Урок з математики у 6 класі « Чарівні стежини »
з теми : « Множення і ділення на одноцифрове число »
Мета : закріплювати знання та вміння учнів множити і ділити
числа в межах 10 000 на одноцифрове число ; закріплювати знання
учнів таблиці множення та ділення .
Розвивати : пізнавальні інтереси ; вміння логічно мислити
( аналізувати , порівнювати , узагальнювати ) ; розвивати
кмітливість і спостережливість ; збагачувати словниковий запас учнів
математичними термінами .
Виховувати : зацікавленість учнів до предмету математики ,
самостійність , організованість , навички колективної та групової
співпраці .
Обладнання : математична скарбничка , брама ,ключі, опорні
планшети .
Тип уроку : урок застосування знань та вмінь учнів .
Хід уроку :
І . Вступна частина .
Математика – наука
Точна і серйозна .
І прожить без неї нам
Навіть дня не можна .
Вчитель . Діти , чому без математики нам не можна прожити і дня ?
( Діти дають відповіді )
Посміхнемося ще раз ,
Бо у нас найкращий клас .
Вчитель . Посмішка і хороший настрій будуть вам сьогодні
дуже потрібні . Бо йтимемо ми чарівними стежинами до
математичної скарбнички . Якісь із них будуть вам знайомі , а
інші ще зовсім не звідані . Дорогою ми повинні відшукати п’ять
ключів від чарівної скриньки . Стежинки знаходяться за цією
брамою .
( демонстрація малюнку з зачиненою брамою )
Вчитель . Щоб браму відчинити потрібно розв’язати таку задачу .
Мама принесла яблука двом синам . Перший узяв половину яблук і пішов на прогулянку . Тим часом прийшов другий син і , не знаючи , що перший уже одержав частину яблук , узяв половину від решти . Після цього залишилось 4 яблука . Скільки яблук принесла мама ?
Відповідь : 16 яблук .
Вчитель . Порівняємо число вашої відповіді із числом , яке знаходиться на замку брами . ( Брама відчиняється )
Розбір назв чарівних стежин , які потрібно пройти учням до математичної скарбнички .
Щоб впевнено йти чарівними стежинами разом пригадаємо
наш девіз :
Міркуємо – швидко !
Відповідаємо – правильно !
Лічимо – точно !
Пишемо – гарно !
ІІ . Основна частина .
Усний рахунок .
а) Прочитати записані на дошці числа :
5 183 ; 9 036 ; 4 005 ; 1 299 ; 7 084 .
Розібрати дані числа за розрядними одиницями , називаючи «сусіди» кожного числа .
б) Збільшити число 7 у 6 разів ; ( 42 )
знайти частку чисел 18 і 3 ; ( 6 )
зменшити 24 у 8 разів ; ( 3 )
знайти добуток чисел 6 і 9 ; ( 54 )
зменшити 24 на 8 одиниць ; ( 16 )
збільшити 12 на 9 одиниць ; ( 21 )
г) знайти перший ключ – відгадати зашифроване слово .
1
П |
2
І |
3
Ф |
4
А |
5
Г |
6
О |
7
Р
|
Коротка розповідь про Піфагора , таблицю множення .
( чому навчилися ? )
Розв’язання прикладів на порядок дій ( х ) , ( : ) , ( + ) та ( - ) .
а) Пригадати правило визначення послідовності розв’язання
дій у прикладах з дужками і без дужок .
б) Пригадати назви компонентів дій множення та ділення .
в) Визначення кількості цифр у частці
г) Випадки , коли в частці одержуються нулі .
Словникові слова : Ділене , дільник , частка , множене ,
множник , добуток .
Письмово за підручником № 720 ( 1 ) стор. 140
3 010 – 7 035 : 5 =
( 7 415- 5 655 ) : 4 =
5 190 : 5 х 7 =
9 849 : 7 х 6 =
І гр.. – у дошки з поясненням ;
ІІ гр.. – списує .
З відповідей прикладів беруться останні цифри , що є кодом
від другого замку .
Фізкультхвилинка .
Встаньте всі і гарно потягніться . Давайте спробуємо у таємничій спосіб перетворити класну кімнату на чудовий ліс , де співають пташки , літають метелики , де всім лісовим мешканцям спокійно і затишно .
Ми йдемо лісом по вузенькій стежці . ( Ланцюжком діти пересуваються по класу ) . Ось через стежку мурашки повзуть . Обережно переступить через них. А ось ямка . Перестрибніть через неї . А тут кущ шипшини . Зупиніться , понюхайте , який ніжний аромат у квітів . Ідемо далі . Тут прямо на стежку після дощу равлик виповз . Не наступіть на нього , піднімайте ніжки вище . А ось чистий струмочок . Нахиліться , наберіть у долоні водички , обмийте нею своє обличчя . Якщо бажаєте , подякуйте струмочку за прохолодну водичку .
Перестрибнути на камінець , під яким захований третій ключ .
Розв’язання задачі .
Для озеленення свого міста юннати посадили 2600 тополь ,
лип у 8 разів менше , ніж тополь і 1075 беріз . Скільки всього
дерев посадили юннати ?
Тополь – 2 600 дерев
Лип - ? , у 8 разів менше , ніж тополь
Беріз – 1 075 дерев
Всього - ? дерев
Розв’язання
2 600 : 8 = 325 ( дерев )
2 600 + 1 075 + 325 = 4 000 ( дерев )
Відповідь : всього посадили 4 000 дерев .
Словникове слово : юннати
Відповідь задачі порівняти з трьома конвертами , на яких
записані різні відповіді . В одному конверті знаходиться
четвертий ключ .
Розгадати математичне дерево .
Відгадати ребуси :
С 3 Ж ; 40 А .
ІІІ. Заключна частина .
можемо зараз її відкрити ( відкриваємо скарбничку , в якій
знаходяться медалі для учнів за гарну роботу на уроці )
Чи сподобався вам урок ?
Що найбільше запам’яталося ?
Що не сподобалось ?
Учні розповідають вірші про математику .
Математика навчає Щоб розумними зростати,
І наш розум розвиває. Слід її нам всім вивчати ,
Все, що вивчили з нею ми , Бо без неї не прожити
Знадобиться нам в житті . Будем з нею ми дружити .