Урок "Мішані ліси України"

Про матеріал
Тема: Мішані ліси. (Полісся) Мета: Дати учням уявлення про зону мішаних лісів на території України; ознайомити з рослинним і тваринним світом Полісся; ознайомити з господарською діяльністю людей у цій природній зоні; виховувати любов до природи рідного краю.
Перегляд файлу

Тема: Мішані ліси. (Полісся)

Мета: Дати учням уявлення про зону мішаних лісів на території України; ознайомити з рослинним і тваринним світом Полісся; ознайомити з господарською діяльністю людей у цій природній зоні; виховувати любов до природи рідного краю.

Перебіг уроку

І. Організація класу до роботи.

Дзвоник дав нам всім сигнал,

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

До роботприступаймо.

 

Вправа« Погода»

Гідрометцентр повідомляє:

-Яка зараз пора року?

-Якиймісяць?

-Яке число?

-Тепло чи холодно на дворі?

-Який стан неба?

-Чибулисьогодні опади?

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  •          Наша Україна має дуже різноманітну природу. На минулому уроці ми вивчили, які природні зони розміщені у межах нашої країни. Щоб більше про них дізнатися ми будемо  вивчати кожну зону більш докладно. Почнемо із зони мішаних лісів.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота з картою природних зон України.

-Знайдіть на карті природних зон України зону мішаних лісів.

- Які форми земної поверхні переважають у цій зоні?

-Які водойми є на її території?

             2. Розповідь вчителя про розташування і клімат Полісся. (Звикористанням презентації)

Зона мішаних лісів Українизаймає рівнинну частину на півночі України. Цю зону часто називають Українським Поліссям. Зона мішаних лісів займає близько 20% території України. Поверхня зони рівнинна, і добре прогрівається Сонцем. Літо довге і тепле, зима сніжна і не дуже холодна з частими відлигами. Весна прохолодна, під час танення снігів бувають тривалі повені. Дощова осінь.  

-Натериторії Полясся багато річок і озер. Погляньте на карту і назвіть всі річки і озера, які тут є.

-Відгадайте загадку:           

Серед поля лежить дзеркало ,

Скло блакитне , а рама зелена.

-Одним із найбільших озер на території Полісся є озеро Світязь. Належить до групи Шацьких озер, розташованих на території Шацького національного природного  парку на Волинському Поліссі. Вода тут надзвичайно прозора і м’яка. У сонячну погоду дно видно на кількаметровій глибині.  Майже уздовж всієї берегової смуги озера ростуть ліси. У літній час тут можна удосталь надихатися напоєним ароматом хвої повітрям, назбирати чорниці, ожини, грибів. На озері є острів площею до 7 гектарів.

-Волинським дивом назвають  невеличке озеро Оконське. Цікаве воно тим що у його центрі б’є вода з 2 потужних джерл. Вода в цьому озері ніколи не замерзає , її температура завжди  +9С.  Ця вода настільки чиста, що в ній навіть можна розводити таку примхливу рибу, як форель, чим і займається невелике місцеве приватне підприємство. 

            3. Розповідь  про рослини  мішаних лісів. (Слайди 6-9)

                       Повідомлення довідкового бюро. (Діти з допомогою вчителязаздалегідь готують матеріал на задану тему)

-У зоні мішаних лісів переважають соснові та дубово-соснові ліси. У лісах чітко виділяється ярусність. Верхній ярус утворюють дерева, середній (підлісок) — кущі, нижній — трав'янисті рослини, гриби.У лісі росте сосна звичайна і дуб звичайний, граб,береза, липа, осика, клен, вільха. Серед підліску зустрічається ожина, шипшина, барбарис, ліщина, малина. На заболочених місцях поширені брусниця і чорниця. Навесні в лісі першими зацвітають підсніжники, проліски, ряст, анемона. Пізніше  конвалія, фіалки,купина, сон-трава. Влітку під деревами ростуть лише вологолюбиві, ті невитривалі рослини  папороті, мохи. Інші трав'янисті рослини ростуть на галявинах і узліссях. У мішаних лісах багато грибів.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

                                   4. Розповідь вчителя про тваринний світ (Слайди 10-14)

-Тваринний світ Полісся дуже різноманітний. Цьому сприяють умови неживої природи, достатня кількість корму. У зоні мішаних лісів водяться травоїдні звірі: зубр, лось, олень благородний, козуля, заєць, миші. Хижі  вовк, лисиця, рись, тхір чорний, куниця лісова. Всеїдні: дика свиня, борсук, вивірка, їжак. Біля лісових водойм селяться бобри, видри, ондатри. З птахів: журавель сірий, кулики, лебеді. Постійними мешканцями зони мішаних лісів є орябок, глухар, тетерук, сова сіра, дятел великий. З рептилій живуть гадюки, вужі та ящірки. У водоймах багато жаб, тритонів. Річки й озера багаті на рибу (понад 30 видів). У лісовій підстилці, під корою дерев, на рослинах живебагато  комах.

                            5. Робота з підручником. ( с. 136-137)

                            6. Робота довідкового бюро. Розповідь про охоронуприроди  мішаних лісів. (Діти з допомогою вчителязаздалегідь готують матеріал на задану тему)

Великі зміни у природній зони мішаних лісів спричинили водномеліоративні роботи (осушення перезволожених земель), що були особливо масштабними в 1960—1970 -ті pоки. Аварія на Чорнобильській АЕС та інші наслідки діяльності людини негативно вплинули на стан природного середовища й умови життя населення. Для захисту екосистем мішаних лісів створено Поліський, Рівненський та інші заповідники.

           7. Робота в зошитах

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

          1. Розгадайте кросворд.

  1. Як ще називають зону мішаних лісів?
  2. Як називається найбільше озеро на Поліссі?
  3. Одна з найбільших річок Полісся, що протікає центральною частиною України.
  4. Як називається ярус лісу під деревами?
  5. Цінний хутровий звір, який живе на берегах річок Полісся.
  6. Рідкісний птах для України- чорний…

 

 

6

3

 

                        4

 

 

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Робота в групах.

-За допомогою підручника і зображення тварин і рослин складіть ланцюги живлення, які сформувалися в зоні мішаних лісів.

V. Підсумок уроку.

Гра «Мікрофон»

VI. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про тварину мішаних лісів.

 

 

docx
Додано
16 грудня
Переглядів
18
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку