Методична розробка відкритого уроку
виробничого навчання з професії «Муляр»
Розробила і провела майстер в/н
9 розряду
Йоник-Марченко
Іванна Михайлівна
м. Гадяч
2015 р.
Тема програми: Навчання безпечних прийомів і методів мурування за однорядною, багаторядною, трирядною системою перев’язки швів.
Урок виробничого навчання на тему: «Мурування цегляних стовпів»
Мета уроку.
Навчальна: формувати вміння при виконанні прийомів мурування стовпів, закріпити прийоми, вміти вибрати раціональну технологію виконання робіт.
Розвиваюча: розвивати аналітичне мислення і здатність приймати рішення.
Виховна: розвивати комунікативні навички роботи в колективі, виховання відповідальності за результати праці, професійної зацікавленості.
Тип уроку: формування первинних знань умінь і навичок.
Вид уроку: комбінований
Міжпредметні зв’язки:
Матеріально-технічне забезпечення:
Дидактичне забезпечення:
Засоби захисту: спецодяг, рукавиці, каска.
Місце проведення: майстерня мулярів.
Перелік практичних завдань: підготовка і перевірка інструменту до роботи, підготовка матеріалів до роботи, усунення дефектів поверхні, цегляна кладка стовпів перерізом 2х2 цеглини по трирядній системі перев’язки швів.
План і хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Вступний інструктаж.
«Мурування цегляних стовпів»
Сформувати вміння та навички при кладці стовпів перерізом 2х2 цеглини за трирядною системою перев’язування швів, розвиваючи уміння самостійно працювати, планувати свою роботу, виробляти навички швидкості і точності, економічного використання сировини, енергоресурсів, творчі здібності і охайність на робочому місці
Під час вивчення цієї теми учні повинні навчитися:
Звичайна – 250х120х65, модульна – 288х138х63.
Однорядна, багаторядна та трирядна.
Кельма, кирка, розчинова лопата, розшивка.
Висок, кутик, рівень водяний, рулетка, рейка-правило, шнур-причалка, рівень будівельний
Впритиск з підрізання розчину, вприсик, напівприсик, впритиск.
500 мм.
Каска, рукавиці, спецодяг, взуття.
Інструктаж з техніки безпеки
Безпека на виробництві забезпечується при дотриманні правил і приймань виконаних робіт. До виконання кам'яних робіт допускаються особи, які мають професійні навички і пройшли:
- медичний огляд у порядку, встановленому Міністерством охорони здоров'я України;
- навчання та перевірку знань правил техніки безпеки;
- вступний і первинний інструктаж з охорони праці на робочому місці.
Працювати каменяр повинен у рукавицях або напальчниках, які захищають шкіру від стирання.
Між штабелями матеріалів і стіною залишають робочий прохід шириною не менш 60см.
Трирядна система перев’язування утворюється за допомогою чергування трьох ложкових рядів і одного тичкового.
При цьому вертикальні поперечні шви у трьох суміжних рядах не перев’язані. Таку систему перев’язування застосовують тільки при зведенні стовпів і вузьких (до 1м) простінків.
Мурування стовпів за трирядною системою перев’язування з цілої цегли виконують з додаванням деякої кількості половинок. При цьому тичкові ряди зводять через три ложкові. Оскільки стовпи і простінки навантажені більше за інші конструкції будівлі, мурувати їх в пусто шовку не дозволяється. Допускається тільки часткове заповнення вертикальних швів завглибшки до 10 мм від лицьової поверхні.
Візьміть з ящика лопатою розчин і розстеліть його на середину стовпа. Кельмою розрівняйте розчин шаром завтовшки до 10 мм.
Мурують стовпи способом «впритиск». Візьміть першу цеглину і вкладіть її на розчинову постіль ложковою і тичковою гранями врівень із зовнішніми сторонами стовпа. Лівою рукою беріть наступну цеглину, а кельмою у правій руці беріть частину розчину. Захоплений кельмою розчин притисніть до раніше покладеної цеглини, наступну цеглини притисніть до полотна кельми, правою рукою витягніть кельму. Вичавлений на поверхню розчин підріжте кельмою. Цеглини вкладайте у тій послідовності, яка вказана на схемі перев’язки швів.
Перевірка правильності мурування стовпів.
Звівши 4 ряди мурування, перевірте його вертикальність виском, а горизонтальність рядів – за допомогою правила і рівня. Прямокутність стовпа по висоті перевіряють через кожні 0,5 м мурування за допомогою дерев’яного трикутника, за допомогою метра – розміри сторін. Виявлені дефекти усувають, підбиваючи цеглини молотком - кирочкою.
Укладання арматурних сіток. Відповідно до проекту, виклавши визначену кількість рядів мурування, укладіть на підготовлену розчинові постіль арматурну сітку, втоплюючи її у розчин.
ІІІ. Поточний інструктаж.
Основна мета – формування навичок та удосконалення умінь при муруванні
Вправи:
Всі наступні ряди кладки виконуються по технології перших трьох рядів. При цьому не забуваємо про заповненість швів і про контроль якості.
Також, ви повинні запам’ятати, що якщо до стовпів примикають тонкі стіни, то їх з’єднують випущеною із стовпа штабою чи стальними стержнями, які закладають в стовпи.
При муруванні цегляних стовпів найчастіше виникають такі дефекти:
Назва дефектів |
Причини виникнення |
Способи усунення |
1. Відхилення від вертикалі. |
Учні не використовують висок для перевірки вертикальності кладки. |
Перевірити виском вертикальність кутів кладки і виправити дефект по виску. |
2. Нерівномірність горизонтальних швів |
Учні накладають розчину більше або менше ніж потрібно. |
Використовуючи гумовий молоток (або дерев’яну киянку) підстукати цеглу в проектні положення; коли шви занадто тонкі, потрібно зняти цеглину і додати розчину в шов. |
3. Розкоси кутів. |
Виникають через неуважність учня. |
Через 2-3 ряди кладки обов'язково треба використовувати вимірювальні прилади. |
Перед тим, як ви приступите до роботи, я хотіла б, щоб ви ознайомилися з інструкційно-технологічною карткою (додаток №1) яка лежить у кожного із вас на робочому місці.
В цій картці ви може знайти і вивчити запитання для самопідготовки та самоконтролю до уроку, також ознайомитися з організацією робочого місця, а також які інструменти використовуються для ведення цегляного мурування стовпів. Також в ній є вимоги до якості конкретних робіт. Інструкційно-технологічна картка суттєво допоможе вам у роботі.
Перед тим як ви приступите до роботи я хочу переконатись на скільки добре ви засвоїли матеріал сьогоднішнього уроку.
Хто мені скаже:
1. Яка система перев’язки найраціональніша при муруванні стовпів?
Трирядна.
2.На які три зони ділиться робоче місце муляра?
3. Які інструменти використовують для ведення цегляного мурування?
Кельма, рулетка, висок, рейка-правило, шнур-причалка, рівень будівельний, водяний рівень, кутик;
4.Якої товщини повинні бути вертикальні і горизонтальні шви?
- вертикальні – 8-10мм;
- горизонтальні 10-12 мм;
5. Яка технологія мурування цегляних стовпів?
Мурування починають з тичкового ряду. В наступному ряду зовнішні і внутрішні версти викладають ложковими, а забутку тичновою, але уже виходить змішення на пів цеглини для перев’язки. Третій ряд викладають так само як і другий, але з поворотом цегли на 90˚ для перев’язки. Четвертий ряд також викладають тичковим, але також з поворотом цегли на 90˚ для перев’язки.
При обході робочих місць і перевірці правильності виконання робіт звертаю увагу учнів на:
1-й обхід – Перевірка готовності учнів до роботи.
2-й обхід - Перевірка організації робочих місць .
3-й обхід – Перевірка правильності застосування способів і прийомів роботи, демонстрація майстром окремих прийомів, консультацій.
4-й обхід – Перевірка правильного використання інструментів, технологічної картки, дотримання технічних умов у роботі.
5-й обхід Контроль за якістю виконання завдань, прийом робіт учнів, які швидше за всіх виконали завдання, забезпечення їх додатковою роботою.
6-й обхід – Прийом та оцінювання усіх робіт.
- Прибирання робочих місць.
ІV. Заключний інструктаж.
Тестові завдання «низький рівень» (додаток №2), «середній рівень» (додаток №3), «достатній рівень» (додаток №4), «високий рівень» (додаток №5)
Критерії оцінювання знань за 12-ти бальною системою
(по рівням)
Високий рівень
|
12-учень виявляє творчі здібності при роботі; 11- учень вміло використовує свої знання на практиці; 10- учень якісно виконую роботу, опираючись на знання. |
Достатній рівень
|
9- учень вільно володіє технологією мурування стовпів 8- учень виконує технологію з неточністю; 7- учень відносно добре розуміє технологію виконання роботи, але не може виконати деякі операції. |
Середній рівень
|
6- учень лише з допомогою майстра може виконувати деякі етапи виконання мурування; 5- учень не розуміє і не може виконати заданої роботи; 4- учень не може відтворити деякі прийоми майстра; при технології виконання мурування. |
Низький рівень
|
3- учень відтворює лише деякі елементи технологічної послідовності; 2- учень не орієнтується у виконанні робіт; 1- учень самостійно не виконує роботи. |
Інструкційнно-технологічна картка №1 на освоєння операції: Кладка ряду цегли. |
ДНЗ «Гадяцьке ВПАУ» Муляр |
Додаток №1
а) вимоги до організації робочого місця; б) правила техніки безпеки; в) яка система перев’язки швів використовується для мурування стовпів 2х2; г) на яких рядах кладки ведеться забутка; д) перевірка правильності викладеної цегли; |
3. Запитання для самоконтролю: 1. Які інструменти використовуються? 2. Вимоги до якості? 3. Як запобігти розкосу кутів? 4. Якою ланкою ведеться кладка? 5. За якою системою перев’язки швів ведеться кладка? |
4. Організація робочого місця:
|
5. Перелік вправ: 1. установлюють і вивіряють порядівку; 2. викладають ряди кладки; 3. наносять розчин; 4. розшивають шви; 5. Перевірка правильності;
|
6. Інструменти, інвентар: 1. Ящик з розчином; 2. Лопата; 3. Кельма; 4. Молоток-кирка; 5. Розшивка; 6. Рівень будівельний; 7. Висок; 8. Рулетка; 9. Кутик;
|
7. Трудові операції
Назва прийомів |
Спосіб виконання |
Описання та характеристика трудових прийомів |
Графічне зображення трудових прийомів |
1.Нанесення розчину кельмою |
1. Вручну (можна лопатою); 2. Вручну; |
Учень бере розчин з ящика і наносить його по викладеному ряду кладки. |
|
2. Викладення ряду цегли. |
1. Вручну. |
Учень бере цеглу з піддону і викладає її на розстелений розчин. Гумовим молотком осаджує в проектне положення. |
|
3. Підрізання розчину кельмою. |
2. Вручну; |
Тримаючи кельму в лівій(правій) руці, учень підрізає розчин навпроти шва. |
|
4. Розшивка швів. |
1. Вручну. |
Учень бере розшивку і розшиває шви, поки розчин не затужавів. |
|
8. Вимоги до якості робіт
Назва допусків та інших показників |
Величина допуску та показників на оцінку по рівням |
Примітки |
|||
Високий |
Достатній |
Середній |
Низький |
Є 3-3 |
|
1. Відхилення від проектних розмірів: 2. Відхилення поверхні стін і кутів кладки від вертикалі: |
_
_
|
3-5 мм
3-5мм |
5-7мм
6-9мм |
8мм і більше
10 і більше |
9. Дефекти, помилки, недоліки.
Назва дефектів |
Причини виникнення |
Способи усунення |
1. Відхилення від вертикалі. |
Учні не використовують висок для перевірки вертикальності кладки. |
Перевірити виском вертикальність кутів кладки і виправити дефект по виску. |
2. Нерівномірність горизонтальних швів |
Учні накладають розчину більше або менше ніж потрібно. |
Використовуючи гумовий молоток(або дерев’яну киянку) підстукати цеглу в проектні положення; коли шви занадто тонкі, потрібно зняти цеглину і додати розчину в шов. |
3. Розкоси кутів. |
Виникають через неуважність учня. |
Через 2-3 ряди кладки обов'язково треба використовувати вимірювальні прилади. |
10. Правила техніки безпеки.
1. Всі інструменти і прилади необхідно використовувати лише за призначенням;
2. Перед початком роботи переконатися у справності інструментів;
3. Працювати потрібно в спец.одязі і рукавичках, що захищають шкіру від стирання;
Майстер виробничого навчання:
Йоник Іванна Михайлівна
Додаток №2
Тести «низький рівень» (1-3 балів)
Варіант І
1. Чи використовують рулетки під час процесу мурування?
а) Так
б) Ні
2. Чи використовують висок для перевірки вертикальності кутів?
а) Так
б) Ні
3.Скільки цегли використовується для мурування 1м³ цегляної кладки?
(правильну відповідь позначте)
320 |
400 |
350 |
450 |
520 |
550 |
|
|
|
|
|
|
Варіант ІІ
1. Чи можна вести цегляне мурування в зимовий період?
а) Так
б) Ні
2. Чи відіграє роль рухливість розчину?
а)Так
б)Ні
3. Які інструменти використовують для цегляного мурування?
(зайві позначте)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповіді на запитання
Варіант І
1. Чи використовують рулетки під час процесу мурування?
а) Так
б) Ні
2. Чи використовують висок для перевірки вертикальності кутів?
а) Так
б) Ні
3.Скільки цегли використовується для мурування 1м³ цегляної кладки?
(правильну відповідь позначте)
320 |
400 |
350 |
450 |
520 |
550 |
|
|
|
|
|
|
Варіант ІІ
1. Чи можна вести цегляне мурування в зимовий період?
а) Так
б) Ні
2. Чи відіграє роль рухливість розчину?
а) Так
б) Ні
3. Які інструменти використовують для цегляного мурування? Зайві позначте.
(зайві позначте)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Додаток №3
Середній рівень (4-6 балів)
Кросворд
Варіант І
Запитання:
1. Який інструмент використовується для заготівки «неповномірної» цегли?
2. Який засіб індивідуального захисту використовується для захисту шкіри рук від стирання?
3. Чим перевіряють вертикальність кутів кладки?
4. Мурування кутів стіни починають з …?
5. Мурування стовпів перерізом 2х2 цеглини ведуть за …системою перев’язки швів?
6. Чим підрізають розчин, що видавився з шва?
1 |
|
|
|
|
|
|
|||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
3 |
|
|
|
|
|
||||||||
5 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
6 |
|
|
|
|
|
|
|||||||
Відповіді на кросворд до І-го варіанту
1 |
К |
И |
Р |
К |
А |
|
||||||
2 |
Р |
У |
К |
А |
В |
И |
Ц |
І |
|
|||
3 |
В |
И |
С |
О |
К |
|||||||
5 |
4 |
Т |
Р |
И |
Ч |
В
|
Е |
Р |
Т |
К |
А |
|
Т |
Р |
И |
Р |
Я |
Д |
Н |
Н
|
А |
||||
6 |
К |
Е |
Л |
Ь |
М |
А |
||||||
Варіант ІІ
Запитання:
1. Контрольно-вимірювальний прилад?
2. Цегла, яка використовується для оздоблення поверхонь?
3. Інструмент, який надає швам естетичного вигляду?
4. Інструмент, для контролю горизонтальності кладки в процесі мурування?
5. З якого ряду кладки починається цегляне мурування?
6. Найбільш поширений в’яжучий матеріал?
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
||||||||
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
6 |
|
|
|
|
|
||||||||||||
Відповіді на кросворд до ІІ-го варіанту
|
|
|
1 Р |
І |
В |
Е |
Н |
Ь |
|
||||||||
2 Д |
Е |
К |
О |
Р |
А |
Т |
И |
В |
Н |
А |
|
||||||
|
3 Р |
О |
З |
Ш |
И |
В |
К |
А |
|
||||||||
4 П |
Р |
И |
Ч |
А |
Л |
К |
А |
|
|||||||||
|
5 Т |
И |
Ч |
К |
О |
В |
И |
Й |
|
||||||||
6 Ц |
Е |
М |
Е |
Н |
Т |
||||||||||||
Додаток №4
Достатній рівень (7-9 балів)
Дайте відповіді на запитання:
Варіант І
1. Яке пристосування використовується для контролю горизонтальності кладки в процесі мурування?
2. З якого ряду починається мурування стіни будь-якого перетину?
3. Як називається простір між зовнішньою і внутрішньою верстами?
4. Яким повинно бути співвідношення сировини розчину для цегляної кладки?
5. Які розчини ви знаєте?
Варіант ІІ
1. Назвіть контрольно-вимірювальні пристосування муляра?
2. Який, з вище названих пристосувань використовується для перевірки рівності кутів?
3. Яким пристосуванням користується муляр працюючи на висоті?
4. Дошки якої товщини використовуються для влаштування помостів?
5. Для чого між стіною і помостами залишають простір?
Відповіді:
Варіант І
1. Шнур-причалка;
2. Тичковий ряд;
3. Забутка;
4. 1:3
5. Вапняно-цементний, глиняно-цементний, глиняний, цементний.
Варіант ІІ
1. Рулетка, висок, рейка-правило, шнур-причалка, рівень будівельний, водяний рівень, кутик;
2. Кутик;
3. Монтажний пояс;
4. 40-50мм;
5. Щоб час від часу перевіряти вертикальність кладки.
Додаток №4
Високий рівень (10-12 балів)
Картка-завдання №1
1. Як правильно організовувати робоче місце муляра?
2. Яких правил безпечної праці потрібно дотримуватись при веденні кладки?
Картка-завдання №2
1. Назвіть конструктивні елементи будівлі?
2. Розкажіть, які способи укладання цегли в конструкцію ви знаєте?
Картка-завдання №3
1. Розкажіть технологію виконання полегшеної колодязної кладки?
2. Назвіть допустимі відхилення цегляної кладки по вертикалі?
Картка-завдання №4
1. Розкажіть технологію мурування стовпів?
2. Виконайте ескіз стіни товщиною в 1 цеглину по багаторядній системі перев’язки швів.