Урок "Music is my all!"

Про матеріал
Розробка уроку містить різноманітні завдання та вправи на розвиток на закріплення теми "Музика"у 8 класі .Зокрема закріплення вживання лексичних одиниць, граматичних правил та тестових завдань з аудіювання читання, говоріння, письма.
Перегляд файлу

Урок англійської мови

8 клас  «Music is  my all»

Мета:

Практична: вдосконалювати вміння  монологічного та діалогічного учнів  вміння співпрацювати в групах та парах, закріпити вживання лексики з теми «Музика », розвивати навички учнів сприйняття матеріалу на слух;

Освітня: організувати діяльність учнів з повторення і активізації лексичного матеріалу теми; удосконалювати вміння і навички говоріння, аудіювання, читання та письма; навчати представляти свою роботу.

Розвивальна: розвивати логічне мислення; розвивати вміння розуміти  загальний зміст іншомовного тексту та його окремі лексичні одиниці , виділяти необхідну інформацію , створювати власні тести за зразками.

Виховна:  виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови ,виховувати любов до музики, гарний смак; сприяти вихованню шанобливого, толерантного ставлення до іншої культури.

Обладнання: комп'ютер, проектор, мультимедійна презентація,  роздатковий матеріал з завданнями  фото з зображеннями відомих музикантів та співаків.

Методи: слово вчителя, інтерактивні (групова робота), діалогічні частково -пошукові завдання.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвої компетенції, застосування знань, навичок і вмінь.

Очікувані результати:

правильно вживати лексичні одиниці з даної теми;

вирізняти потрібну інформацію при відеозаписі тексту з даної теми;

спілкуватися у межах обраної тематики та основі переглянутого відео;

чітко та обґрунтовано висловлювати свою думку.

ХІД УРОКУ

І. Мовленнева розминка.

Greeting 1. Привітання

T.: Good morning, children!

Ps: Good morning , teacher!

T: I'm glad to see you! Sit down. Who's absent today? What about todays weather?What is the weather like today ?

 P1. Whether  the weather be cold.

        Whether  the weather be hot.

        Whether  the weather be good ,

        or whether the  weather be not.

        Whatever the weather ,

        we must weather weather,

        whether we like it or not.

Teacher- Oh I see.And what about you? How are you?. I hope everybody is okey! Lets remind our rhymes :

I like my school

Its very cool.

Teachers are gently.

Pupils are friendly.

I like to study at such a school .

And I feel here very cool!

 

T: I think you are ready for the lesson and have a good cheer.

Повідомлення теми та мети уроку.

T: Our lesson is devoted to music. Today we are going to speak about the role of music in your life, your favourite musical genres  and tastes. We will read the text, watch and listen to the video about the famous and popular singers and musicians.

Warming up 3. Уведення в іншомовну атмосферу.

T:  Look at the screen, please, and read the expressions of famous people

«   Music is a soul »

“Music is the universal language of mankind".

Music is the medicine of the breaking heart"

“Where words fail, music speaks"

T: Do you agree with these wonderful quots?

P1: Yes, I do, because we can't imagine our life without music.

P2: I think life without music would be boring!

P3: In my opinion, music helps us in difficult situations.

P.5 Music helps me greatly when I am in a bad mood!

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Check on Homework 1. Перевірка домашнього завдання.

T: By the way let's check your homework? What was your hometask for today?

P: At home we  had to find out the explanations of some words

-A frontman

-A background

-A backstage

- A  must see(listen) thing

- to be worth watch(listen) thing

 

T:  Vocabulary Revision 2. Повторення й активізація ЛО теми.

 (Учні по черзі називають стилі музики і заповнюють на дошці )

                          C:\Users\Lenovo\Desktop\КРАСА(4)\musician-349790_1280-715x400 (1).jpg

 

 Put the words in the box into the correct columns.

rock and roll, musician, punk, pop, accordion, bass guitar, piano, saxophone, lead guitar, cello, heavy metal, songwriter, jazz, flute, drums, classical, singer, pop star, folk, guitarist, violin, rock, producer

Instrument

 

Person

Types of music
 

What music do you like? Why? What types of music do you hate and why?

T: Well done! And now fill in the table using the words from the box

Music that…

 

• is modern and popular among young people

• is a type of pop music with a very strong beat

• has strong rhythm and was originally played by African Americans

• is traditional in a particular country

• is serious and traditional in style

 

Т: Good of you! Look at the pictures and  say  the type of music. What singers are associated with this type of music?

Answers:

    1 –gothic ;

     2 – reggae;

     3 – rock-and roll;

  1. – jazz;

5– rock;

     6– folk;

7 – country music.

Questions:

  • 1.A person who composes music is a c……. .
  • 2.A large group of people who play classical music together is called an o …….. .
  • 3.A person who sings opera is an o…………
  • 4.A person who plays the cello is a c ……. .
  • 5.The person who rules  the orchestra is a c………. .
  • 6.A very popular song is a s ……. .
  • 7.A number of songs, usually about 10, on a CD is an a……… .
  • 8.A group of musicians is a b ….. .
  • 9.A musical show is a c………….

Listening Comprehension. Розвиток навичок аудіювання.

Прослухати невеликий текст та дати відповіді на запитання до нього.

                          C:\Users\Lenovo\Desktop\КРАСА(4)\D8op42sVpXu4vxkMLFJtNSpFVLDM7jARgTcq90vg.jpeg

 

Well, my favourite singer is Madonna.  I respect her greatly as a singer because I think she wholy made her by herself.She managed to break so many troubles,and sometimes she even had to survive.She was born on 16 th of August, 1956.  I think she is great because when she started her career she was only 20 and moved to New York with just 35 dollars! 

She was born in Michigan and has 3 sisters and 4 brothers. Now she has a daughter-Lourdes, and a son whose name is Rocco. Madonna is married to the British film director Guy Ritche. She always looks great because she does a lot of sports like yoga, boxing. The very interesting fact is that every morning she runs 15 km!!! I don't think that everybody can do it.

The most attractive fact is that Madonna is one of the richest women in the world but she gives a lot of money for charity.

 

To  the end  I want to say that for me Madonna is the most outstanding singer in the world. That's why I love her so much.

1.Does Madonna give any money for charity?

2.How much money did she have when she come to New York?

3.Why Madonna is still looking sporty?

4.What American state was she born?

5.How old was she at the beginning of her career?

 

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

  • Homework 1. Домашнє завдання
  • T: Your home task is to make and write down three sentences with a thematic words.Except this I would like to remind you that all we have different hobbies.They can be various.So ,please write down one new rhyme abouy hobby into your rhymes collection.

        

                 Hobby means a lot of pleasure

                Healthy rest or play at leasure

                Reading, riding,  dancing and walk

                 And around the fire talk!

 

  •  Summarizing 2. Підведення підсумків уроку
  • T: Our lesson is coming to be over. Did you like  it? I hope you did. You were very active and hardworking and get the next  marks: ………….
  • Let our lesson be exciting. Let  listen  for wonderful song ! (There sounds the  "Robbie» Williams;" «I love my life » ! THANK YOU FOR THE LESSON!

 

docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
29 березня 2020
Переглядів
1191
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку