Урок. Мігель де Сервантес Сааведра. «Дон Кіхот». Історія створення. Зв’язок із лицарськими романами, пародійний характер. Особливості сюжету, композиції твору

Про матеріал
Конспект уроку зарубіжної літератури у 8 класі на тему "Мігель де Сервантес Сааведра «Дон Кіхот». Історія створення роману. Особливості сюжету й композиції твору"
Перегляд файлу

 Тема. Мігель де  Сервантес Сааведра. «Дон Кіхот». Історія створення. Зв’язок із лицарськими романами, пародійний характер. Особливості сюжету, композиції твору

Мета:

 навчальна: продовжити знайомство з літературою доби Відродження; ознайомити учнів з життєвим шляхом Сервантеса; розповісти учням про історію створення роману «Дон Кіхот», його зв'язок з лицарськими романами та розкрити його пародійний характер; розглянути особливості сюжету та композиції твору;

 розвивальна: розвивати навички дослідницької роботи, уміння аналізувати твір у контексті досліджуваної культурної епохи, аргументувати свої судження;

 виховна: виховувати читацький інтерес, толерантне ставлення до думки інших.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі знань та умінь.

Обладнання: портрет Мігеля де Сервантеса; ілюстрації до роману «Дон Кіхот»; відеофільм; мультимедійні матеріали.

 

Спрямуй погляди свої на самого себе і намагайся пізнати себе,

бо труднішого пізнання не можна навіть уявити.

Мігель де Сервантес

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Повторення понять з теорії літератури

• Поясніть значення термінів фентезі, роман, пригодницький роман, лицарський роман.

Фе́нтезі (англ. fantasy — фантазія) — літературний жанр фантастичної літератури, дія якого відбувається у вигаданому світі, де чудеса і вигадка нашого світу є реальністю[1].

Рома́н (фр. roman — «романський»)  літературний формат, найпоширеніший у XVIII—XX століттях; великий за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів.

Приго́дницький рома́н   роман, сюжет якого насичений незвичайними подіями й характеризується їхнім несподіваним поворотом, великою динамікою розгортання.

Ли́царський рома́н (фр. romanz)  — оповідний жанр європейської середньовічної літератури, переважно віршований. «Роман втілює мрію про щастя, відчуття сили, волю до перемоги над злом. 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Кросенс «Іспанія»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Прапор і герб Іспанії. Іспанський прапор — це символ кориди. Жовтий — пісок, а червоний — розлита на ньому кров.
  2.  Кори́да (ісп. corrida de toros, tauromaquia, toreo) — найпоширеніша форма бою биків, традиційне іспанське видовище.
  3. Найпопулярніший вид спорту в Іспанії — це футбол. Іспанія стала чемпіоном світу з футболу у 2010-му році.
  4. Іспанія третя країна у світі за кількістю вироблених вин. Їх роблять у кожному регіоні країни без винятку. Перші 2 місця займають Франція та Італія.
  5. Іспанія третя країна у світі за кількістю вироблених вин. Їх роблять у кожному регіоні країни без винятку. Перші 2 місця займають Франція та Італія.
  6. Туристи недарма люблять цю країну — на узбережжі Іспанії розташовано понад 2 000 пляжів!
  7. Іспанія — найбільш гориста країна в Європі.
  8. Багато відомих художників були родом з Іспанії, наприклад, Пабло Пікассо, Сальвадор Далі та Жоан Міро. Пабло Пікассо «Жінка, яка плаче» (1937).
  9. Іспанія — країна з багатою історією та спадщиною. Але найбільш за все вражають міста з фортифікаціями, вік яких налічує декілька століть.
  • Чи здогадалися ви з якою країною буде пов’язана тема нашого сьогоднішнього уроку?
  • Які факти допомогли вам це зрозуміти? Ви не помилились, іспанський письменник Мігель де Сервантес Сааведра, його життєвий і творчий шлях, нелегка доля  – сьогодні у центрі нашої уваги.

Оголошення теми і мети уроку (запис теми уроку у зошитах).

IV. Робота над темою уроку.

  1. Робота з портретом.
  • Спробуйте визначити  риси

характеру письменника спогля -

даючи портрет (відповіді учнів).

Найкращий з біографів Сервантеса, Шаль, характеризував його так: «Поетові, вітряному і мрійливому

бракувало життєвого вміння, і він не отримав користі ні зі своїх військових кампаній, ні зі своїх творів. Це була душа безкорислива, нездатна здобувати собі славу або розраховувати на успіх, почергово зачарована чи обурена, яка непереборно віддавалася всім своїм поривам…Його бачили наївно закоханим у все прекрасне, великодушне і благородне, романтичним мріям або любовним мріям, що віддаються, палким на полі битви, то зануреним у глибокі роздуми, то безтурботно веселим…».

  1. Огляд життєвого  та творчого шляху Мігеля Сервантеса де Сааведри.

Мігель де Сервантес Сааведра (29 вересня 1547 -- 22 квітня 1616) -- видатний іспанський письменник, драматург та поет, найвідоміший його твір “Дон Кіхот” вважається першим сучасним романом.

За прийнятою у дослідників версією датою народження Сервантеса є 29 вересня 1547 року, а своє ім’я він отримав на честь Архангела Михаїла у день якого народився. Батько був хірургом на ім’я Родріго де Сервантес, родом із Кордови. Про матір точних відомостей не має, відомо лише, що її звали Леонор де Кортінас. Також у нього було три брати та три сестри. Прізвище Сааведра Сервантес почав викорнистовувати лише після повернення з алжирського полону, також це прізвище не використовували і його брати та сестри, а від народження мав прізвище Мігель де Сервантес Кортінас.

1551 року батько письменника зі сім’єю переїхав до Вальядоліда, однак справи його йшли не дуже добре, тож він на кілька місяців чеез борги потрапив до в’язниці. 1556 року вирушив до Кордови аби отримати спадок свого батька Хуана та Сервантеса. Також у такий спосіб він переховувався від кредиторів.

Достеменно не відомо де отримав освіту Мігель де Сервантес, дослідники припускають, що це могло бути у Вальядоліді, Кордові чи Севільї. Також є припущення, що він навчався у єзуїтській школі, принаймні натяки на це є в його романі “Бесіда собак”. 1566 року Сервантес переїхав до Мадриду. Сервантес багато подорожував, тож під час його повернення разом з братом Родриго галерою “Сонце” з Неаполя до Іспанії на них напали турецькі кораблі та захопили у полон і відправили у місто Алжир (Африка). де він став рабом. Та обставина, що у нього знайшли рекомендаційний лист від австрійського принца та іспанського полководця Хуана Австрійського та герцога Сесси ускладнила його становища -- полонителі вирішили, що мають справу з важливою особою, тож вимагали за його звільнення 500 золотих ескудо. У полоні Сервантес провів п’ять років, при цьому виявив неабияку мужність та силу волі, чотири рази пробував втекти, кожного разу провину товаришів по невдалій втечі брав на себе, хоч і зазнавав при цьому нещадних тортур. Лише 1580 року священикам з ордену Трійці вдалось зібрати необхідну суму для викупу і 19 вересня 1580 року Сервантеса звільнили з полону, а 24 жовтня він повернувся до Іспанії.

І хоча Сервантес отримав свободу, однак у підсумку його сім’я опинилась у боргах, щоб вирішити цю проблему він вирушив до Португалії, де тоді перебував двір Філіпа ІІ, короля Іспанії та Португалії, аби отримати роботу. При дворі оцінили знання Сервантесом Північної Африки та довірили таємне завдання в алжирському місті Орані, за що заплатили 50 ескудо.

Творчий період

1585 року, тобто у віці 38 років збагачений життвим досвідом Сервантес розпочав літературну роботу, його першою новелою стала “Галатея”, згодом він написав чимало драм, однак значного успіху вони не мали. Аби заробити кошти на життя Сервантес став інтендантом та займався закупівлею провіанту для “Непереможної Армади”. Однак успіху у цій роботі він не мав і навіть потрапив до в’язниці. Однак літературних спроб він не припиняє, хоча нічого і не публікує. Період 1598-1603 року у біографії Сервантеса є найбільш загадковим, оскільки інформації у дослідників про нього немає. Однак 1603 року він мешкає у Вальядоліді, де має дуже дрібний заробіток. 1604 року побачилила світ перша частина роману “Хитромудрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський”, яка відразу принесла йому велику славу. Однак попри численні наклади як у самій Іспанії та переклади за кордоном це не покращило фінансового становища Сервантеса. Між 1604-1616 роками він написав другу частину “Дон Кіхота” а також ряд новел, драм, поему “Подорож на Парнас”. Після смерті писменника було опубліковано роман “Мандри Персілеса та Сигізмунди”.

За кілька днів до смерті Сервантес став монахом. Помер у злиднях 1616 року. Ймовірною причиною смерті став набряк головного мозку або ж цукровий діабет.

Перегляд відеофільму «Життєвий і творчий шлях Сервантеса». Переглядаючи фільм учні складають паспорт письменника. https://www.youtube.com/watch?v=fgT2mQrTSU4&ab_channel=%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%9A%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9

Паспорт М.С.Сааведри

Ім’я

 

Роки життя

 

Місце народження

 

Місце проживання

 

Освіта

 

Захоплення

 

Художній напрямок

 

Досягнення

 

Найвідоміші твори

 

 

  1. Історія створення роману

Робота над романом «Премудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі» розпочалася ще під час перебування Сервантеса у в’язниці. Перший том роману вийшов друком у 1605 році. Він мав величезний успіх, про що свідчить шість  видань книги лише за один рік. Щоправда, це не полегшило життя автора книги: до кінця свого життя він так і не звільнився від бідності.

Роман був опублікований в двох томах.

Перший вийшов в 1605 році. За рік до смерті Сервантес написав другу частину роману про Дон Кіхота- в 1615 році. Роман замислювався як пародія на лицарські романи. Згодом переведений на всі європейські мови, цей роман понині є однією з найпопулярніших книг, а у 2002 році визнаний кращим романом у світовій літературі.

Стимулом до створення книги послужив роман «Інтерлюдії романсів», що висміює фермера, який зійшов з розуму після прочитання безлічі лицарських романів. Бідний фермер кинув свою дружину і став поневірятися по білому світу — що, в свою чергу, зробив і герой роману Сервантеса (за винятком того, що Дон Кіхот не був одружений).

Цей сюжет був з підтекстом: точно так само вчинив і Лопе де Вега, після написання своїх численних автобіографічних любовних творів покинув сім’ю і відправився у флот Непереможної Армади. Відомий інтерес Сервантеса до балад. І причини для глузування над літературним конкурентом у нього явно були: п’єси Лопе де Вега були популярніші творів самого Сервантеса. Вивести під маскою літературного персонажа свого ворога і вдосталь насміятися над ним — прийом відомий. Одним з аргументів на користь цієї гіпотези є те, що Дон Кіхот, хоч і видається затятим шанувальником рицарських романів, в першій редакції розповідав про свої любовні пригоди.

КОМПОЗИЦІЯ ТВОРУ: Роман складається з двох частин.

Перша «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі», опублікована в 1605 році; друга «Друга частина геніального лицаря Дон Кіхот з Ламанчі», опублікована в 1615, щоб відновити добре ім’я письменника. Справа в тому, що в 1614 році була опублікована друга частина Дон Кіхота, написана якимсь Авельянедой (це був псевдонім самозванця).

Цікаво!

  «Дон Кіхот» за кількістю мов, якими він був перекладений, поступається лише Біблії.

  Роман був задуманий як пародія на середньовічні рицарські романи.

  У творі 660 персонажів.

  У центрі роману — подорож ідальго Дон Кіхота разом зі зброєносцем Санчо Пансою Іспанією XVI століття з метою захисту всіх бідних та знедолених.

  1. Читання та аналіз першого розділу роману.

Вправа «Так чи ні”

  1. Ідальго все своє дозвілля присвячував читанню рицарських книжок, навіть забув про господарство. (Так)
  2. Через безсоння та постійне читання він сушив собі мозок і збожеволів (Так)
  3. Дон Кіхот назвав свого коня Буцефал. (Ні, Росинант)
  4. Ім'я своєму коневі Дон Кіхот обирав два дні. (Ні, 4)
  5. Він вирішив стати мандрівним рицарем, щоб збільшити свою славу і для користі рідного міста. (Так)
  6. До нового імені Дон Кіхот додав ще назву рідного краю. (Так, Дон Кіхот Ламанчський (із Ламанчі)
  7. Дамою серця Дон Кіхот обрав сільську дівчину, яка вважала  це великою честю для неї. (Ні, вона про це навіть не знала й не помітила його).
  1. Характеристика роману (записати в зошити)

Літературний рід: трагікомічний епос

Жанр: роман, пародія на лицарські романи

Тема: зображення ілюзій незаможного дворянина Алонсо Кіхано (Дон Кіхота), спричинених лицарськими романами, та шлях їх зруйнування.

Ідея: утвердження думки, що проза життя бере гору над красивими ідеалами (ренесансними цінностями), а відірваність від життя зводить нанівець усі зусилля.

Головна проблема: конфлікт між ідеалом та дійсністю.

Головні герої: Дон Кіхот (Алонсо Кіхано), Санчо Пансо.

Композиція: дві частини.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Робота з епіграфом уроку

• Як за допомогою вислову Сервантеса можна пояснити його ставлення до описаних в романі подій та образів? (відповіді учнів).

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати II—VIII розділи роману, скласти ФБ сторінку Дон Кіхота (сторінка в соц.мережі).

 

docx
Додано
7 березня 2023
Переглядів
3374
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку