. Виховання особистості мислячої, самостійної, творчої — соціальне замовлення інформаційного суспільства.Уміння працювати з інформацією упродовж життя: здобувати її, переробляти, застосовувати для індивідуального розвитку і самовдосконалення, передавати і в результаті — уміння спілкуватися повинно стати невід'ємною рисою життя людей ХХІ століття
Урок розвитку зв’язного мовлення. 3 клас
Тема:Зимові розваги
Мета уроку: вчити складати тексти за малюнками і опорними словами; формувати уміння викладати свої думки в логічній послідовності, правильно будувати речення; розвивати мовлення; збагачувати лексичний запас учнів; брати участь у дискусіях та ефективно відстоювати свою позицію; формувати критичне мислення; виховувати любов до природи; вчити відчувати і бачити красу слова і природи.
Обладнання: опорні малюнки (додаток Є), картки з віршами, картки з планом,запис пісні «Новый год» у виконанні дитячого хору «Великан».
Хід уроку
Встаньте, діти, ви рівненько,
Посміхніться ви гарненько,
Посміхніться ви до мене,
Поверніться до гостей.
Привітайтесь «Добрий день!»
Всім присутнім ми зичим добра.
- А тепер до роботи нам братись пора!
II. Виклик
Посивіла вона,бо вже дуже стара,
Часом тиха бува, до всіх добра така,
Хто ж розсердить її – заспіва не тії,
Холод з рота несе,сивиною трясе. (Зима.)
- Про яку пору йдеться в загадці?
2. Розминка. Стратегія «Джигсоу – 1»
Робота в групах з віршами.
№1 – С. Гордієнко «Зима – художниця»
№2 – С .Гордієнко «Новорічні подарунки»
№3 – Грицько Бойко «Снігобуд»
№4 – П. Воронько «Гра в сніжки»
Зима - художниця
Зима казково- біла
Впрягла Чумацький шлях
І все навкруг встелила,
Змінила на очах!
Сніжинки вирізала
І сіяла весь час.
Казкові діаманти
Розсипала для нас.
Ще й пензликом чарівним
Водила по шибках,
Де розквітали дивні
Метелики в казках.
Місточок старовинний —
В далекому кутку
І квіточки чарівні
В забутому садку!
Бурульки, як дарунки,
Розвішала зима.
Казковим візерунком
Милується сама!
С. Гордієнко
Новорічні подарунки
За віконцем зимонька
Снігу намітає,
А дитяче серденько
В мріях завмирає.
Бо, либонь, опівночі
Дід Мороз зайде.
Купу подаруночків
Під гілки складе!
Тож в чеканні солодко
Серце завмирає,
Дитинча замріяне
Дивини чекає.
С. Гордієнко
Снігобуд
Снігобуд! Снігобуд!
Наробили ми споруд.
Носить сніг дітвора –
У дворі росте гора.
З снігу робимо цеглини,
Кладемо високі стіни.
Ти замерз? Ану ходім
Будувати сніжний дім!
Грицько Бойко
Гра в сніжки
Із доріжки до доріжки
Полетіли влучні сніжки,
І почався білий бій,
Закрутився у сувій.
Закрутився, покотився,
Під горою зупинився.
Зверху сніг і знизу сніг,
І ніхто узнать не міг,
Де чиї стирчали ніжки.
Ой весела гра у сніжки!
Платон Воронько
Діти вивчають зміст віршів, готуються донести їх зміст до своїх товаришів у постійній групі.
- Які ваші очікування від уроку?
III. Обгрунтування
Будемо на уроці говорити про зимові розваги і вчитись будувати зв’язні висловлювання за малюнками та дібраними заголовками.
IV. Осмислення
1. Актуалізація (спрямованість на навчання)
1) Стратегія « Дискусія» (конструктивна)
Розгляньте уважно малюнки.
Проблемне питання:
- Чому діти спочатку нудьгували?
2) Кластер
Мороз, холод, вітер, сніг, сніжки, розваги, снігові містечка, гірка, санчата, лижі, ковзани , подарунки, Дід Мороз, Снігуронька.
- Якщо діти будуть рухатись, будувати зі снігу, чи замерзнуть вони? А чи буде їм весело?
2.Усвідомлення змісту
1) Стратегія «Порушена послідовність»
*Сніговий дім!
*Гра у сніжки.
*Нудьга.
2) Бесіда за змістом малюнків
Розгляньте перший малюнок .
- Яку пору року зображено?
- Чим займаються діти?
- Який у них настрій? Чому не грають?
Розгляньте другий малюнок.
- Яку гру придумали діти?
- Чи змінився їхній настрій? Чому?
- Чи дружно працюють діти? Навіщо?
Розгляньте третій малюнок.
- Як діти продовжили грати?
- Пофантазуйте, у яку гру діти гратимуть пізніше?
Фізкультхвилинка
Звучить пісня «Новый год», діти виконують рухи.
3) Стратегія «Метод прес»
Оберіть той план, який на вашу думку найбільше підходить .
Орієнтовні плани.
1. |
Нудьга. |
Яка чарівна зима! |
2. |
Сніговий дім! |
Скоріше гратися. |
3. |
Гра в сніжки. |
Зимові розваги. |
4) Колективне складання тексту за планом (усно)
3. Роздуми
1) Опорні вислови:
Сиділи і нудьгували, сніжний дім, взялися до роботи, дівчинка робила, будували стіни, стало жарко, покращився настрій, готові стіни, почалася гра, весело ховатись.
2) Самостійна робота за зошитом
- Запиши свій текст за планом та опорними висловами.
3) Слухання текстів. Аналіз помило Настала морозна зима. Діти сиділи на холодній лавці і нудьгували.
Та ось Яринка запропонувала побудувати сніжний дім. Всі дружно взялися до роботи. Дівчинка робила з снігу цеглини. А Петрик з Миколою будували стіни. Стало жарко і покращився настрій. Ось і готові стіни!
Почалася гра в сніжки. Весело ховатись від них у споруді.
4. Рефлексія
1) Сенквейн
Зимонька.
Холодна, чарівна.
Морозить, хурделить, замітає.
Кращої пори у році не буває!
Розваги!
- Чи справдились ваші очікування?