5 клас, науково-педагогічний проект «Інтелект України»
Тема. Іменник. Рід незмінюваних іменників
Мета: навчати учнів визначати рід незмінюваних іменників іншомовного походження, рід абревіатур; розрізняти губні, шиплячі, м’які та пом’якшені звуки; писати и, і в географічних назвах іншомовного походження (за правилом «дев’ятки»);
удосконалювати вміння визначати граматичний центр речення та визначати вид словосполучення за способом вираження головного слова;
записувати слова фонетично; читати правила за допомогою вправ «Луна» та «Повітряні кульки для дорослих», ставити запитання одне одному за змістом тексту, виконувати завдання на відповідність,
а також розвивати вміння працювати в парах, малих групах, самостійно й колективно виконувати тестові завдання;
поглиблювати почуття любові до рідного краю, української мови, підвищувати самооцінку дітей.
Тип уроку:
Обладнання: комп’ютер, телевізор ( мультимедійна дошка), роздатковий матеріал, наочність (ілюстрації , фотографії таблиця), презентації, пісні «Це моя Україна», «Краща мова єднання», відеорелакс.
Перебіг уроку
І.Організаційний момент. Мотивація
Ознайомлення учнів із темою, метою і завданнями уроку.
Учитель : Добрий день! Як настрій?
- Сідайте, будь ласка, почнемо роботу. Ви готові до праці?
- Діти! Сьогодні я отримала на електронну пошту повідомлення від професора Гранослова. У листі було написано:
«Шановна … (ім’я по батькові), запрошуємо Вас разом із учнями 5 класу взяти участь у пошуку скарбів. Їх можна віднайти, якщо пройдете випробовування 3-ох чарівних леді і одного поважного містера. А далі грецькі слова: morphe і logos, orthos і grapho, phone і syntaxis (вони є на ваших партах). Допоможіть мені, будь ласка. Про що йшла мова?
(Орієнтовна відповідь: морфологія, орфографія, фонетика, синтаксис).
(Орієнтовна відповідь: леді)
(Орієнтовна відповідь: позначає особу жіночої статі, отже, це слово належить до жіночого роду).
Подивіться на логічну схему і заповніть пропуски.
Іменники
Незмінювані
Мають закінчення
Запис дати й теми уроку, визначення ключових слів, цілепокладання.
Учитель
Завдання на урок
Саме так, ми сьогодні маємо поглибити знання з теми
рід незмінюваних іменників,
вивчити, що таке абревіатура, як визначається рід складноскороченого слова,
згадати правопис власних назв іншомовного походження,
які звуки належать до губних і шиплячих приголосних, поглибити вміння розрізняти м’які та пом’якшені звуки
будемо визначати вид словосполучення за способом вираженням головного слова.
Таблиця
Рід незмінюваних іменників
пута'су (риба) - ж. р.
цеце (муха) – ж. р.
салямі (ковбаса) – ж .р.
кольрабі (капуста) – ж. р.
авеню (вулиця) – ж. р.
Делі (місто) – ч .р.
Міссісіпі (ріка) – ж.р.
САМЕ ТАК: НАС ЧЕКАЄ УСПІХ!
ІІ.Виконання системи практичних вправ, спрямованих на поглиблення вивченого і засвоєння нового матеріалу.
1. Переглянь презентацію. Випиши незмінювані іменники в робочий зошит. Працюємо в групах . 1 група – чоловічий рід, 2 група – жіночий рід, 3 група – середній рід (ця група дописує вислів на дошці, складаючи слово з перших літер).
Фламінго, кольрабі, доміно, маестро, аташе, Онтаріо, салямі, авеню, Капрі, бароко, Хоккайдо, Замбезі (ріка), радіо, Міссісіпі (ріка), олів’є.
Вислів:
Дружба – велике …(добро).
ООН, ТСН, РЄ, МЗС, ФФУ, СУМ, ЧАЕС
У темнім лісі за горами зібравсь усякий звір (Л.Глібов).
Коментар: завдання можна виконувати на дошці, робота проводиться в групах.
Коментар : щоб краще діти запам’ятали шиплячі звуки, покажіть фото «Мавпа Буф».
Альбом, радіус, фіаско, вимпел, асоціація, бюро, етикет, Мадрид, макраме, таксі, сулугуні, палац, ажіотаж, бюлетень. _________
Молодець
А тінь, місто, літо
Б вирій, лінія, доміно
В зірка, облік, ціль
Г хліб, радість, кімоно
А межа, ходжу, цілий
Б юшка, шимпанзе, фігура
В журі, хвороба, жако
Г вуж, шепіт, шедевр
Рефері, гінді, ралі, сулугуні, Арагві, Делі.
Тоді для вас є сюрприз - мультфільм, який створила учениця Софійка. У ньому є іншомовна лексика, зокрема назва європейського міста. Це слово стосується правила, яке ми щойно вивчали. Запам’ятайте його.
Нитка Ар…адни, П…гмаліон і Галатея, діжка Д…огена, ах…ллесова п’ята, с…зіфова праця.
12.Прочитай текст. Устав пропущені літери и, і.
Імена цих людей відомі в усьому світі, онак про те, що вони українці, багато хто і не здогадується. Бактер…олог та …мунолог Ілля Мечников відомий не лише завдяки відкриттю явища фагоцитозу⃰, за що 1908 року отримав Нобелівську премію. Саме він першим запропонував рецепт йогурту, попередньо довівши корисність кисломолочних продуктів.
Фізик Іван Пулюй виявив промені, які з часом почали називати рентгенівськими й використовувати в мед…цині.
Федір Піроцький 1880 року створив макет вагона, що рухається завдяки електор…ці. А невдовзі його справу продовжили брати С…менси. Так з’явився трамвай (За В.Олійник).
Учитель
Учитель
ВИ ЗНАЄТЕ,
ВИ МОЖЕТЕ,
ВИ ПЕРЕ МОЖЕТЕ!
Рухавка і виконання пісні «Це моя Україна» (слова С.Бояркевич).
13. Підготовка до «Великих перегонів» (працюємо колективно).
А лодж…я, б…олог, пенальті…, к…парис
Б грац…озний, реж…м , з…гзаг, ш…рма
В Мадр…, С…рія, С…мферополь, Корс…кА
Г Пар…ж, Р…м, Т…бет, Н…цца
14. ВЕЛИКІ ПЕРЕГОНИ
Умови конкурсу. Потрібно за 4 хвилини виконати всі завдання. Якщо в сумі набереш 24 бали, то одержиш Гран-прі. Розфарбуй свій трофей!
пояснюємо так:
А префікс пре- виражає найвищий ступінь ознаки
Б префікс при- виражає приєднання, наближення
В префікс прі- вживаємо в окремих словах
Г префікс пре- вживаємо в словах старослов’янського походження
А красиве фламінго, сонячне Баку, далека путь
Б смачне івасі, швидке таксі, далека Перу
В смачне кольрабі, біла тюль, маленький шимпанзе
Г цікаве турне, гострий біль, справедливе журі
А осінь і зима
Б діти зраділи
В вивчив правило
Г біля причалу
Коментар: завдання перевіряється, учні ставлять собі оцінки.
ІІ.Висновки
Приголосні [д],[т],[з],[с],[ц],[л],[н],[дз],[р] перед ь (знаком м’якшення), і, є, ю, я вимовляємо м’яко. Наприклад: зірка [з 'і ́́́р к а]́,літо[ л́´ ́і ʹт о]́.
Приголосні [б],[п],[в],[м],[ф],[ж],[ч],[ш],[дж],[г],[к],[х], [r] перед і, я ,ю, є
вимовляємо пом’якшено. Наприклад: гіркий [г’ і р к и' й], білий [б’ іʹ л и й].
Учитель
Ми з вами виконали всі завдання з морфології, синтаксису, орфографії, фонетики, а де ж скарби? Мабуть, ви вже здогадалися, бо відповідь така очевидна : перший скарб – це ви, діти, - наша надія, віра в майбуття, а найдорожчий скарб – рідна мова – українська.
Усі разом виконуємо пісню «Краща мова єднання».
Коментар: із слів «морфологія», «синтаксис», «фонетика», «орфографія» викладено букву М.
Додатки до уроку
Автор і виконавець Наталя Бучинська
Синє небо над горою, найчарівніше з усіх
Ти під ним відчуєш волю і дитячий спогад слів.
Як побачиш синє море, степ безкрайній в далині,
Закохаєшся в дівочість української землі.
Приспів:
Краща мова єднання це українська
Нам Україну народила,
Краща мова кохання це українська
Сила небес їй дала крила.
Програш
Ми талантами своїми і красою вразим всіх
Бог нам дав єдине щастя, а у злі нам жити гріх.
Не цураймося ніколи усім серцем полюбить.
Бо життя безкрайнє поле, все життя безкрайня мить.
Приспів.
Програш.
Приспів. (2)
Текст пісні «Це моя Україна»
→ http://songspro.ru/14/Olesya-Zayats/tekst-pesni-Tse-moya-Ukrayina
Фізхвилинка.
Спробую перевірити ваші знання з допомогою фізхвилинки.
Якщо в моїх твердженнях є помилка, повертайте головою, якщо ні – плескайте в долоні.
1. Нам сподобавсь над усе цей кмітливий шимпанзе.
2. Заговорить до ладу це розумне какаду. (помилка розумний)
3. На столі лежить досьє на старенького мосьє.
4. Що за звір сидить в мішку? Це ж маленьке кенгуру. (маленький)
5. У ліс поїдемо усі на новенькому таксі.
ВИСНОВОК: незмінюваними є також деякі запозичені слова з кінцевим голосним.
● Чи можуть мати такі слова закінчення? (ні!)
Ілля Мечников
Іван Пулюй
Федір Піроцький