Урок ''Ми йдемо колядувати,господарів величати! Л.Повх ''Колядники''.

Про матеріал
Конспект уроку читання у 2 класі(НУШ) на тему:''Ми йдемо колядувати, господарів величати! Л,Повх ''Колядники''- допоможе колегам швидко і цікаво підготуватися до проведення уроку. Кожен етап уроку містить різні форми роботи, які будуть цікаві учням.
Перегляд файлу

                                           Урок читання у 2 класі

Ми йдемо колядувати,господарів величати! Лідія Повх’’Колядники’’

Мета:

формування предметних компетентностей : розширити знання учнiв про звичаї нашого народу, зокрема про колядування, щедрування ; формувати вміння правильно i виразно читати колядки, щедрiвки ; розвивати зв’язне мовлення учнів, пам’ять, творчі здібностi; збагачувати їхній лексичний запас; розширювати світогляд учнів; виховувати любов до звичаїв народної творчості, до свого народу, своєї країни;
формування ключових компетентностей:
умiння вчитися: сприймати мету, що ставить учитель; відповiдно до неї планувати, моделювати прогнозувати i виконувати необхідні дії, контрольвати i оцінювати свої результати; уміти висловлювати рефлексивнi та оцінні судження;
комунікативної : володіти позитивними навичками спілкування, уміти налагоджувати взаємодію під час роботи, будуючи відповідним чином свої висловлювання;
інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну iнформацію;
соціальної/громадянської : уміти працювати в групі, розподіляти ролі;
загальнокультурної : дотримувати норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроцi.

Обладнання:малюнки із зображенням колядників, щедрувальників, роздруковані тексти колядок,щедрівок, аудіо-, відеозаписи виконання колядок i щедрівок(‘’Добрий вечір тобі’’, ‘’Щедрик, щедрик, щедрівочка’’, реквізит для інсценізації (різдвяна зірка, дзвоник, маски).

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська, соціальна і здоров’язбережувальна, мистецька.

                                                                 Хід уроку

І. Вступна частина

1. Організаційний момент

Дзвоник дзвенить , не стихає,

Школярів усіх скликає:

Гей, до класу поспішайте,

На місця свої сідайте.

Сядьте діти всі рівненько.

Усміхніться всі гарненько,

Настрій на урок візьмемо,

Й працювати розпочнемо.

2. Психологічне налаштування на урок. Вправа’’Мій настрій’’(ЛЕГО)

ІІ. Основна частина

1.Артикуляційні вправи

 1)Мовленнєва розминка.

 Розчитування  за  складовою  таблицею.

2) Чистомовка

                  Ма-ма-ма-   прийшла  весела  зима.

                  Ло-ло-ло -      снігу    білого  намело.

                  Ець-ець-ець  -  ніс  щипає  морозець.

                  Или-или-или  -  щедрувати  ми  ходили.

3) Гра « Утвори нові слова»

                    Завдання: з  букв  слова  скласти  слова.

                    Хуртовина  -  хутро,  рот,  хор,  нора…

3. Повідомлення теми та завдань уроку

-Сьогодні ми поговоримо про зимові свята, ознайомимось із віршем Лідії Повх і текстами народних пісень, що співали під час зимових свят. Навіть спробуємо розіграти уривок iз дійства, що відбувалося під час цих  свят.

4.Повідомлення заздалегідь підготовлених учнів

     1.Найулюбленішим i найцікавішим, як для дітей, так і для дорослих, є свято Різдва Христового, під час якого відбуваються усі цікавинки зимової казки.

    2.Надзвичайно цiкавою традицією в надвечір’я Різдва є Свята Вечеря або «Багата кутя» , до якої обов’язково входять дванадцять  пісних страв, кожна з яких має свій символ. Головна страва Кутя – символізує єднання з Богом.     

   3.Ближче до півночі, починалися колядування з піснями-колядками, звісткою про народження Христа, побажаннями здоров’я i достатку. Колядники йшли з колядою від хати до хати, сповіщаючи радісну новину – народження Божого Дитяти. У всіх храмах відправлялися  святкові Різдвяні Літургії.

  4.За святковим столом збиралася вся родина, промовляючи слова: «Христос Рождається! Славімо його!»

5.Слухання аудiо- або відеозапису колядки

-Колядування – це урочистi обходи сусідів, родичів i приятелів із  пісенними величаннями i зиченнями гараздів усім членам родини. За виконання колядок обов’язково пригощали колядників й наділяли їх подарунками.

6.Опрацювання текстiв колядок

1) Вправа ‘’Бджiлки’’: напівголосне читання роздрукованих текстів колядок учнями.

Я маленький пастушок
Загорнувся в кожушок
На скрипочку граю,
Вас усіх вітаю.
А ви, люди, чуйте,
Коляду готуйте –
Яблучка, горішки
Дітям для потішки.

 

Коляд, Коляд, Колядниця

Добра з маком паляниця

А без маку не така

Дайте дядьку п`ятака

А ви тітко про запаску

 Кладіть в торбу нам ковбаску

 Щоб добро у вас бувало

 Несіть нам шматочок сала

 Хай вам Бог за ці дари

Дасть багатії отари

 Поросята i корови

Та бувайте всі здорові!

2)Перевірка емоційного сприймання змісту.

-Чи сподобалися вам колядки? Який їхній настрiй?

3)Словникова робота.

Пояснення значення незрозумiлих слів чи висловів

     Паляниця – велика пишна хлібина з пшеничного борошна.

     Кожух (кожушок) – верхній теплий одягз овечої шкірии з хутром усерединi.

     Коляду готуйте – тут: винагорода за величальну пісню, тобто готуйте винагороду.

        ФІзкультхвилинка
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить: «Присідай!»
Встали — сіли, встали — сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги відкриваємо —
Знання здобуваємо!

7. Повідомлення заздалегідь пiдготовлених учнів

   1.Напередоднi старого Нового року, в народi відмічали свято Маланки. Вірили, що у Новорічну нiч рослини розуміють людську мову, а тварини самі розмовляють по-людському. Що в цю ніч тварини можуть поскаржитись Богу на своїх господарів, якщо із ними погано поводились. Тому худобу намагались ретельно доглянути та нагодувати.

  2. З настанням сутінок по селу ходили ватаги щедрувальникiв з музиками. Для цього одяга­ли чудернацький одяг, пере­вертали кожухи, розмальову­вали обличчя, виготовляли  маски, у руках мали дзвіночки.

  3.У щедрiвках висловлюється побажання багатого врожаю,добробуту, приплоду худоби, доброго роїння бджiл.

- Послухайте знану у всьому світi українську щедрівку в обробцi композитора Миколи Леонтовича.

8. Слухання аудiо- або відеозапису  щедрівки’’Щедрик, щедрик, щедрівочка’’

9.Робота над текстами щедрiвок

 1. Вправа ‘’Рибки’’: мовчазне читання роздрукованих текстiв  щедрiвок.

          Тексти щедрiвок

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка,

Стала собі щебетати,

Господаря викликати:

Вийди, вийди, господарю,

Подивися на кошару, -

Там овечки покотилися,

А ягнички народились.

В тебе товар весь хороший,

Будеш мати мірку грошей,

Хоч не гроші, то полова,

В тебе жінка чорноброва.

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка.

2) Перевiрка емоційного сприймання змiсту.

-Чи сподобалися вам щедрiвки? Який їхнiй настрій?

3)Словникова робота

Пояснення значення незрозумiлих слів чи висловів

 Кошара – загорода або хлiв для овець, кіз; вiвчарня.

 Полова – вiдходи при обмолочуванні  й очищуванні зерна хлібних злаків,льону та деяких інших культур, що використовується переважно як корм для тварин.

 Мати мірку грошей – бути дуже багатим, мати великий капiтал.

 Овечки покотились – народили малят.

10. Робота в групах. Iнсценізація дійства колядування або щедрування

Презентацiя роботи

11. Робота над вiршем  Лідії  Повх’’Колядники’’(с.68)

 1)Робота iз заголовком та iлюстраціями.

-Розгляньте малюнки.Що це за предмети?Де їх використовували?

-Прочитайте назву твору.Хто такi колядники?

2)’’Зразкове читання’’: читання вiрша гарно читаючими учнями.

-Які персонажi різдвяних дійств згадуються у вірші?

-Хто цi колядники, про яких складено вірш?

3) Робота в парах. Читання вірша ‘’ТИ – менi, я – тобі’’

4) Вправа ‘’Сенкан’’ (до слова ‘’колядники’’)

ІІІ. Заключна частина. Рефлексія

Вправа ‘’Мiкрофон’’

-З якими народними святами ознайомились на уроцi?

- Як називаються  пiсні, під час яких їх виконували?

- Який з почутих творiв сподобався найбільше?

- З якою iнтонацією потрібно читати колядки I щедрівки?

Вправа ‘’Кольорова  рефлексія’’ (ЛЕГО)

 

docx
До підручника
Літературне читання 2 клас (М. Зоряна)
Додано
4 листопада
Переглядів
54
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку