Урок призначений для ознайомлення учнів зі знаком «апостроф», здобуття навичок читання складів, слів з апострофом; вироблення первинних умінь встановлювати звуко –буквенний склад в таких словах; розвивитку пізнавальної активності, спостережливості, уваги, логічного мислення, пам'яті; збагачення словникового запасу учнів.
Тема: Апостроф. Спостереження за звуками, позначеними літерами, між якими ставиться апостроф. Вимова і написання слів з апострофом.
Мета: ознайомити учнів зі знаком «апостроф», навчити їх читати склади, слова з апострофом; виробити первинні уміння встановлювати звуко –буквенний склад в таких словах; розвивати пізнавальну активність, спостережливість, увагу, логічне мислення, пам’ять; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність.
Обладнання: позначка коми, крапки апострофа, малюнок потягу, каса букв.
Хід уроку
І Організація початку уроку
1. Привітання
– В добрий день і в добрий час,
Рада діти бачить вас!
– Ви почули всі дзвінок?
– Так, він покликав на урок!
– Кожен з нас приготувався,
На перерві постарався!
– Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними – і хлоп’ята.
2. Перевірка готовності до уроку
– Всі сідайте тихо, діти, домовляємося не шуміти, руку гарно підіймати, на уроці не дрімати, і знання мерщій хапати. То ж гаразд, часу не гаєм і урок вже починаємо.
ІІ Актуалізація опорних знань
1.Мовна зарядка
Женя з бджільми не дружив –
Завжди Женя бджіл дражнив.
Женю бджоли не жаліли –
Та дражнила нажалили!
– Знай!
2. Читання стовпчиків слів
ходжу джерело
сиджу джерела
воджу джерельце
раджу джерельця
3. Складання речень
а) джунглях, У, живуть, мавпи;
б) дзвіночками, Джмелі, кружляли, над.
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні до нас на урок завітала дивна гостя. Чи впізнали ви її? (Так, це кома)
– А прийшла вона ось з яким проханням:
По країні я ходила,
Родичів всіх розгубила.
Ви мені допоможіть.
А щоб вам нудьгувати,
Я завдання принесла.
Ой, багато треба знати,
Щоб їх швидко розв’язати!
IV Вивчення нового матеріалу
1. Гра «Потяг»
– Знайдіть «зайвий» вагон.
– Що об’єднує всіх цих людей (вони родичі)
– Придумайте речення.
У моїй родині є мама, тато і я.
– За допомогою якого знака можна позначити паузи? (коми)
– Що стоїть в кінці речення? (крапка)
– Ось ми знайшли першу родичку коми – крапку.
2. Розгадування ребуса
а) 7 Я (сім’я)
б) вимова слова
в) складання звукової моделі слова =0 – =0
г) викладання слова з букв СІМ Я
3. Бесіда
– В українській мові є такий знак, який показує роздільну вимову у словах. Він дуже схожий на кому, лише ставиться вгорі. Цей знак називається – апостроф. Стоїть завжди після твердих приголосних, а букви «я», «ю», «є», «ї» після апострофа завжди позначають два звуки. Це ще один родич нашої коми.
4. Слухання вірша про апостроф
Я такий же, як знак розділовий
І відомий шкільній дітворі,
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лише написати сім’я –
Зразу стану потрібним і я!
5. Фізкультхвилинка
Ведмежата в лісі жили,
Головою вертіли,
Ось так, ось так – головою вертіли.
Ведмежата мед шукали, дружно дерево гойдали,
Вперевалочку ходили,
Та із річки воду пили
Ось так, ось так – та із річки воду пили.
V. Закріплення нового матеріалу
1. Робота за Супутником Букваря ст.78
а) відгадування загадок
Летів птах, на воду бах,
Води не змутив і сам полетів
( пір’я)
Чорну гадюку візьму я в руку – вона не вкусить
( в’ юн)
Цікава в нас загадка,
Чотири п’ять додати – ось вам і відгадка.
(дев’ять)
звукові моделі слів: пір’я, в’ юн, дев’ять
б) читання складів у таблиці та слів поданих аналітико – синтетичним способом
|
а |
я |
у |
ю |
е |
є |
і |
ї |
б |
|
|
|
|
|
|
|
|
п |
|
|
|
|
|
|
|
|
в |
|
|
|
|
|
|
|
|
ф |
|
|
|
|
|
|
|
|
р |
|
|
|
|
|
|
|
|
м |
|
|
|
|
|
|
|
|
м та
в
п я н
дев ю
пір є ть
пам
голуб ч
2. Робота за Букварем с.132
а) читання слів з апострофом;
б) звуко – буквений аналіз окремих слів;
в) читання «Заклички»
Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко.
VІ.Підсумок уроку
1. Узагальнююча бесіда
– Над чим сьогодні на уроці працювали?
– Що нового дізналися?
ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 5
ДИМИТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Урок з читання «Апостроф.»
Вчитель початкових класів
Ульяненко А. В.