Урок " Мудрим ніхто не вродився" Леся Українка " Біда навчить"

Про матеріал
Мета уроку: викликати у дітей інтерес до творчості Лесі Українки; визначити повчальний характер казки; виховувати інтерес до народної мудрості, сприяти вихованню позитивних рис характеру і дбайливого ставлення до природи. Мета: формування ключових компетентностей: уміння вчитися – вміти само організуватися у навчальній діяльності, зосереджено слухати вчителя, давати відповіді на запитання; загальнокультурна – дотримуватись норм поведінки на уроці; соціальна – продуктивна праця з однокласниками; громадянська – бережливе ставлення до шкільних речей; здоров’язбережувальна – взаємодія організму людини з її оточенням;
Перегляд файлу

Тема уроку:               Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Леся Українка «Біда навчить

Мета уроку:

  • викликати у дітей інтерес до творчості Лесі Українки;
  • визначити повчальний характер казки;
  • виховувати інтерес до народної мудрості, сприяти вихованню позитивних рис характеру і дбайливого ставлення до природи.

Мета: формування ключових компетентностей:

  • уміння вчитися – вміти само організуватися у навчальній діяльності, зосереджено слухати вчителя, давати відповіді на запитання;
  • загальнокультурна – дотримуватись норм поведінки на уроці;
  • соціальна – продуктивна праця з однокласниками;
  • громадянська – бережливе  ставлення до шкільних речей;
  • здоров’язбережувальна – взаємодія організму людини з її оточенням;

Формування предметних компетентностей:

  • вдосконалювати вміння спостерігати за об’єктами навколишнього світу, робити висновки та узагальнення за результатами власних спостережень, формувати в учнів  вміння дослідницької діяльності, ознайомити з можливими способами розвитку в собі вміння дослідника;
  • вдосконалювати вміння висловлювати свою думку, аналізувати раніше вивчений матеріал, активно слухати в умовах усного спілкупання, взаємодіяти з однокласниками; брати участь в обговоренні  у парах, групах; дотримуватися гігієнічних та технічних правил письма;
  • розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву учнів, спостережливість, формувати естетичні почуття, смак , творчі здібності, вміння аналізувати і висловлювати думки
  • виховувати позитивне ставлення учнів до  навчально –пізнавальної діяльності; виховувати любов до рідного слова, бережливе ставлення до природи
  •  

Матеріали до уроку: твір Лесі Українки «Біда навчить», робочий зошит.

Обладнання:

  •     портрет Лесі Українки;
  •     матеріали для роботи в парах та групах ( Шість капелюхів)( Сенкан Фішбоун)
  •     зображення птахів – героїв казки.
  •     ТЗН

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент.

Всі сідайте, діти, тихо.

Домовляймось не шуміти.

Руку вчасно піднімати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Урок ( діти називають  свої якості: умілі, розумні, організовані, креативні)

 Учитель. Діти, подивіться мені в очі! Погляньмо одне на одного, посміхнімося, подумки побажаємо добра, успіхів. Щоб наша праця була вдалою, слід дотримуватися певних правил. Пригадаймо їх:

  1.          Правило підведеної руки.
  2.          Дружня співпраця у парах та групах.
  3.          Уважно слухати вчителя та дослухатися один до одного.

4.     Активно і творчо працювати.

 

Девіз уроку.

Не просто слухати, а …(чути).

Не просто дивитись, а …(бачити).

Не просто читати, а й запам’ятовувати.

Вправа «Очікувані результати»

 

Учитель.  Що ви очікуєте від уроку?

Продовжіть вислів «Цей урок навчить мене…»:

  •      виразно читати;
  •      поважати думку своїх товаришів;
  •      визначати головну думку твору;
  •      творчо працювати, розвивати мислення, пам’ять;
  •      визначати головну думку твору;
  •      характеризувати героїв казки.

 

ІІ. Мовленнєва розминка.

Таблиця Шульте       (слово скоромовка, казка)

- Хороша дикція необхідна всім,  при влаштуванні на роботу і в спілкуванні з друзями, але особливо багато хороша дикція значить для оратора, лектора, співака і актора. Що ж потрібно зробити, над чим попрацювати, щоб наша дикція відповідала необхідним вимогам?

- Знайдіть у словничку, що таке скоромовка? З якою метою виникли?

Скоромовка - жартівливий вислів складений із слів важких для вимовляння, швидкого читання.   

1.Вправи для розвитку мовленнєвого апарату. Промовляння скоромовок.

(на дошці).

Чорно-білий чорногуз                Летів горобчик, сів на стовпчик
У болото чорне вгруз.             Прибіг хлопчик – полетів горобчик

 2.Читання слів-анаграм (на дошці).

      Зоруму                     (розуму)

Азксерогаотл         ( заскреготала)

Осорак                   (сорока)

Дохить                 (ходить)

    Овпанжо              (поважно)

 

3.Фішбоун

Казка - розповідний твір про вигадані, здебільшого фантастичні події, які сприймаються і переживаються як реальні.  

-         Що ви знаєте про казки? ( Вони є народні і авторські, про тварин, чарівні, побутові)

ІІІ . Перевірка домашнього завдання

- Чи всі дочитали казку до кінця? Зараз перевіримо, як ви зрозуміли зміст, за

допомогою тесту.

ТЕСТ

1. Казка «Біда навчить»

А) побутова  б)про тварин  в) чарівна

2. Скільки зерняток знайшли горобчики?

а) 3; б) 1;  в) 5.

3. Кого назвав горобчик «дядиною»?

а) сову; б) курку; в) ґаву.

4. Чого хотіла навчити його сорока?

а) красти;   б) розуму;    в) розносити  плітки.

5. Кому належать слова «Без розуму легче в світі жити»?

а) зозулі;  б) сороці;   в) бузькові.

6.Сова мешкала в

а)на березі  б) на яблуні   в) в сухому дубі

7. Як навчився гніздо робити?

а) сова навчила; б) не зміг навчитися;  в) придивлявся до роботи пташок

 8.Доберіть до слова « заціпило» близьке за значенням. ( замовкнути)

9. Що примусило горобчика прийти до розуму?  ( холод, голод - біда

(Відповіді: 1б; 2а; 3в; 4а; 5б; 6в) 7в) 8. взаємоперевірка).

- Оцініть роботу самостійно і чесно балами ( за кожну правильну

відповідь  на запитання 1-7  по1 балу, 8.9- 2 бали).

Учитель.  Діти, підніміть руки ті, хто не припустився жодної помилки
 

      ІV. Повідомлення теми і мети уроку.   

1.Загадка
Що це за сіренька пташка?
Ловить гусінь і комашок,
Цвірінчить вона, стрибає,
В теплий край не відлітає.
Цей маленький жвавий хлопчик
Називається … (горобчик).

 

2.Сенкан ( горобець)

 Учитель.  Сьогодні ми продовжимо працювати над казкою Лесі Українки «Біда навчить» .  Складемо характеристику головного героя і спробуємо зрозуміти, чого хотіла навчити читачів Леся Українка. Попрацюємо з прислів’ями. Домашнє завдання було не лише підготуватись до акторської майстерності , а звернутись за допомогою до гаджетів та знайти цікаве про горобчиків

Вчитель       З портрета дивиться на нас

                     Землячка – поетеса.

                     Це гордість нашої землі –

                     Нескорена, незламна Леся.

( Довідка для учнів групи « Білий капелюх)

1. Леся Українка жодного дня не сиділа за шкільною партою, не відповідала біля дошки, не бігала з ровесниками гучними шкільними коридорами. Вчителями її були: мати - поетеса Олена Пчілка, батько – юрист Петро Антонович Косач, книги і життя.

 

2. Читати Леся почала у 4 роки, а в 6 – навчилася писати

3. У 9 років написала перший вірш «Надія». У 13 років з’явився перший друкований вірш «Конвалія» з підписом Леся Українка:

4.Вона знала понад 10 іноземних мов, любила музику, грала на фортепіано, малювала, вишивала.

5. Коли дівчинці було 12 років, сталася трагедія – Леся захворіла на туберкульоз кісток. Ця страшна хвороба переслідувала її все життя.

6. Прожила вона мало, 42 роки, та 33 з них плідно працювала на літературній ниві. Творчість Лесі Українки багата і різноманітна. Її поезії свідчать про велику любов до рідної землі.

Вчитель:

    Леся Українка не тільки прославила Україну у своїх віршах, а й подарувала

нам чудову казку «Біда навчить», над якою ми сьогодні закінчимо працювати

працювати.

 

Щоденні « 5»

Словникова робота.

- Які незрозумілі слова зустрілись вам у тексті?»

Читання з позначкою»

(На дошці) Ні гадки йому- ні про що не подумав.

                   Зоглядівся – не помітив.

                   Статкує – хазяйнує.

                   Вславився – прославився.

                   Дбає – турбується.

                  Клопіт - турбота.

                 Клуні - будівля для зберігання харчів, врожаю.

 

V. РОБОТА  НАД  КАЗКОЮ.

1. Вправа на миттєве сприймання слів.

Дошка - Прочитайте слова на дошці, визначте зайве.

(Слова: крук, сорока, ластівка, сова, ґава, лелека, зозуля, курка,

горобець).

- За якою ознакою об’єднаєте ці слова?

2. Добір синонімів.

- Яке серед прочитаних слів звучить у казці по-іншому? (лелека-бузько)

-Доберіть синоніми до слова «бузько». (Лелека, бусол, чорногуз, боцюн).

3.Робота з підручником (с. 95-96).

Бесіда за змістом прочитаного

— Чия порада вам сподобалась? Чому?

— Чи стала в пригоді горобчикові чиясь порада?

 — Яким стало його життя взимку?

 — Що змусило його порозумнішати?

  — Коли почали горобчика поважати?

- Що змусило горобчика замислитися над життям? (Біда).

Учитель.  А зараз продовжимо роботу над казкою.

б) Гра «Розшифруй  прислів’я» . Робота в групах.

 

Дурні бились, а розумні поживились. (курка)

рніДу  лисьби, а зумніро вилижисьпо.

 

Хто дурним вродився, той  дурнем і згине. (сова)

тоХ нимруд  дивсявро,  йот немруд і незги.

 

Не на те мудра, щоб  дурнів розуму навчати. (сова)

Не ан  те  рамуд, бощ  нівруд  зумуро  чатинав.

 

Поки біди не знатимеш, то розуму не матимеш. (крук)

киПо дибі  не  мештизна, то зумуро не тимешма.

 

Розум на дорозі  не  валяється.( крук)

зумРо на  зіродо не лясяєтьва.

 

Фізкультхвилинка

Учитель.  Час настав для відпочинку, почнемо фізкультхвилинка( МР3)

 

Щоденні»5»  Слухання

Я називаю інтонацію, а ви птаашку, якій ця інтонація належить

* Доброзичливо, заклопотано, повчально -  курка

* насмішкувато, байдуже  -  зозулі

* сердито, войовниче  -         бузько

* співчутливо, сумно  -        ґава

* швидко   -                       сорока

* поважно, повчально -            крук

 Щоденні «5» Читання  з другом

Проявіть свою акторську майстерність. Прочитайте діалог зустрічі. Нагадаю, що читати потрібно без слів автора, передаючи голосом інтонацію кожної дійової особи.

Технологія «Акторська майстерність»

Учитель. - Вдома ви готувалися до участі  у школі акторської майстерності.

– Давайте пригадаємо з ким зустрічався горобчик? (З куркою, зозулею, бузьком, ґавою,  совою, сорокою-білобокою, круком

Робота в парах.

На картці обрати ті риси характеру горобчика, що відповідають змісту казки, а непотрібне закреслити.

       Картка 

3.Технологія  (Шість капелюхів)

Білий.  - Що ви знаєте про життя Лесі Українки?

Математика в допомогу  (4,  6, 9,13, 12, 42

Жовтий - позитивне Казка навчає цінувати розсудливість….»(розум, бажання вчитися, доброту, працьовитість

Чорний – негативні персонажі  Засуджує автор? ( Нерозумність, байдужість, лінь).

Червоний – емоції . Цікавинки про горобчика (д.з)

Зелений – уявіть себе на місці горобчика. Чи може таке трапитись із людьми? Як би ви вчинили?

Синій – підсумок –головна думка, чому навчає,

Визначення головної думки твору.

Учитель.  Розшифруйте прислів’я. Чи відповідає воно головній думці казки? Поясніть, як ви його розумієте.( голосні букви пропущені)

На дошці

МУДРИМ НІХТО НЕ ВРОДИВСЯ, А НАВЧИВСЯ.

Допоможіть мені зрозуміти слово «мудрий». Що воно означає?  Які слова

асоціюються з цим словом?

(Мудрий,  розумний,  досвідчений,  тямущий,  розсудливий).

 

Вчитель :Наші життєві помилки змушують нас замислитися над самим життям, змушують учитися чомусь новому, робити для себе висновки на майбутнє та ретельно обмірковувати подальші кроки).

 - Говорячи про птахів, кого насправді мала на увазі письменниця? (Людей – заклопотаних, байдужих, злих, легковажних, недоброзичливих).

Слово вчителя

-Дивний світ пташиний! Не можна без нього уявити наше життя!

Вони чарують нас гарним співом, стрімким польотом, незвичайним забарвленням; приносять велику користь нашим садкам, паркам, лісам. Тому кожна людина повинна дбати про птахів та охороняти їх.

А ми з вами як дбали про птахів взимку?

 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

У житті не байдикуй,

А багато ти… (працюй).

Розумом ти не хвались,

А знаннями… (поділись).

Не будь ніколи ти байдужим,

А краще стань сміливим й… (дужим).

Якщо просять - …(помагай)

І правил цих…(не забувай).

 

3. Рефлексія

Учитель:

  • Чого навчав вас цей урок?
  • Що було цікавого? Що найбільш вразило?

Оцініть свою роботу на уроці.

 Ситуація « Успіх» Проаналізуйте свою роботу на  уроці  смайликом,  який у  вас  на парті.

 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ  «Торбинка запитань» - задати запитання по тексту

Учитель. Виразно читати (с. 95-96) та вміти ставити запитання до тексту.

 

Ось закінчився урок,

І дзвенить для вас дзвінок!

Працювали добре друзі,

Відпочиньте по заслузі!

 

1

 

docx
Додано
19 вересня
Переглядів
66
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку