«Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова, його форми і речення. Головне та залежне слово у словосполученні»

Про матеріал
сформувати в учнів уявлення про словосполучення, його структуру, засоби зв’язку; навчити учнів виділяти словосполучення у реченні, визначати головне та залежне слово, встановлювати зв’язки між ними, формувати вміння відрізняти словосполучення від речення, розвивати усне та писемне мовлення, прищеплювати любов до рідного слова.
Перегляд файлу

 

Урок

з української  мови

у 5 класі

на тему:

«Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова, його форми і речення. Головне та залежне слово

у словосполученні»

 

 

                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК №________   ДАТА_______________ КЛАС________ ВЧИТЕЛЬ_____________

Тема: «Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова, його форми і речення. Головне та залежне слово у словосполученні»

Мета: сформувати в учнів уявлення про словосполучення, його структуру, засоби зв’язку; навчити учнів виділяти словосполучення у реченні, визначати головне та залежне слово, встановлювати зв’язки між ними, формувати вміння відрізняти словосполучення від речення, розвивати усне та писемне мовлення, прищеплювати любов до рідного слова.

Форми організації             слово вчителя, бесіда, складання діалогу в парах,

навчальної діяльності:     робота з підручником, драматизація, робота в групах,                                                                                               

                                               складання схеми – опори, гра «Чарівна скринька», робота     

                                               над карткою самооцінки, складання синкану.

Обладнання:                       підручник ( Глазова О.П., Кузнєцов Ю.Б. Рідна

                                      мова: підруч. для 5 кл. – К., 2005 ), магнітофон з         

                                      аудіо записом, ребус, опорні   картки  «Знати», «Уміти»;

.                                           схема – опора «Словосполучення», картки з міні – тестами,

                                            картки самооцінки, картки із записами для гри «Чарівна      

                                            скринька ».

Тип уроку:     урок – блок.

Хід уроку:

І   Організаційна частина

ІІ  Настановчо – мотиваційна частина

    2.1 Актуалізація опорних знань

Слово учителя: Діти, ви любите подорожувати? У яких країнах вам доводилось бувати?

Якщо ви любите подорожувати, то приготуйтесь, бо зараз нас чекатиме зустріч з цікавою і чудовою країною.

Тож помандруймо разом!

В добру путь!

Цю землю СИНТАКСИСОМ звуть.

Тож перестрибнувши зі звука на звук,

Зі звука на склад, а зі складу на слово,

Доберімося швидше до краю нам ще не відомого.

Землею тою править ПУНКТУАЦІЯ,

Така колюча, як акація,

Така манірна, вередлива,

Така вимоглива, примхлива.

А ось вже і вона особистою персоною

Тож зустрічайте вельмишановну гостю!

/ Звучить музична заставка, під яку заходять королева ПУНКТУАЦІЯ та СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ. У руках СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ глобус з назвою

« Синтаксис»/

 

Пунктуація:                              Вітаю всіх у цьому класі!

Як затишно у Вас тут і приємно!

А що до мене, я – королева Пунктуація!

У мене все в строгій класифікації.

На кожен знак існують правила,

Без них, мабуть, би я не правила.

Тож люди, певно, мають рацію,

Коли шанують мене – Пунктуацію!

Слово вчителя: Вельми приємно Вас бачити, пані Пунктуаціє, а чому ж Вашу землю так називають – Синтаксис?

Словосполучення:

Землю Синтаксисом звуть,

Бо така у неї суть.

Синтаксис – зв'язок, з’єднання,

Побудова і складання.

Синтаксис – це грецьке слово,

Що прийшло і в нашу мову.

Слово вчителя: Тепер зрозуміло нам стало. А звідки ж походить слово «Пунктуація»?

Пунктуація: Можу лише підказати, що ім’я «пунктуація» - німецьке слово, що походить від слова «пунктум» - крапка. Ваші учні і уважні, і розумні, можливо, зможуть, підібравши споріднені слова до цього слова, здогадатися, що означає моє наймення?

Бесіда:  Що означає слово «пунктуація»?

Перевірте правильність ваших відповідей з підручником.

/ Робота з підручником/

Словосполучення:          У нашій країні Синтаксичній

У своїй турботі звичній

Різні мешканці живуть.

Хочеш знати, як їх звуть?

Я – поважний мешканець країни.

Щоб наймення моє взнати,

Спробуй ребус розгадати.

 

/ Розгадування ребуса /

Слово вчителя: : Дякую Вам за презентацію, сподіваюсь, що наші гості сьогодні на уроці будуть нам допомагати розібратися в темі нашого уроку

 

2.2 Повідомлення теми та мети уроку

Учні записують у зошити тему уроку.

Вправа «Очікувані результати»

 /Учні визначають завдання уроку: що нового необхідно дізнатися, чого навчитися /

Знати:                                                                    Уміти:

 

/ Матеріали додаються /

 

ІІІ Сприйняття та усвідомлення нової теми.

  •          1. Пояснення матеріалу вчителем з елементами бесіди та складання схеми – опори « Словосполучення »    /Схема – опора додається/

                                      

Сполучення слів, які не становлять словосполучення

-однорідні члени речення з сурядним зв’язком:

лілеї та жоржини;

-сполучення повнозначного слова зі службовим:

на столі, через мене;

- складені форми слів:

буду працювати;

-поєднання підмета з присудком (граматична основа реч.):

настала осінь;

- фразеологізми:

п’ятами накивати.

               

  1. Тренувальні вправи.                            
    •          Робота з підручником

Завдання: Уважно прочитайте матеріал п.___ на стор.____ і скажіть, яку важливу інформацію я випустила?

Виконання вправи ________________

Назвати головні і залежні слова у словосполученнях.

  • Читати книгу, створити школу, старша школа, оволодівали знаннями, говорити впевнено.

Каліграфічна хвилинка.

Дисципліна

Дд дд ди исс ц ци ип пл лі ін на

1.Розшифруйте слово і запишіть речення.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

С

П

Н

И

А

Д

І

Л

Ц

6,4,1,9,4,2,8,7,3,5.  – виконання певних правил, дотримання порядку.

Самостійна галузь будь-якої науки.

Фізкульхвилинка.

Визначте головне слово в поданих словосполученнях і запишіть їх у такій послідовності:  а) іменникові,
б) прикметникові; в) числівникові; г) займенникові; 
ґ) дієслівні; д) прислівникові.                                                                                        Барвистий килим, вдячний нам, першою з причин, в якомусь із сіл, читав уголос, не зробивши ніяк, зовсім навмання, вода із ставка, щедрий без міри, двоє зі Львова, нікого з міста, виготовлений зі скла, ближче до грядок.

Виписати словосполучення в ліву колонку, а інші поєднання слів — у праву.

  • Прийшла весна; калиновий кущ; на землі; батьківська зем­ля; плавати в морі; навколо будинку; подарувати синові; перед тобою, весело жартувати; учорашнє свято; гірко плаче; над морем; чарівна сопілка; зустрівся з друзями; кожен з нас; на уроках; міста і села; березовий гай; біля річки; гори і долини; проти бурі; ні вдень ні вночі; степ квітував; мати з батьком; дід і баба.

Скласти з поданих слів прислів’я. Визначити в кожному реченні словосполучення.

  • Роботи, коровай, квітневої, не відкладай, то, їстимеш.
  • Зеленить­ся, тому, червень, працювати, хто, не ліпиться.
  • Спеки, хто, в липні, взимку, боїться, чим, той, не має, погріть

 

Гра « Чарівна скринька »
! Розпізнайте справжніх мешканців Синтаксичної землі, тобто які із запропонованих поєднань слів є словосполучення.

  • Цікава зустріч, наше захоплення, зрозуміли завдання, дійшли істини, дуже цікаво, головне слово, залежні слова, прямуємо дорогою, вирушити в подорож, у будинку. На землі, ми прямуємо, морочити голову, у словосполученні, впійматися на гарячому.

Творча робота.

Утворити словосполучення. Скласти з ними речення.

На уроці, швидко, додому, під дощем, у полі, на стадіоні, напам'ять, уголос, по-різному.

Антонімічна хвилинка

Підібрати антонімічні пари до поданих словосполучень.

   Працювати добре, відпочивати в селі, далеко від берега, письмовий переказ.

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, ВИРОБЛЕННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК.

 

  • Як пов'язані слова в словосполученні?
  • Чи з усіх слів можна утворити словосполучення?
  • На які види поділяються словосполучення
  1. «Мікрофон»

Продовжити речення: «Після цього уроку я зрозумів (ла)…»

V.  Домашнє завдання

  1. Утворіть якомога більше можливих словосполучень із поданими нижче словами. Проаналізуйте утворені словосполучення.

Ягоди, нарвати, безкоштовний, борошно, важливо, вартий, байдуже .

  1. Доберіть до поданих головних слів залежні.

Школа, майстер, виробництво, верстат, розкрій, підготувати, облицювати, лакувати, шліфувати, знят.

  1. Опрацювати теоретичний матеріал уроку с.___, виконати вправу з підручника_________.
doc
Додано
31 березня 2020
Переглядів
3395
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку