Тема: Артур Конан Дойл – відомий автор класичних детективів. Оповідання про Шерлока Холмса. «Пістрява стрічка». Особливості сюжету та композиції оповідань про Шерлока Холмса. Шерлок Холмс як безпосередній учасник розв’язання сімейного конфлікту в оповіданні «Пістрява стрічка».
Мета уроку:
-
зацікавити учнів творчістю Артура Конан Дойля, познайомити їх з основними фактами життя й діяльності митця; ознайомити учнів із класичними детективними оповіданнями А.Конан Дойл про Шерлока Холмса, особливостями їх сюжету та героями; показати особливості розв’язання сімейного конфлікту в оповіданні «Пістрява стрічка»;
-
удосконалювати навички учнів із коментованого читання та аналізу художнього тексту; удосконалювати навички виразного читання, зв’язного усного мовлення, складання аргументованої відповіді, доведення власної точки зору;
-
стимулювати інтерес учнів до читання зарубіжної літератури, формувати культуру відповіді (логічність, послідовність, аргументованість, емоційність, самостійність), сприяти формуванню активної життєвої позиції.
Обладнання: підручник, портрет А.Конан Дойла, виставка книг митця.
Хід уроку
Епіграф: Людина великого серця, велика на
зріст, з великою душею.
Джером К. Джером
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань.
-
В яких значеннях вживається слово «детектив»?
-
Що таке детективна література?
-
Кого і чому називають батьком детективного оповідання?
-
Які детективні твори вам сподобалися?
-
Хто з літературних слідців (детективів) є найпопулярнішим? Чому ви так думаєте?
ІІІ. Вступне слово вчителя. В історії літератури є образи, котрі ніколи не вмирають. Вони завжди цікаві людству. Читачі захоплюються ними, прагнуть наслідувати їх. Творами Артура Конан Дойла зачитується не одне покоління, а Шерлок Холмс, цікавий і неповторний герой, залишається таким понад 100 років. За мотивами оповідань А.Конан Дойла створено десятки фільмів, в Англії є навіть музей Шерлока Холмса, розташований у Лондоні на Бейкер-стріт, де, за задумом митця, жив детектив разом зі своїм другом Ватсоном.
У чому ж полягає секрет успіху Конан Дойла – творця книжок, які з таким захопленням поглинає молодь і до яких так прихильно ставляться люди старшого віку? Тож пропоную вам на уроці спробувати розгадати цю дивовижну і непросту загадку - Артур Конан Дойл.
ІV. Оголошення теми, мети та епіграфа уроку.
Мотивація навчальної діяльності. Хто ж він, цей незрівнянний письменник, що створив жанр короткої прози, в якому зазвичай головний герой слідець (детектив) – Шерлок Холмс демонструє незвичайні можливості людського інтелекту і мислення?
- Робота з підручником: читання статті про Артура Конан Дойла.
Гра «Так /ні.»
-
Артур Конан Дойл народився в м. Единбурзі (Шотландія)? (Так)
-
Справжнє прізвище Дойл? (Так)
-
Справжнє прізвище Конан? (Ні)
-
Артур Конан Дойл здобув медичну освіту?(Так)
-
Чи працював лікарем? (Так)
-
Мав небагату творчу уяву й талант розповідача? (Ні)
-
Література стала основною професією Артура Конан Дойла? (Так)
-
Не подорожував в Арктиці та Африці? (Ні)
-
В образі доктора Вотсона втілено досвід мандрівок і лікарської практики автора? (Так)
10.Перший твір Артура Конан Дойля був «Собака Баскервілів»? (Ні)
11. Музей Шерлока Холмса знаходиться в Лондоні? (Так)
12. Письменник прославився детективними творами про Шерлока Холмса і доктора Вотсона? (Так)
- Словникова робота.
Дедукція – спосіб розмірковування, при якому нова думка або висновок виводяться шляхом роздумів над багатьма іншими думками, фактами.
-
Читання статті підручника ««Дедуктивний метод» Шерлока Холмса».
V. Формування нових знань
Розповісти учням про елементи оповідання «Пістрява стрічка»:
-
Експозиція – нотатки доктора Вотсона про те, які справи цікавлять Шерлока Холмса.
-
Зав’язка – прихід Хелін Стоунер.
-
Розвиток дії – розгадування таємниці, приїзд Шерлока Холмса і доктора Вотсона в маєток Грімсбі Ройлотта.
-
Кульмінація – поява змії, загибель Ройлотта.
-
Розв’язка – розповідь Шерлока Холмса про те, як він розкрив злочинні наміри Ройлотта.
Робота в групах.
-
На прикладі оповідання «Пістрява стрічка» пояснити сутність «дедуктивного методу» Шерлока Холмса.
-
Знайдіть цитати, які свідчать про:
-
фізичну силу Шерлока Холмса;
-
вміння Холмса зберігати таємницю;
- сміливість Шерлока Холмса.
VІ. Застосування знань, умінь і навичок
1.Літературний диктант.
-
Ім’я героїні, яка прийшла до Шерлока Холмса за допомогою? (Хелін)
-
Прізвище героїні? (Стоунер)
-
Ім’я вітчима героїні? (Грімсбі)
-
Що привернуло увагу Шерлока Холмса в кімнаті Джулії? (Шнур)
-
Чим вітчим годував гадюку? (Молоком)
-
Як звала гадюку Джулія? (Стрічка)
-
Економка Шерлока Холмса?( Хадсон)
-
Прізвище вітчима героїні ? (Ройлотт)
-
Який предмет , на думку Холмса, був зайвим у кімнаті вітчима?(Блюдечко)
10.Друг Шерлока Холмса? (Вотсон)
11. Назва маєтку, де розгорталися основні події? (Стоук – Моран)
12. Ім’я головного героя циклу оповідань А.К. Дойла? (Шерлок Холмс)
2. Підсумкова бесіда.
- Що викриває А.К. Дойл у оповіданні «Пістрява стрічка»?
- Які чесноти уславлюються в образі Шерлока Холмс
- Які ідеї утверджує письменник?
VІІ. Домашнє завдання
-
Намалювати ілюстрації до твору «Пістрява стрічка».
-
Уявіть, що Хелен Стоунер не прийшла особисто до Шерлока Холмса, а написала йому у вайбер. Напишіть повідомлення від імені героїні, використавши різноманітні емодзі.