Урок української мови в 5 класі на тему:
АНТОНІМИ.
ОЗНАЙОМЛЕННЯ ЗІ СЛОВНИКОМ АНТОНІМІВ
Мета: поглибити знання учнів про групи слів за значенням, формувати вміння визначати в реченнях і текстах антоніми, добирати антонімічні пари, доречно їх вживати в мовленні; розвивати логічне й образне мислення, культуру усного й писемного мовлення; збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; виховувати увагу до слова, спостережливість.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу, урок формування вмінь, навичок учнів.
Підручник: Заболотний, О. В. Українська мова. 5 клас: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний. – К.: Генеза, 2018 – 208 с.
Учений іде, а неук слідом спотикається .
Народна творчість
Хід уроку
I. Організаційна частина
Перевірка готовності до уроку. Вправа за принципом біоадекватної технології для залучення кількох сенсорних систем учнів. Вправа «Емоції»
II. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
• Які слова називаються синонімами? Розкрийте їхню роль у мовленні.
• Які відтінки значення можуть мати синоніми?
• Дібрати синоніми до слова хуртовина.
2.Перевірка ДЗ
Картки для учнів.
Гра “Знайди зайве слово” 1.Говорить, розмовляє, регоче, базікає, гомонить. 2.Йти, теревенити, шкандибати, чимчикувати, крокувати. 3.Дорога, шлях, путь, шосе, діброва. 4.Славнозвісний, гордий, відомий, видатний. 5.Небосхил, небозвід, крайнебо, пуща, горизонт. 6.Хуртовина, завірюха, дітвора, хурделиця, заметіль 7. Мужність, відвага, балачка, хоробрість, сміливість
|
III.Мотивація навчальної діяльності
1.Бесіда
-Як ви розумієте прислів*я , яке є епіграфом уроку?
-Про який шлях йдеться?
-Чому знання полегшуюють наше життя?
-Чи є у цьому вислові слова з протилежним значенням?
-Як їх називають?
-З якою метою їх використали?
2. Ознайомлення учнів із темою, метою й завданнями уроку
Сьогодні на уроці дізнаємось про слова з протилежним лексичним значенням, їхню роль у тексті та взагалі про точність і виразність мовлення.
Використовуючи багатий арсенал антонімів, кожен з нас може зробити свою усну та письмову мову набагато яскравішою, багатою і виразною.
Запис у зошиті дату, тему
IV. Вивчення нового матеріалу. Виконання системи завдань
З’ясувати, яке значення мають подані парами слова - однакове, різне чи протилежне
Мир – війна, щастя – лихо, радість – горе, добрий – поганий, рідний – чужий, радіти – сумувати, сміятися – плакати.
2. Робота з підручником. Зверніться до рубрики “Запам’ятаймо”.с.41 ВПР 89
3. -Антонімічна хвилинка
-Творча вправа «Розумне перо»
Дібрати до поданих слів антоніми. Прочитайте перші букви цих антонімів. Яке слово виходить?
Пасивний, день, голосно, песиміст, учений, вітчизняний, багато
4. Ознайомлення учнів зі словником антонімів
Виписати пари антонімів.Я навчився користуватися словником антонімів і знайшов антонім слова…
5. Виконання вправи «Хмара слів». Знайдіть пари антонімів. Запиши іх. Із двома а. складіть речення
6.Антонімічна фізкультхвилинка
(Учні виконують рухи, протилежні до тих, які називає вчитель.)
Сядьте.
Опустіть руки.
Відведіть їх назад.
Опустіть праву руку.
Опустіть ліву руку.
Піднесіть руки догори.
Поверніться праворуч.
Поверніться ліворуч. Підведіться.
7. Творче завдання
Дібрати антоніми до слова «свіжий» у поєднанні зі словами в дужках.
Свіжий (хліб, огірок, газета, сорочка, обличчя, вітер, молоко).
- Скільки антонімів може мати слово? Чи є слова які не мають антонімів? Які це слова?До поданих словосполучень дібрати синоніми та антоніми.
свіжий хліб |
м’який |
Черствий |
свіжа газета |
сьогоднішня |
вчорашня, давня |
свіжа риба |
Жива |
Морожена |
свіжі огірки |
Зелені |
Солоні |
свіжа сорочка |
Чиста |
Брудна |
свіже обличчя свіжий вітер свіже молоко- |
бадьоре
солодке
|
Заморене задушливий, спекотний кисле |
8. Вправа «Згоден – не згоден – доведи»
Чи будуть антонімами слова:
А)здоровий – давній
Б) жара – прохолода
Висновок. Антоніми – це слова, значення яких протиставляються за однією спільною ознакою (здоровий – хворий, давній – новий). Якщо антоніми означають якусь якість, то вони повинні виявляти цю якість у Творча робота
Складіть речення, використовуючи словосполучення твердий грунт, м’який грунт, твердий характер, м’який характер
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. 2. 3.
4. а)Робота з текстом(проводить асистент вчителя)
Замінити виділені слова антонімами. Як зміниться текст? Записати.
Теплий літній ранок. Перші вранішні промені легенько торкають верхівки дерев, дахи будинків, радісно вітаючись із матінкою-землею, ніби говорячи: «Час прокидатись». І враз задзвеніли пташині пісні, зазвучали людські голоси. Прокинулась у ліжечку маленька Наталочка
б)Вправа «Пазли».Знаходження пар антонімів та конструювання речень(проводить вчитель з дитиною з ООП)
На чорній землі білий хліб родить.
Ластівка день починає а соловей кінчає.
Чим ясніші зорі тим темніша ніч
Добре чути далеко а зле ще далі
З чорної кішки білої не зробиш
На віку горя мало, а радощів і в ложку не збереш
Краще гірка правда, ніж солодка брехня
За одного битого десять небитих дають
Не несися високо, бо низько сядеш.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
1. Робота з таблицею.
2. Робота з епіграфом.
3. “Незакінчене речення”.
• На сьогоднішньому уроці я дізнався (дізналася), що…
- Чи згодні ви, що антоніми допомагають відтворити і настрій людини? Доведіть свою думку, написавши вдома твір-мініатюру на тему «По дорозі додому», розповівши, яким видається все навколо, коли в щоденнику гарні оцінки й коли в кишені записка з викликом батьків до школи. У творі треба порівняти обидві ситуації.
VII. Домашнє завдання
Вивчити правила §, виконати вправу,написати твір або діалог на відповідну тематику, вказану вище