Тема. Множення одиниці на число. Множення та ділення на 1. Ділення числа самого на себе
Мета: ознайомити учнів із множенням одиниці на число, множенням та діленням на 1 та діленням числа самого на себе; вдосконалювати вміння розв'язувати прості задачі способом складання рівняння; продовжити розв'язувати математичні вирази та задачі; розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення, математичну пам'ять; виховувати позитивне ставлення до предмету математики
Обладнання: коротка умова до задач (2), підручник, презентація, предметні малюнки, формули для правил, приклади, зірочки з відповідями, зразки каліграфічного написання цифр
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Тема. Множення одиниці на число. Множення та ділення на 1. Ділення числа самого на себе
Мета: ознайомити учнів із множенням одиниці на число, множенням та діленням на 1 та діленням числа самого на себе; вдосконалювати вміння розв’язувати прості задачі способом складання рівняння; продовжити розв’язувати математичні вирази та задачі; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, математичну пам'ять; виховувати позитивне ставлення до предмету математики
Обладнання: коротка умова до задач (2), підручник, презентація, предметні малюнки, формули для правил, приклади, зірочки з відповідями, зразки каліграфічного написання цифр
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І Організація класу
1. Привітання
День добрий, друзі! Ще один урок
Прийшов до нас за розкладом сьогодні.
Отож давайте зробимо ще крок
У математику. Всі згодні?
2. Настанова на роботу
- А щоб краще справитись із завданнями цього уроку проведемо хвилинку психонастрою:
Я міркую, я працюю,
Все обчислюю, мізкую.
Все сьогодні розв’яжу,
Всі задачі порішу.
Розум свій я розвиваю
Й перемог собі бажаю.
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Усний рахунок
- А зараз ми пограємо у гру «Зірочки».
- Ви маєте усно знайти значення поданих виразів. Правильна відповідь знаходиться на зірочках поруч, ми перегортаємо їх і дізнаємося чи правильно ви обчислили вирази чи ні.
2*7+6
2+16:2
36+8:2
14:2-7
18:2-5
10:2+8
2. Каліграфічна хвилинка
Зошит свій я відкриваю.
Правильно його кладу.
Сяду рівно, не зігнувшись.
Ручку я ось так держу.
- А чи знали ви, що найважчий пінгвін на планеті важить близько 40 кг.
- Запишіть у зошиті каліграфічно число 40.
- Подивіться на зразок, представлений на дошці.
3. Математичний диктант
4. Перевірка математичного диктанту
- Обмінялися зошитами, взяли в руки олівець. Уважно слухаємо правильні відповіді.
Відповіді: 73, 75, 25, 90, 92, 6, 19, 6, 2
ІІІ Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку
ІV Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя
- Відкрийте свої підручники на сторінці 106 та подивіться на №620.
- Розгляньте перших два приклади зліва.
- Що цікавого ви помітили у цих прикладах?
- Який результат ми одержимо, якщо одиницю помножимо на будь-яке число? (Одержимо те саме будь-яке число.)
- Який висновок ми можемо зробити? ( При множенні одиниці на будь-яке число у добутку отримаємо те саме число.)
- Розгляньте наступних два приклади праворуч.
- Що цікавого ви помітили у цих прикладах?
- Який результат ми одержимо при множенні будь-якого числа на 1? (Ми одержимо те саме будь-яке число.)
- Який висновок ми можемо зробити? ( При множенні будь-якого числа на 1 у добутку отримаємо те саме число.)
2. Опрацювання правила
1) читання правила вчителем
- Подивіться на правила у першій зеленій рамочці.
- Уважно прослухайте їх, слідкуючи пальчиком за словами, що я вимовляю. Всі поставили пальчик на правило.
2) самостійне опрацювання правила
- Прочитайте правила самостійно.
3) переказ правила учнями
- Закрийте правило долонькою. Хто може відтворити правила?
- Подивіться на дошку, математика відкриває нам невеличкий секрет і робить нам підказочку у вигляді формул, які ми з вами будемо використовувати при розв’язуванні прикладів: 1*а = а, а*1 = а, де а – це будь-яке число.
3. Перевірка первинного усвідомлення
Виконання №621 за підручником ст. 106
12 9
12 х 1 + 1 х 9 = 21
8
97 – 4 х 2 х 1 = 89
34 17
34 х 1 – 17 х 1 = 17
14 47
7 х 2 + 47 х 1 = 61
87
1 х 87 – 69 = 18
28
62 – 28 х 1 = 34
4. Пояснення вчителя
- Подивіться на номер 622.
- Розгляньте подані у цьому номері приклади.
- Що цікавого ви помітили у цих прикладах?
- Який результат ми одержимо при діленні будь-якого числа на 1? (Одержимо те саме будь-яке число.)
- Який висновок ми можемо зробити? ( При діленні будь-якого числа на 1 отримаємо те саме число.)
5. Опрацювання правила
1) читання правила вчителем
- Подивіться на правило у зеленій рамочці нижче.
- Уважно прослухайте його, слідкуючи пальчиком за словами, що я вимовляю. Всі поставили пальчик на правило.
2) самостійне опрацювання правила
- Прочитайте правила самостійно.
3) переказ правила учнями
- Закрийте правило долонькою. Хто може відтворити правило?
- Подивіться на дошку, математика знову відкриває нам невеличкий секрет і робить нам підказочку у вигляді формули, яку ми з вами будемо використовувати при розв’язуванні прикладів: а:1 = а , де а – це будь-яке число.
6. Пояснення вчителя
- Подивіться на номер 623 на наступній сторінці.
- Розгляньте подані у цьому номері приклади.
- Що цікавого ви помітили у цих прикладах?
- Який результат ми одержимо при діленні будь-якого числа самого на себе? (Отримаємо 1)
- Який висновок ми можемо зробити? ( При діленні будь-якого числа самого на себе отримаємо 1.)
7. Опрацювання правила
1) читання правила вчителем
- Подивіться на правило у зеленій рамочці нижче.
- Уважно прослухайте його, слідкуючи пальчиком за словами, що я вимовляю. Всі поставили пальчик на правило.
2) самостійне опрацювання правила
- Прочитайте правила самостійно.
3) переказ правила учнями
- Закрийте правило долонькою. Хто може відтворити правило?
- Подивіться на дошку, математика вже втретє сьогодні відкриває нам невеличкий секрет і робить нам підказочку у вигляді формули, яку ми з вами будемо використовувати при розв’язуванні прикладів: а:а = 1 , де а – це будь-яке число.
8. Тренувальні вправи
№624 на ст. 107
45 34 23 23 1 3
451 > 34 : 1 23 : 1 = 231 6 : 6 < 3 : 1
87 78 5 10 1 5
87 : 1 > 178 10 : 2 < 10 : 1 5 : 5 < 51
9. Фізкультхвилинка (супроводжується рухами вчителя та учнів)
Встаньте, діти, посміхніться,
Нахиліться, уклоніться.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
V Розвиток математичних знань учнів
1. Робота над задачею № 625
а) читання задачі учителем вголос
- Вчителька роздала учням 23 зошити по 1 зошиту кожному. Скільки учнів отримали по 1 зошиту?
б) самостійне читання задачі учнями
- Самостійно прочитайте умову задачі.
в) коротка умова
1 уч. – 1 з.
? уч. – 23 з.
г) робота над текстом
- Про що задача? (Про зошити)
- Скільки зошитів вчителька роздала кожному учневі? ( Одному учню – один зошит.)
- Скільки зошитів всього роздала вчителька? (23 зошити)
- Про що запитується в задачі?
д) аналіз задачі
е) запис розв’язку задачі
Розв’язання:
1). 23 : 1 = 23 (уч.)
Відповідь: 23 учні отримали по 1 зошиту.
2. Робота над задачею № 627
а) читання задачі учителем вголос
- Мама купила 3 сорти яблук по 1 кг кожного і 2 кг груш. Скільки кілограмів фруктів купила мама?
б) самостійне читання задачі учнями
- Самостійно прочитайте умову задачі.
в) коротка умова
3 с. по 1 кг
1 с. – 2 кг
г) робота над текстом
- Про що задача? ( Про фрукти)
- Скільки сортів яблук купила мама? (3 сорти)
- Скільки кілограмів кожного сорту купила мама? (1 кг)
- Скільки кілограмів груш купила мама? (2 кг груш одного сорту)
- Про що запитується в задачі?
д) аналіз задачі
- Знаючи по скільки кілограм кожного сорту купила мама і кількість сортів, що можна знайти? ( Скільки кілограмів яблук купила мама)
- Якою дією? (Множенням)
- Знайшовши скільки кілограмів яблук купила мама і знаючи скільки вона купила кілограмів груш, чи можна дати відповідь на питання задачі? (Так, можна)
- Якою дією? ( Додаванням)
- У скільки дій задача? ( Задача в дві дії)
- Що знаходимо в першій дії? ( Скільки кілограмів яблук купила мама.)
- Що знаходимо в другій дії? ( Скільки всього кілограмів фруктів купила мама.)
- Давайте запишемо розв’язок цієї задачі одним виразом.
- Який вираз ми складемо? ( (1*3) + 2 = 5 (кг) )
е) запис розв’язку задачі
(1*3) + 2 = 5 (кг)
Відповідь: 5 кг фруктів купила мама.
3. Розв’язування прикладів
№626 на ст. 107
3
3 * 1 + 58 = 61
37
93 – 37 * 1 = 56
17
48 – 17 : 1 = 31
1
50 + 11 : 11 = 51
29
21 + 29 * 1 = 50
18
2 * 9 : 1 = 18
VI Підсумок уроку
1. Підсумкова бесіда
- Яка була тема нашого сьогоднішнього уроку?
- Який результат отримаємо при множення 1 на будь-яке число?
- Який результат отримаємо при множенні будь-якого числа на 1?
- Який результат отримаємо при діленні будь-якого числа на 1?
2. Оцінювання
3. Домашнє завдання
4. Прощання
- Дякую вам за урок!
- До побачення, діти!