Урок Мистецтво бути Людиною. ( Втілення в образі Бермана найкращих людських рис: готовності до непоказної самопожертви та любові до ближнього. Гуманізм твору).

Про матеріал

Урок по вивченню творчості О.Генрі "Мистецтво бути Людиною." ( Втілення в образі Бермана найкращих людських рис: готовності до непоказної самопожертви та любові до ближнього. Гуманізм твору).

Перегляд файлу

                    План уроку

 

Тема. Мистецтво бути Людиною. ( Втілення в образі Бермана найкращих людських рис: готовності до непоказної самопожертви та любові до ближнього. Гуманізм твору).

 

Мета. Формувати навички роботи над характеристикою літературного персонажу; розвивати вміння вибирати з тексту головне, аргументувати свою думку прикладами і цитатами, звертати увагу на художні деталі, сприяти розвитку творчих здібностей учнів; виховувати почуття милосердя, готовності до самопожертви в ім»я інших.

 

Обладнання. Тексти новели О»Генрі, портрет письменника, ілюстрації до твору, схема «Характеристика героїв», словник – довідник, репродукція скульптури «Мойсея », музика Вівальді « Чотири пори року. Осінь», пісня« Дайте мне…» у виконанні Стаса Михайлова, картки з роздавальним матеріалом, аркуші з алгоритмами роботи.

 

Епіграф.            Треба прагнути  бути Людиною, незважаючи  на  всю жорстокість

                            навколишнього світу, і це  можливо.

                                                                         О.Генрі

                                      Хід уроку

І. Організаційний момент.

  Створення робочого настрою.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань, прогнозування результатів та  підготовка до сприйняття теми.

  1. Вступне слово вчителя.

У кожної людини неповторний свій шлях. Яким же був шлях одного з великих новелістів, гордості американської літератури, людини, яка любила Америку, її природу, героїчне минуле, а понад усе – свій народ ?

 

  2. Експрес – опитування.

       * Чого навчив вас попередній урок ?

       * Що для вас виявилося найцікавішим у біографії О.Генрі ?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.   ( Звучить музика А.Вівальді.)

   1. Слово вчителя.

    Вслухайтесь у звуки чарівної мелодії… У ній відчувається осіння прозорість, легкий смуток, спокій, тихий шелест листя, що непомітно падає на  землю. Саме в такі хвилини інколи замислюєшся над своїм життям. А життя – нелегка річ. І обов»язково  настає та мить , коли ми позбавляємося від усього фальшивого, несправжнього, наносного. У цей момент прозріває твоя душа. Людина стає добрішою, вразливішою, милосерднішою, уважнішою. Ця мить називається просвітленням душі, і створюється шедевр мистецтва - бути Людиною.

 

ІУ. Презентація теми, мети та очікуваних навчальних досягнень  .

      1. Слово вчителя. Проблемне запитання.

     Тема нашого уроку « Мистецтво бути Людиною.» Ми спробуємо дослідити , що в житті людини є найголовнішим, без чого людина не може бути людиною, незалежно від того, якою б вона не була ?

Письменник дав відповідь на це питання, яке винесено  в епіграфі нашого уроку. Як ви розумієте слова О.Генрі? Чому слово «Людина»  написане з великої букви? Доведіть правильність чи помилковість цього вислову.

 

У.Вивчення нового матеріалу. Осмислення нових знань і умінь.

      1. Вступне слово учителя.

       Сьогодні мова піде про одного з героїв новели Бермана. Щоб  зрозуміти, хто такий Берман, звернімося до характеристики  героя.

 

  1. Робота  зі словником та алгоритмом « Характеристика героя»

 

                                                      Риси характеру

                 Зовнішність                                                           Ставлення автора до героя

 

                   Мова героя                           Результат пошуку зображень за запитом "останній листок о генрі. образ бермана"                                            Інтер'єр

                                  

 

                        Вчинки                                                             Моє ставлення до героя

                                                Ставлення інших героїв   

 

       3..Дослідницька робота. Творче моделювання характеристики героя..

         Завдання. Змоделюйте характер героя, використовуючи цитати з домашнього

                       завдання. 

 

  * Хто такий  Берман ?

        ( Старий художник років 60, що жив на першому поверсі ).

  * Який він при першому знайомстві з читачем?

         ( «…це був злющий старий, який знущався над усілякою сентиментальністю і

        дивився на себе, як на сторожового пса, якого  спеціально приставлено для

        охорони двох молодих художниць.» )

   * Як про нього говорить лікар, Сью? Зачитайте з  тексту.

       ( Сью: гидкий, старий, базіка, безпорадний, одинокий.  Лікар: немічний)

   * Чому автор називає його невдахою ? Підтвердіть свою думку  цитатами із

      тексту..

       ( « В мистецтві Берман був невдахою. Сорок років тримав він у руках  пензель,

       але й на крок не наблизився до своєї Музи, щоб хоч торкнутися краю її мантії.

       Він весь час збирався створити шедевр, але навіть не почав над ним роботи.

       Уже кілька років, як він не малював нічого, крім якоїсь мазанини – вивісок та

       реклам»).

        (  «В кутку стояв мольберт з підрамником, на якому було  натягнуто чисте

       полотно, що вже двадцять п»ять років чекало  перших штрихів шедевра»).

    * Чому Сью пішла по допомогу саме до Бермана ?

      ( Тому, що довіряла йому )

    * Як поставився старий до розповіді Сью ?

        ( Він розхвилювався і відразу погодився йти позувати, тому що любив дівчат

         по-батьківські і мріяв їм допомогти.)

    * Ще хтось турбувався про здоров»я Джонсі ?

        ( Так, її подруга Сью, лікар )

    * Чому Джонсі лічила листя плюща ?

     ( Вона втратила надію, нічого не чекала від майбутнього, «…вона почала

       рахувати карети в своїй похоронній процесії», вона відлічувала дні свого

       життя. Одна за одною рвалися усі нитки, що зв»зували її з життям та людьми).

    * Чим для неї є плющ ?

     ( Джонсі любила цей плющ, а Сью називала її прихильність «безглуздям». Для

      Джонсі плющ –не тільки частина навколишнього світу, але й зв»язок із життям,

       навіть символ життя.«Я хочу бачити, як впаде останній листок.Тоді помру і я»)

 

       4. Вправа «  Я так думаю…».

    * Яку ж дорогу або вихід знайшов Берма?

      ( Він зрозумів душу дівчини, адже вони обоє художники. І він  вирішив

      врятувати цю  молоду душу ).

     * Що сталося з Берманом?

 

        5. Інсценізація уривка з тексту.

                ( Розповідь про те, що трапилося з Берманом. )

 

        6. Запитання до класу.

                * Як ви думаєте, чи випадковим є порівняння Бермана з Мойсеєм?

 

        7. Мистецький коментар підготовленого учня.

                Відомо, що Мойсей - пророк , він врятував іудеїв з єгипетського   полону і вивів їх у землю обітовану. І Берман врятував молоду   Джонсі.

 

       8.  Вправа « Точка зору».         

    *  Чи є справжнім шедевром останній листок плюща, намальований Берманом ?

        Що таке шедевр?

       ( Шедевр – це твір, що є вищим  досягненням мистецтва, майстерності )

    * Якого значення набуває слово « шедевр» у тексті?

        (У тексті це не тільки витвір мистецтва, а й взірцевий вчинок.  Найвищим

         мистецтвом є мистецтво бути Людиною. Вчинок  Бермана – це мрія, його

         шедевр )

    * Яка ідея цього твору?

        ( Вона - в образі Бермана : готовність до самопожертви в ім.»я іншої людини.

          В цьому і  гуманізм твору).

 

УІ. Закріплення вивченого матеріалу.

 

   1.  Робота в парах. Прийом « Кола Вена»

                   ( На партах  картки з переліком рис характеру героя )

     Поки учні працюють, звучить пісня « Дайте мне…»

       Загальноприйнята                      Б                  Справжній

              думка                                                               герой 

             невдаха                                     Е                      мрійник

             старий                                                               добрий

             безпорадний                             Р                     чуйний

             немічний                                                           безкорисливий

             гидкий                                       М                     співчутливий

             базіка                                                                  майстер

             буркотливий                             А                      гуманний

             злющий                                                              готовий до

                                                                Н                      самопожертви

 

      2. Перевірка виконаної роботи.

           * Що змушує читача змінити свою думку про Бермана?

 

  УІІ, Підсумок.

  1. Слово вчителя.

Прочитавши новелу О.Генрі, можна зробити висновок, що справжня доброта і допомога непоказні, вони не кричать про себе, знаходячи засоби захистити дорогих людей, навіть жертвуючи собою. Обґрунтуйте свій висновок.

 

* Чого ми навчились ми, читаючи новелу О.Генрі?

   ( Учні прикріплюють сердечка до великого серця )

   ( Приділяти увагу тим, хто поруч.Уміти побачити радісне у буденному. Уміти

    бачити серцем, а не тільки очима.Цінити щирість і відвертість. Уміти дарувати

     радість іншим.)

*Усе це і створює мистецтво бути Людиною.

* Учні  дарують  сердечка всім присутнім у класі.

 

УІІІ. Оцінювання.

 

 ІХ. Домашнє завдання.

     -   Дати письмову відповідь на питання « Чи доводилось тобі бачити в

        житті приклав непоказної самопожертви?   

  • Підготуватися до уроку додаткового читання. Прочитати новелу « Дари волхвів».   

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Ведькал Тетяна Дмитрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
26 липня 2018
Переглядів
1282
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку