
А |
Т |
|
|
Е |
|
|
|
|
Р |
Е |
|
|
|
|
|
И |
С |
Т |
|
|
Е |
|
|
Р |
Ш |
И |
Й |
|
|
Х |
|
|
|
П |
|
|
|
|
|
І |
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|
О |
Ж |
И |
|
І |
Ш |
|
|
|
|
|
|
|
|
Р |
К |
У |
|
А |
|
|
|
Й |
|
|
Л |
|
|
|
|
|
|
|
І |
А |
|
|
Ю |
Х |
|
|
|
|
|
|
А |
|
|
|
І |
С |
Т |
|
Н |
Ї |
|
|
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Н |
|
Ь |
|
|
|
|
|
І |
В |
|
Л |
Ю |
С |
І |
|
|
|
М |
О |
Т |
|
|
|
Н |
Е |
Е |
|
|
А |
М |
А |
|
|
|
|
|
С |
А |
|
|
|
|
|
|
В |
Ж |
|
|
З |
«Перехожий», «Помилка», «Лист», «Матері», «Перший», «Піч», «Пішла», «Малюсі», «Самотність», «Україні», «Невже?», «Завірюха».
Завдання 7: Домашнє завдання.
Завдання 8: «Чи знаєте ви творчість В. Симоненка?» Назвати твір, з якого взято ці рядки.
«Заглядає в шибку казка сивими очима,
Материнська добра ласка в неї за плечима».
(«Лебеді материнства»)
«Жоден вітер сонця не остудить,
Півень землю всю не розгребе!
Україно! Доки жити буду,
Доти відкриватиму тебе». («Гей, нові Колумби й Магеллани»)
«Не шукаю до тебе ні стежки, ні броду –
Ти у грудях моїх,
У чолі і в руках.
Упаду я зорею,
Мій вічний народе,
На трагічний і довгий
Чумацький твій шлях». («Скільки в тебе очей»)
«Лесик, Толя, два Володі,
Як малі телята в шкоді,
Цілий день брикали, грались,
Реготались і качались,
То з якимись хлопчаками
Воювали галушками…
… Потім, стомлені й щасливі,
Спали, висячи на сливі.
Одіспавшись ласуни
Рвали з дуба кавуни
І з кущів серед левад
Смакували шоколад». («Подорож у країну Навпаки»)
«У росяні вінки запленеті суцвіття
До ніг тобі, титане, кладемо.
Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
Тебе своїм сучасником звемо». («Крізь століття»)
«Ми – це народу одвічне лоно,
Ми – океана вселюдська сім’я,
І тільки тих поважають мільйони,
Хто поважає мільйони«я». («Я…»)
«…Став царя він лоскотати,
І Плаксій став реготати,
Так сміявсь – аж заливався,
Аж від реготу качався,
Кулаками очі тер –
Потім лопнув і помер.
Ох, була ж тоді потіха –
Цар Плаксій помер од сміху!..» («Цар Плаксій та Лоскотон»)
«Я хотів би, як ти прожити,
Щоб не тліти, а завжди горіть,
Щоб уміти, як ти, любити,
Ненавидіть, як ти, уміть». («Матері»)
Слово журі.
Нагородження команд.
Підсумок уроку. Гра «Мікрофон»
Звучить запис пісні Анаталія Пашкевича «Виростеш ти, сину» на слова В. Симоненка (або інша на слова поета).
Бібліографія
ПРОТОКОЛ УРОКУ-ГРИ
№ завдання |
Команда «Земляки лицаря нескореного покоління» |
Команда «Нащадки витязя української поезії» |
Завдання 1. Знайди правильний варіант відповіді. (на логічне мислення).
|
|
|
Завдання 2. З’єднати назву твору із жанром.
|
|
|
Завдання 3. Усна вікторина “Кращий знавець життєвого та творчого шляху письменника”. |
|
|
Завдання 4: Відеозапитання.
|
|
|
Завдання 5: Продовжити рядки поезій.
|
|
|
Завдання 6: Гра «Поетичний квадрат».
|
|
|
Завдання 7: Домашнє завдання. А) Презентація Б) (афоризми, вислови) |
|
|
Завдання 8: «Чи знаєте ви творчість В. Симоненка?»
|
|
|
Та ніякі вітри і морози
Не погасять тепла наших рук(Ми усі по характеру різні)
Як хороше радіти без причини(-\\-)
Народе мій!
Титане непоборний,
Що небо підбирає голубе!
Твій гордий подвиг
Не принизять жорна-
Вони лиш возвеличують тебе(Жорна)
Я кажу тобі, земле:
-Синівне спасибі!
Будь безсмертна
В своїх трудівних літах(Спасибі)
Україно! Ти моя молитва,
Ти моя розпука вікова(Україно, п’ю твої зіниці)
Ми- океанна вселюдська сім я.
І тільки тих поважають мільйони,
Хто поважає мільйони «я»(Я…)
В океані рідного народу
Відкривай духовні острови(Гей, нові Колумби й Магелани)
Не страшно вмерти,
А страшно мертвому жить.(Люди часто живуть після смерті)
Світ який – мереживо казкове1
Сівт який- ні краю ні кінця(-\\-)
Слава не ртуть:
Мало великим себе уявляти,
Треба великим буть(Навіщо бундючитись пихато)
Скільки б не судилося страждати,
Всеодно благословлю завжди
День, коли мене родила мати
Для життя, для щастя, для біди(-\\-)
Як мені даровано багато,
Скільки в мене щастя, чорт візьми!-
На землі сміятись і страждати,
Жить і любить поміж людьми!(Скільки б не судилося страждати)
1