Музика в нашому житті. Стилі музики.
Мета: створити умови для розвитку самостійної, творчої мислячої особистості; активізувати мовленнєву діяльність;,
розвивати всі види мовної діяльності через технологію особистісно- орієнтованого підходу;
формувати вміння працювати в команді, допомагати один одному.
ПЛАН- КОНСПЕКТ УРОКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ, 8 КЛАС
Тема уроку: Музика в нашому житті. Стилі музики.
Мета: створити умови для розвитку самостійної, творчої мислячої особистості; активізувати мовленнєву діяльність;,
розвивати всі види мовної діяльності через технологію особистісно- орієнтованого підходу;
формувати вміння працювати в команді, допомагати один одному.
ЗАДАЧІ:
Освітні: організувати діяльність учнів з повторення і активізації лексичного матеріалу теми; удосконалювати вміння і навички
говоріння, аудіювання,читання та письма. Навчати презентувати свою роботу.
Розвиваюча: розвивати логічне мислення, активність, увагу, пам'ять; - сприяти формуванню комунікативних навичок і умінь, пізнавального 0 інтересу до даної теми; розвивати вміння розуміти зміст іншомовного тексту, виділяти необхідну інформацію.
Виховна: сприяти вихованню шанобливого, толерантного ставлення до іншої культури; виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань по темі.
Оснащення уроку: підручник, комп'ютер, фонограми пісень, картки завданнями, малюнки проектів, запис музики для гарного настрою.
" Music is the universal language of the world" ( H.Longfellow)
Хід уроку
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
( 4 хв.)
Greeting 1. Вітання.
Т.: Good morning!
Ps: Good morning!
T: I think you are ready for our lesson and have a good mood. Our lesson is dedicated to music. It is impossible to live without it, it follows us everywhere, it is in our hearts, feelings and souls.
Aim 2. Повідомлення теми і мети уроку.
Т: Today we are going to revise everything we have learnt about music, styles of music, music tastes, practice our listening, reading, speaking. So '
our today's topic is " Music in our life". Warming up з Уведення в іншомовну атмосферу. Look at the blackboard, please, and read the motto of our lesson:
" Life without music would be a mistake". Do you agree with this wonderful question?
Pi: Yes, I do, because we can't imagine our life without music. P2:1 think life without music would be bouring! P3: In my opinion, life without music isn't interesting at all. P4: Realy, the life would be a mistake if we didn't hear music. 4 Фонетична розминка
I invite you to start with your favourite poem " Music"
(учениця читає вірш про музику)
Р:Poem
Music...
Is everywhere.
In the birds of the air.
In the hum of the honeybee
In the sun of the breeze
As it shivers the trees.
In the river that murmurs
Over the stones
In the snow wind that moans.
In the surge of the sea
Lapping the shore.
In the roar of the storm
Rattling the door.
In the drum of the rain
On the windowpane.
Music is here.
Filling our ear.
T: Music is a universal language. The same piece of music can arise various emotions. They depend on the musician, the listener and the number of other factors. Music offers up refreshment from our daily routine, it washes away the dust of everyday life from our souls.
T: Brainstorm -метод « Мозкового штурму»
What words do you associate with the topic " Music"?
(учитель малює схему на дошці, а учні підказують йому слова)
Musical instruments
Singers
composers
Pop music
Rock
II. Основна частина уроку.
T: People can't live without music. They can listen to it everywhere even in the forest, wiien they walk and hear birds' singing. Music can be classical and modern. Some people, especially teenagers, think that classical musiq is boring and dull. But they are not right. Young people like pop, disco and rap. Older people prefer jazz, rock and pop.
Answer the questions.
2. Today we are going to continue our talk about different styles of popul music.
Pi: Blues traditional black American music. " Blue" means " sad" and
many blues songs are about how hard life was for black people.
P2: Gospel originally sung by African slaves. The happy, emotional songs are still heard in churches in the southern USA.
P3: Rhythm and Blues. Black workers in the USA moved from the farms to the cities. They played the blues with electric guitars - this became
" rhythm and blues".
P4: Country and Western: the music of poor white Americans in the 1930 and 1940s. It is still the most popular music in the southern USA.
P5: Rock and Roll: white teenagers in the 1950s discovered rhythm and blues, but many radio station would not play " black" music. Elvis Presley was one of the first singers to mix rhythm and blues and country and western. The resalt was " rock and roll".
P6: British Beat: the Beatles in the 1960s mixed rhythm and blues, rock and roll and soul music. The new style was " beat" music. Groups used drums, bass and two guitars with vocal lead and harmony.
P7: Heavy Metal: a style based on " rhythm and blues" , but with the 0 * instrumental amplified so that they are extremely loud. Led Zeppelin was
one of the first group to do this.
P8: Reggae this started in Jamaica and is a mixture of music from African roots and rhythm and blues . Bob Marley made it popular.
P9: Rap. in the 1980s DJ American clubs began half singing half talking ^ over instrumental records. This is called " rap". West African speech
rhythms survive in rap.
P10: Jass: an American musical art form which originated around the beginning of the 20th century in African American communities in the southern United States from a confluence of African and European music
traditions.
T: Listen to some different styles of music. Try to match them with the styles described in the text.
What is the style? How do you think?
(Звучать різні стилі музики)
Example:
(Учні розповідають діалоги)
ПІ. Музична пауза.
Т: I think you are tired and it's a time to relax. Some phychologists recommend people listening to the quiet soft classical music, when they are tired, or if they simply want to sit quietly and relex. Make yourselves comfortable, you may even lay your heads on your desks. Close your eyes and go into the world of your thoughts and imaginations.
( Rock and Roll)
( Rap)
( POP)
5- Гра " I'm playing the piano"
(Учні по черзі виходять до дошки й отримують одну з карток. Необхідно інсценізувати гру на зазначеному музичному інструменті так, щоб учні класу відгадали, що це за інструмент)
And now listen to the song and say who is singing this song. ( Звучить фонограма пісні Брітні Спірс) Р: This is Britney Spears.
T: Let's imagine that this famous singer came to our school. Meet Britney
Spears.
Example:
PI: Hello! We are glad to meet you. P2: Hello!
P2: Have you ever been to Ukraine?
P2: No, it's my first visit to Ukraine.
P3: How do you find our country?
P2: Oh! Ukraine is very beautiful country.
P4: Would you like to perform one of your songs?
P2: With pleasure.
Now is the highlight of our competitions- your projects. Present your project about your favourite music and musicians.( Кожна команда бере аркуш ватману, ножиці, клей, фломастери і домашні заготовки для проекту- малюнки, фотографії, складені нотатки і т.д. Потім оформляють все це у швидкому темпі на папері. Кожна команда робить презентацію свого проекту.
ІІІ. Заключна частина уроку.
Т: Our lesson is coming to the end. Did you enjoy it? I hope you did. You were very active and hardworking. Let our lesson be over in unusual way. Let wonderful music sound for you! ( Звучить пісня « Yesterday")
THANK YOU FOR THE LESSON!