Дата:______ Урок №___ Клас:_______
Тема: Мій дім. Моя кімната
Мета:
Практична: закріпити вивчені лексичні одиниці з теми ( назви кімнат, меблів,прийменники місця); вживання to be (Present Simple);
Розвивальна: розвивати навички монологічного мовлення, культуру праці та спілкування учнів на уроці; швидкість та критичність мислення учнів, їх довільну пам’ять, мовленнєву реакцію, стійку увагу, вміння переносити знання та навички в нову мовну ситуацію, фонематичний слух та правильну вимову.
Виховна: виховувати у дітей охайність, естетичні смаки, дбайливе ставлення до речей; прищеплювати інтерес до вивчення англійської мови.
Тип уроку: урок повторення і закріплення вивченого матеріалу.
Обладнання: картки, малюнки, підручники, зошити, наочний матеріал, технічні засоби навчання, таблиці із словами, граматичні структури.
Перебіг уроку:
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Greeting.
2. Aim.
Teacher: We have finished learning the topic “My room”. At the end of the semester you are going to have a test. One of the tasks is to describe your room. Which words should we revise? Your ideas? (Pupils’ answers)
3. Phonetic drills.
Teacher: Let’s repeat some sounds first! Are you ready?
[w]- wall, wardrobe, window, where
[ð]- this, that, those, there
[r]- room, right, there is, there are
[ʧ]- chair, armchair, kitchen, picture
4. Warming-up.
Повторення лексики (меблі)
1. Repeat the words.
Teacher: But before speaking about rooms let’s remember the words.
Look at the pictures and name them.
Teacher: What’s this?
Ps. This is a table (chair, sofa, armchair, shelf, bookcase, wardrobe, window, carpet, clock).
2. Pair work. Match the beginning and the end of the words.
Повторення лексики (кімнати)
It is a room, where you can have a rest, watch TV, read books. What room is this? (living-room)
It is a room, where you can wash your hands, your face, clean your teeth, take a shower. What room is this? (bathroom)
It is a room, where you can keep your shoes, your warm clothes, you can meet guests. What room is this? (hall)
It is a room, where you can have your breakfast, dinner, supper. What room is this? (dining-room)
It is a room, where you can sleep. What is this? (bedroom)
It is a room, where you can cook meals. What room is this? (kitchen) +2
Повторення прийменників
Repeat the prepositions.
ІI. Основна частина уроку
Teacher: Rooms are very important. Do you like your room? Let’s read about Ann’s room. Open your books on page 95, ex.4
She likes her room.
It’s time to have a rest. ……….
Teacher: Look at the pictures. Do you like the rooms?
Is the kitchen big?
What colour is the sofa?
Where is the TV set?
Teacher: Describe a piece of furniture on the plan.
What is it?
What colour is it?
Where is it?
Teacher: Write sentences about any room in your exercise-books.
Read your stories.
ІІІ. Заключна частина уроку
Summary
Teacher: Was our today’s lesson interesting for you? Were the tasks difficult or easy?
Hometask
Teacher: Your hometask is to describe your own room ex.5 p.95
Teacher: That’s all for today. Be happy all the time. Our lesson is over. See you next time. Goodbye, children!