КР №2. Складнопідрядне речення (тести)
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень дев'ятикласників з розділу «Складнопідрядне речення»; з'ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією.
Обладнання: тестові завдання у двох варіантах.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Проведення інструктажу щодо виконання контрольної роботи.
1) Ознайомлення дев'ятикласників із критеріями оцінювання тестових завдань.
ІІ. Основний зміст роботи
1. Виконання учнями тестових завдань.
І Варіант
1. До складнопідрядного з підрядним з'ясувальним належить речення.
А Уже сонце хилилося до заходу, як у степу показалася велика чорна плахта .
Б Старий дзвонар одного давнього вечора розповідав, як десь дівчата дзвонами привертали парубочі серця .
В Зібралася ціла флотилія, наче з якого великого переможного походу верталися.
Г Назбирали багато сухого бадилля, щоб було чим цілу ніч палити .
2. До складнопідрядного з підрядним обставинним мети НЕ належить речення.
А Під вогнище ми видовбали в піску яму, щоб не розшарпував вітер вогню.
Б Щоб не сидіти без діла, дід став бджіл розводити та допомагати бабі в городі товктися.
В Отаман дав знак, щоб галера спинилася (А. Чайковський).
Г Здивований, кінь перечекав, не рухаючись з місця, щоб не скаламутити води
3. Укажіть ССР.
А Півень стояв на порозі у хліві, стріпував крильми, наче поривався летіти понад мерехтливим сяйвом снігів. (Є. Гуцало)
Б Вийшов на сизу піщану косу і, струсивши воду, знову заіржав грізно та бойовито, перегукуючись із громами. (В. Дрозд)
В Десь далеко щасливіший од Шептала кінь п'є сонячний ранок, і в прозорім кориті дня того ранку лишається все менше, на самому денці. (В. Дрозд)
Г Сиджу і слухаю, як народжується вітер. (Гр. Тютюнник)
► Прочитати текст і виконати завдання 4-9.
1. Легендарний давньогрецький поет Гомер образно відзначав, що на крилатих словах летять думки з вуст мовця до слухача. 2. Продовжуючи цю думку, можна сказати, що крилаті слова передаються від покоління до покоління, від одного народу до інших. 3. З плином часу вони набувають нового значення, ніби осучаснюються, продовжуючи при цьому виражати багатогранний людський досвід, відкривати розум і душу минулих поколінь. 4. Сьогодні не можна залишитися байдужим до цього неймовірного фразеологічного розмаїття, яке неможливо ні виміряти, ні описати. 5. Опанування фонду крилатих слів і вільне його використання — неодмінна риса культурної людини що, даватиме їй перевагу в дискусіях і публічних виступах, у спілкуванні з іншими. 6. Той, хто вільно послуговується всім багатством фонду крилатих слів, активно їх використовує, завжди справляє враження культурної, освіченої, компетентної людини.
4. Підрядна частина стоїть у середині головної складнопідрядного речення.
А Першого. Б Другого.
В Четвертого. Г Шостого.
5. Засіб зв'язку виконує синтаксичну роль додатка в складнопідрядному реченні.
А Другому. Б Четвертому.
В П'ятому. Г Шостому.
6. До складнопідрядного з підрядним з'ясувальним належить речення.
А Перше. Б Четверте.
В П'яте. Г Шосте.
7. До складнопідрядного з підрядним обставинним порівняльним належить речення.
А Перше. Б Друге.
В Третє. Г Четверте.
8. Складнопідрядних речень з підрядними означальними вжито в тексті.
А Два. Б Три.
В Чотири. Г П'ять.
9. Пунктуаційну помилку допущено в складнопідрядному реченні.
А Другому. Б Четвертому.
В П'ятому. Г Шостому.
10. Установіть відповідність:
1 означальне А) Матінка не дурно казали, що світ не без добрих людей.
2 з'ясувальне Б) Було так тихо, що навіть шелест листя здавався великим шумом.
3 наслідку В) Моря перелетиш і не впадеш, допоки буде в серці рідна мова.
4 часу Г) На небі збиралися великі хмари, так що можна сподіватися дощу.
Д) Англія – перша неслов'янська країна, де з'явилися переклади
українських дум.
11. Поставити розділові знаки, скласти схеми, визначити види підрядних речень:
1. На ніч щоб захиститися від вітру треба було забиратися в саму гущавину лісу.
2. Як захоче коза сіна то до воза прийде.
ІІ Варіант
1. До складнопідрядного з підрядним з'ясувальним належить речення.
А Уже сонце хилилося до заходу, як у степу показалася велика чорна плахта .
Б Старий дзвонар одного давнього вечора розповідав, як десь дівчата дзвонами привертали парубочі серця .
В Зібралася ціла флотилія, наче з якого великого переможного походу верталися.
Г Назбирали багато сухого бадилля, щоб було чим цілу ніч палити .
2. До складнопідрядного з підрядним обставинним мети НЕ належить речення.
А Під вогнище ми видовбали в піску яму, щоб не розшарпував вітер вогню.
Б Щоб не сидіти без діла, дід став бджіл розводити та допомагати бабі в городі товктися (О. Аврамчук).
В Отаман дав знак, щоб галера спинилася (А. Чайковський).
Г Здивований, кінь перечекав, не рухаючись з місця, щоб не скаламутити води
3. Складносурядним є речення:
А Поки я йшов по стежці, дрозди-чикотні з діловим азартом дзьобали ягоди. (Є. Гуцало)
Б Цей ведмідь спить на березі ріки не тільки взимку, а й улітку. (Є. Гуцало)
В Я слухав рідну пісню, рідну мову, а вона лилася, наче струмок. (Ю. Мушкетик)
Г По небу прокотився невидимий грім і впав десь поблизу, за лісом. (В. Дрозд)
► Прочитати текст і виконати завдання 4-9.
1. Ярослав Мудрий був першим князем, який не прагнув походів та завоювань. 2. Він удовольнився тим, що зміцнив кордони своєі держави, захистив її від ворогів. 3. Ярослав здійснив революцію в гуманітарній сфері. 4. Він збудував у Києві й Новгороді соборні храми в ім'я Святої Софії, які збереглися до наших днів. 5. Князеві Ярославу приписують також перше зведення писаних давньоруських законів, що не поступається європейським аналогам тієї епохи. 6. Ярослав був справжнім провідником просвітництва в державі. 7. Бібліотека Ярослава Мудрого, яку досі так і не знайдено, славилася у всій Європі. 8. Варто відзначити, що Ярослав був людиною всебічно освіченою, на відміну від батька. 9. Смерть князя стала тим рубежем за яким, Русь поховала, на думку багатьох учених, свою могутність і добробут. 10. Ми по праву можемо пишатися цим державним діячем, адже його досягнення залишили вікопомний слід в українській історії (За С. Махуном).
4. Підрядна частина стоїть у середині головної складнопідрядного речення.
А Першого. Б Другого.
В Сьомого. Г Десятого.
5. Сполучне слово виконує синтаксичну роль додатка в складнопідрядному реченні.
А Першому. Б Другому.
В Четвертому. Г П'ятому.
6. До складнопідрядного з підрядним з'ясувальним належить речення.
А Четверте. Б П'яте.
В Восьме. Г Десяте.
7. До складнопідрядного з підрядним обставинним причини належить речення.
А Четверте. Б П'яте.
В Восьме. Г Десяте.
8. Складнопідрядних речень з підрядними означальними вжито в тексті.
А Три. Б Чотири.
В П'ять. Г Шість.
9. Пунктуаційну помилку допущено в складнопідрядному реченні.
А Другому. Б Сьомому.
В Дев'ятому. Г Десятому.
10. Установіть відповідність:
1 міри і ступеня А) Ніяка держава не буде сильною, якщо не виконуються її закони.
2 з'ясувальне Б) Ніколи серце не заплаче, бо все обернеться на спів.
3 причини В) Я завтра їду в Україну, яку покинув так давно.
4 умови Г) Поети кажуть, що їм ні про що писати.
Д) Кричить, що аж у вухах лящить.
11. Поставити розділові знаки, скласти схеми, визначити види підрядних речень:
1. Гори в надвечір'ї засвітилися легким ажурним золотом ніби вони були зіткані з багрянистих суцвіть.
2. Між деревами що куталися в туман майнула жіноча постать.
ІІІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1) Опрацювати теоретичний матеріал
2) Виконати вправи
ІV. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Під час виконання контрольної роботи найскладнішим для мене було...
КР №2. Складнопідрядне речення (тести)
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень дев’ятикласників з розділу «Складнопідрядне речення»; з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією.
Обладнання: тестові завдання у двох варіантах.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Проведення інструктажу щодо виконання контрольної роботи.
1) Ознайомлення дев’ятикласників із критеріями оцінювання тестових завдань.
ІІ. Основний зміст роботи
1. Виконання учнями тестових завдань.
І Варіант
1. До складнопідрядного з підрядним з'ясувальним належить речення.
А Уже сонце хилилося до заходу, як у степу показалася велика чорна плахта .
Б Старий дзвонар одного давнього вечора розповідав, як десь дівчата дзвонами привертали парубочі серця .
В Зібралася ціла флотилія, наче з якого великого переможного походу верталися.
Г Назбирали багато сухого бадилля, щоб було чим цілу ніч палити .
2. До складнопідрядного з підрядним обставинним мети НЕ належить речення.
А Під вогнище ми видовбали в піску яму, щоб не розшарпував вітер вогню.
Б Щоб не сидіти без діла, дід став бджіл розводити та допомагати бабі в городі товктися.
В Отаман дав знак, щоб галера спинилася (А. Чайковський).
Г Здивований, кінь перечекав, не рухаючись з місця, щоб не скаламутити води
3. Укажіть ССР.
А Півень стояв на порозі у хліві, стріпував крильми, наче поривався летіти понад мерехтливим сяйвом снігів. (Є. Гуцало)
Б Вийшов на сизу піщану косу і, струсивши воду, знову заіржав грізно та бойовито, перегукуючись із громами. (В. Дрозд)
В Десь далеко щасливіший од Шептала кінь п'є сонячний ранок, і в прозорім кориті дня того ранку лишається все менше, на самому денці. (В. Дрозд)
Г Сиджу і слухаю, як народжується вітер. (Гр. Тютюнник)
► Прочитати текст і виконати завдання 4-9.
1. Легендарний давньогрецький поет Гомер образно відзначав, що на крилатих словах летять думки з вуст мовця до слухача. 2. Продовжуючи цю думку, можна сказати, що крилаті слова передаються від покоління до покоління, від одного народу до інших. 3. З плином часу вони набувають нового значення, ніби осучаснюються, продовжуючи при цьому виражати багатогранний людський досвід, відкривати розум і душу минулих поколінь. 4. Сьогодні не можна залишитися байдужим до цього неймовірного фразеологічного розмаїття, яке неможливо ні виміряти, ні описати. 5. Опанування фонду крилатих слів і вільне його використання — неодмінна риса культурної людини що, даватиме їй перевагу в дискусіях і публічних виступах, у спілкуванні з іншими. 6. Той, хто вільно послуговується всім багатством фонду крилатих слів, активно їх використовує, завжди справляє враження культурної, освіченої, компетентної людини.
4. Підрядна частина стоїть у середині головної складнопідрядного речення.
А Першого. Б Другого.
В Четвертого. Г Шостого.
5. Засіб зв'язку виконує синтаксичну роль додатка в складнопідрядному реченні.
А Другому. Б Четвертому.
В П'ятому. Г Шостому.
6. До складнопідрядного з підрядним з'ясувальним належить речення.
А Перше. Б Четверте.
В П'яте. Г Шосте.
7. До складнопідрядного з підрядним обставинним порівняльним належить речення.
А Перше. Б Друге.
В Третє. Г Четверте.
8. Складнопідрядних речень з підрядними означальними вжито в тексті.
А Два. Б Три.
В Чотири. Г П'ять.
9. Пунктуаційну помилку допущено в складнопідрядному реченні.
А Другому. Б Четвертому.
В П'ятому. Г Шостому.
10. Установіть відповідність:
1 означальне А) Матінка не дурно казали, що світ не без добрих людей.
2 з’ясувальне Б) Було так тихо, що навіть шелест листя здавався великим шумом.
3 наслідку В) Моря перелетиш і не впадеш, допоки буде в серці рідна мова.
4 часу Г) На небі збиралися великі хмари, так що можна сподіватися дощу.
Д) Англія – перша неслов’янська країна, де з’явилися переклади
українських дум.
11. Поставити розділові знаки, скласти схеми, визначити види підрядних речень:
1. На ніч щоб захиститися від вітру треба було забиратися в саму гущавину лісу.
2. Як захоче коза сіна то до воза прийде.
ІІ Варіант
1. До складнопідрядного з підрядним з'ясувальним належить речення.
А Уже сонце хилилося до заходу, як у степу показалася велика чорна плахта .
Б Старий дзвонар одного давнього вечора розповідав, як десь дівчата дзвонами привертали парубочі серця .
В Зібралася ціла флотилія, наче з якого великого переможного походу верталися.
Г Назбирали багато сухого бадилля, щоб було чим цілу ніч палити .
2. До складнопідрядного з підрядним обставинним мети НЕ належить речення.
А Під вогнище ми видовбали в піску яму, щоб не розшарпував вітер вогню.
Б Щоб не сидіти без діла, дід став бджіл розводити та допомагати бабі в городі товктися (О. Аврамчук).
В Отаман дав знак, щоб галера спинилася (А. Чайковський).
Г Здивований, кінь перечекав, не рухаючись з місця, щоб не скаламутити води
3. Складносурядним є речення:
А Поки я йшов по стежці, дрозди-чикотні з діловим азартом дзьобали ягоди. (Є. Гуцало)
Б Цей ведмідь спить на березі ріки не тільки взимку, а й улітку. (Є. Гуцало)
В Я слухав рідну пісню, рідну мову, а вона лилася, наче струмок. (Ю. Мушкетик)
Г По небу прокотився невидимий грім і впав десь поблизу, за лісом. (В. Дрозд)
► Прочитати текст і виконати завдання 4-9.
1. Ярослав Мудрий був першим князем, який не прагнув походів та завоювань. 2. Він удовольнився тим, що зміцнив кордони своєі держави, захистив її від ворогів. 3. Ярослав здійснив революцію в гуманітарній сфері. 4. Він збудував у Києві й Новгороді соборні храми в ім'я Святої Софії, які збереглися до наших днів. 5. Князеві Ярославу приписують також перше зведення писаних давньоруських законів, що не поступається європейським аналогам тієї епохи. 6. Ярослав був справжнім провідником просвітництва в державі. 7. Бібліотека Ярослава Мудрого, яку досі так і не знайдено, славилася у всій Європі. 8. Варто відзначити, що Ярослав був людиною всебічно освіченою, на відміну від батька. 9. Смерть князя стала тим рубежем за яким, Русь поховала, на думку багатьох учених, свою могутність і добробут. 10. Ми по праву можемо пишатися цим державним діячем, адже його досягнення залишили вікопомний слід в українській історії (За С. Махуном).
4. Підрядна частина стоїть у середині головної складнопідрядного речення.
А Першого. Б Другого.
В Сьомого. Г Десятого.
5. Сполучне слово виконує синтаксичну роль додатка в складнопідрядному реченні.
А Першому. Б Другому.
В Четвертому. Г П'ятому.
6. До складнопідрядного з підрядним з'ясувальним належить речення.
А Четверте. Б П'яте.
В Восьме. Г Десяте.
7. До складнопідрядного з підрядним обставинним причини належить речення.
А Четверте. Б П'яте.
В Восьме. Г Десяте.
8. Складнопідрядних речень з підрядними означальними вжито в тексті.
А Три. Б Чотири.
В П'ять. Г Шість.
9. Пунктуаційну помилку допущено в складнопідрядному реченні.
А Другому. Б Сьомому.
В Дев'ятому. Г Десятому.
10. Установіть відповідність:
1 міри і ступеня А) Ніяка держава не буде сильною, якщо не виконуються її закони.
2 з’ясувальне Б) Ніколи серце не заплаче, бо все обернеться на спів.
3 причини В) Я завтра їду в Україну, яку покинув так давно.
4 умови Г) Поети кажуть, що їм ні про що писати.
Д) Кричить, що аж у вухах лящить.
11. Поставити розділові знаки, скласти схеми, визначити види підрядних речень:
1. Гори в надвечір’ї засвітилися легким ажурним золотом ніби вони були зіткані з багрянистих суцвіть.
2. Між деревами що куталися в туман майнула жіноча постать.
ІІІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1) Опрацювати теоретичний матеріал
2) Виконати вправи
ІV. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
— Під час виконання контрольної роботи найскладнішим для мене було...