Тема уроку: Частини. Порівняння частин. Задачі на знаходження частини числа і числа за його частиною.
Клас: 4 клас
Мета уроку:
-
Навчальна:
-
Засвоїти поняття "частини числа" та алгоритм знаходження частини числа і числа за його частиною.
-
Навчитися порівнювати частини числа.
-
Розвивальна:
-
Розвивати навички логічного мислення, аналізу та застосування знань у практичних ситуаціях.
-
Виховна:
-
Формувати уважність, наполегливість та інтерес до математики.
Обладнання:
-
Демонстраційний матеріал: круги, прямокутники, поділені на частини, таблиці.
-
Мультимедійна презентація (за можливості).
-
Картки із завданнями.
-
Ілюстративні приклади (пироги, фрукти, гроші).
Хід уроку:
І. Організаційний момент (2-3 хвилини)
Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
Тож і ви часу не гайте,
Урок математики розпочинайте,
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно.
-
Перевірка готовності учнів до уроку.
-
Емоційне налаштування:
“Сьогодні ми відкриємо для себе ще один цікавий математичний секрет: як правильно ділити цілі на частини та розуміти, як ці частини працюють у житті. Ви готові?”
ІІ. Мотивація (3 хвилини)
-
Ситуація із життя:
“Уявіть, що ви замовили піцу, але хочете поділити її на рівні частини між 4 друзями. Як дізнатися, скільки дістанеться кожному? А якщо вам сказали, що хтось уже з’їв 1/4 піци, як дізнатися, скільки це?”
-
Мета уроку: навчитися знаходити частину числа, порівнювати частини та розв’язувати задачі.
ІІІ. Актуалізація знань (5-7 хвилин)
1. Завдання для усної роботи (просте ділення):
-
Уявіть, що у вас є 12 яблук. Ви хочете роздати їх порівну трьом друзям. Скільки яблук отримає кожен?
-
У класі 16 учнів. Учитель поділив їх на дві рівні групи. Скільки учнів у кожній групі?
-
В кошику було 20 апельсинів, які розділили на чотири рівні частини. Скільки апельсинів у кожній частині?
ІV. Вивчення нового матеріалу (20 хвилин)
4.1. Вивчення нового матеріалу
Це у нас ціла піца, а це піца, яка поділена на 2 друзів. Одна така частина це половина, або одна друга. Половина позначається двома цифрами 1/2. Якщо прикласти половини одна до одної, дістанемо цілий круг. У побуті часто користуються словом половина або префіксом пів: півкілограма кг), півлітра(1/2 л), півтони (1/2 т).
Ці половинки повинні бути обов’язково рівними. Якщо ж нашу піцу поділити на 2 частини непорівну (Учитель демонструє), то це вже не буде ½ від цілого.
Так само ми можемо поділити нашу піцу на 4, 6, 8, 18, 32.. друзів, на рівні частини. Можемо ділити ціле на будь-які рівні частини. Наприклад, якщо ми поділимо піцу на 4 частини, то як це правильно записати і сказати? (Одна четверта, 1/4)
4.2. Порівняння частин числа
-
Чим більше частин, тим менша кожна частина.
-
Приклад: порівняємо 1/2 і 1/4 одного і того ж числа.
-
Давайте порівняємо який шматок піци більший ½ чи ¼
V. Закріплення знань (20 хвилин)
5.1. Завдання для класу
-
Погляньте на малюнок і назвіть дроби:

-
Завдання на порівняння частин:
Фізкультхвилинка
Часу гаяти не варто, руки кладемо на парти .
Сонце, діти, вже високо, всі дихаємо глибоко.
Руки разом опускаємо і глибоко вдихаємо.
В другій вправі для дітей руки ставим до плечей.
Руки вгору почергово – вправу робимо чудово.
Чітко руки піднімаємо, пальці вгорі розтискаємо.
Руки вже за головою, тож дивись перед собою.
Виправляємо хребет, лікті зводимо вперед.
5.2. Задачі на практичне застосування
-
У мами було 24 кг борошна для прирогів вонам витратила ¼ всього брошна. Скільки брошна витратила мама?
-
Для швачки був 1 метр тканини для пошиття одягу для ляльки вона використала 1/5 всієї тканини. Скільки швачка використала тканини ?
-
Одна година триває 60 хв. , а велика перерва триває 1/5 від години. Скільки триває велика перерва?
5.3. Творче завдання:
Намалюйте круг, який поділений на частини. Заштрихуйте половину та чверть круга.
VI. Рефлексія (5 хвилин)
Покажи відповідну цеглинку.
VIІ. Домашнє завдання:
-
Знайдіть частину числа:
-
1/3 від 27;
-
1/6 від 30;
-
1/8 від 32.
-
Задачі:
-
У магазин привезли 45 кг яблук, з них продали 2/5. Скільки залишилося?
-
Якщо 1/9 числа дорівнює 7, знайдіть це число.
-
На уроці трудового навчання учні змайстрували 36 виробів, з яких 1/4 були дерев'яні. Скільки дерев'яних виробів зробили учні?