Урок 19
Тема: Секрети жанрів і форм. Тричастинна форма музики
Мета: 1) розглянути будову тричастинних музичних творів, слідкувати за зміною настроїв (характеру) музики, формувати культуру слухача;
2) розвивати навички вміння аналізувати музичні твори, визначати будову твору, розвивати навички хорового співу;
3) виховувати емоційність виконання, ціннісне ставлення до музичних творів видатних класиків
Тип уроку: комбінований
Форма організації пізнавальної діяльності: колективна робота
Обладнання: портрети композиторів М.Лисенка, Е.Гріга, ноутбук, фортепіано
Методи навчання: репродуктивно-ілюстративний, інтонаційно-стильове пізнання музики, комплексний вплив мистецтв, метод емоційної драматургії
Очікуваний результат: розвиток пізнавального інтересу учнів, розвиток навичок хорового співу, визначення будови музичного твору
Хід уроку:
Вступне опитування.
-Яка головна риса одночастинного твору? Які по відношенню одна до одної частини двочастинного музичного твору? Що таке контраст?
2. Мотиваційний етап
Форма музичного твору залежить від кількості контрастів. Одночастинні твори – прості, в них майже непомітний розвиток, характер незмінний. Більш різнопланові – двочастинні твори, в них є і розвиток, і контраст.
Як розміщені за будовою тричастинні твори?
3. Етап підготовки до засвоєння нових знань
Виразне значення тричастинної форми полягає в тому, що повторення 1 частини у 3-ій затверджує головну думку твору.
Створюючи музику в тричастинній формі, композитор двічі застосовує контраст. Зазвичай 3-тя повторює 1-шу. Друга написана в іншому характері
Прослідкуємо за цим на прикладах.
4. Етап засвоєння нових знань.
Сприймання музики
Один з творів батька української класичної музики Миколи Лисенка має назву «Експромт», що означає «швидко створений», імпровізований.
https://www.youtube.com/watch?v=TRr84MsGlEU
-Який характер твору? В якому темпі прозвучав? Чи змінювався твір? Скільки контрастів можна нарахувати? Підберіть ознаки для характеристики музики:
Низхідна, висхідна, стрибкоподібна, повільна, швидка, нерівномірна, гучна, тиха, мажорна, мінорна
Прослухаємо твір Е.Гріга «Танець Анітри»
Мандруючи пустелею, герой (Пер Гюнт) потрапляє до жителів місцевості арабів. Східна красуня Анітра розважає його колоритним танцем.
https://www.youtube.com/watch?v=iTxYxupxeAM
Який характер музики? Які інструменти виконують твір?
Доберіть визначення для характеристики: мрійлива, легка, лірична, драматична, чітка, співуча
1 частина 2 частина 3 частина
4. Етап вокально-хорової роботи:
фр.нар.пісня «Пастух» (виконання каноном)
Г.Савко «Нехочуха» https://www.youtube.com/watch?v=fBmBBnoAjGg
5. Етап закріплення засвоєних знань
Виконати відповідності:
Фр.пісня «Пастух 2-ч
Г.Савко «Нехочуха» 3-ч
Р.Шуман «Веселий селянин» куплетна
М.Лисенко Експромт 1-ч
6. Підсумково-рефлексійний етап
Форма відповідає змісту музики, створеної автором. Кожен композитор виконує роль архітектора, який будує свою музику з мотивів, фраз. Важливо під час сприймання музики відчувати контрасти, які є у творі. Коли уважно слухати твір, нескладно визначити його форму