Урок на тему "Числівники кількісні й порядкові: прості, складні та складені. Написання числівників."
Мета:ознайомити школярів із кількісними та порядковими: простими, складними та складеними числівниками; навчити правильно писати складні числівники; розвивати самостійність, логічне мислення і мовлення, виховувати естетичні почуття, зацікавленість скарбами народної мудрості
Урок №
Тема: Числівники кількісні й порядкові: прості, складні та складені. Написання числівників.
Мета:ознайомити школярів із кількісними та порядковими: простими, складними та складеними числівниками; навчити правильно писати складні числівники; розвивати самостійність, логічне мислення і мовлення, виховувати естетичні почуття, зацікавленість скарбами народної мудрості
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Зірви яблуко»
(на дошці намальована яблуня, на ній яблука. Кожне яблуко це питання. Необхідно «зірвати» яблуко і відповісти на питання)
ІV. Сприймання, усвідомлення нових знань
Пояснення вчителя.
Числівники за значенням поділяються на кількісні та порядкові
Розгляньте подану схему і з’ясуйте, що можуть означати кількісні числівники
Цілі числа Дробові числа Кількість предметів як одне ціле
три одна третя троє
(Висновок: кількісні числівниками можуть означати цілі числа, дробові числа, кількість предметів як одне ціле.)
Робота з підручником
Розгляньте в підручнику на с. таблицю і вкажіть, який розряд кількісних числівників ми не назвали.
(Неозначено-кількісні, що означають загальну, точно не визначену кількість.)
V. Закріплення вивченого матеріалу
Самостійна робота
Візьміть у руки сигнальні картки. Я називатиму вам числівники. Ваше завдання: якщо ви вважаєте, що числівник кількісний, піднімайте зелену картку, а якщо порядковий – жовту.
Сто, перший, вісім, двадцять третій, сороковий, двадцять сім, чотири, шостий, десята, п’ятдесят п’ятий, шістсот, п’ятнадцяте, дві третіх, четверо, сімдесятий, багато.
Запишіть загадки, визначте числівники.
Вкажіть до яких розрядів належать. Працювати будемо в зошитах і на дошці.
Реве від на сто гір, на сто кроків, на сто потоків. (Грім)
Головата, дженджуриста, сорочок наділа триста, а нога одна. (Капуста)
В одній скрині сімсот козаків. (Мак)
Сімсот соколят на одній подушці сплять. (Соняшник)
Має шкір сім, витискає сльози всім. (Цибуля)
Що то за птах, що на вісьмох ногах? (Комар)
Барилко без обручів, без дна, а в нім два сорти вина.
(Яйце) Сімсот воріт, та один вхід. (Невід)
Шість ніг,дві голови, один хвіст, четверо очей, два носи. (Вершник на коні)
Два брати, Обидва Кіндрати, через дорогу живуть, один одного не бачать. (Очі)
Стоїть при дорозі на одній нозі,хто її зрушить-плакати мусить. (Кропива)
Бігає Марушка у ста кожушках, як вітер повіє, то й спина замріє. (Курка)
Що це — десять пальців, а нігтів нема? (Рукавиці)
Які два займенники псують шляхи? (Я-МИ)
У трьох водіїв був брат Андрій, а в Андрія братів не було. Чи може таке бути? (Так,бо водії є жінками)
Який годинник показує вірно час лише двічі на добу? (Зламаний)
Як за допомогою п’яти одиниць одержати 100? (111-11=100)
Що важче: сто кілограмів пір’я, сто кілограмів заліза чи один центнер зерна? (Однаково)
Вздовж алеї ростуть 10 дерев. Між ними стоять лавки. Скільки є лавок? (9)
В родині п’ять братів. Кожен з них має сестру. Скільки дітей у цій родині? (6)
Дванадцять братів один за одним ходять, один від другого не відстає (місяці року)
Є деревце – не полінце, шість дірочок має, весело співає (сопілка)
Плету олівець на четверо овець, а пятий окремо (рукавиця)
Один кінь тягне двадцять бричок (потяг)
Хвилинка-веселинка
(С. Руданський)
Слово вчителя.
Проблемне питання:
«Мозковий штурм»
(мета в тому, щоб зібрати ідеї щодо проблеми, яка вирішується).
(Слово сім складається тільки з кореня. Слово сімнадцять створене з двох коренів. Числівник сімдесят сім утворений з двох слів).
Порівняємо висновки, зроблені нами, з матеріалом підручника (с. ).
Підсумок вчителя: числівники поділяються на прості, складні та складені. Прості мають один корінь, складні утворені поєднанням двох коренів, а складені складаються з двох і більше простих і складених числівників.
Складні пишемо разом; складені окремо.
Фізкультхвилинка
Якщо я називаю простий числівник, ви піднімаєте руки вгору; складний - розводите в сторони; складений витягуєте вперед.
Дев’яносто, три, сорок чотири, сім, двадцять пять, сімсот, п’ятий, сто три, шістдесят, багато, чотирнадцять, перший, чотириста тридцять один, дев’яносто.
Творче конструювання
Завдання побудувати вислови, дібравши початок з лівої, а продовження – з правої колонки. Числівники підкреслити.
Де сім господинь, а один відріж.
Одна голова добре, жодного не спіймаєш.
Сім разів відмір, там хата не метена.
За двома зайцями поженешся - а дві краще.
Розгадати ребуси.
Смор1а ВиЗмка
Пі2л мі100
100лиця ві3на
При5 40а
Ві7надцять
Кодоване письмо
Вибрати й записати тільки цифри потрібних речень: у першу колонку з кількісними числівниками, у другу з порядковими.
Перевірку роботи здійснити за зразком
кількісні |
порядкові |
1; 2; 4; 6; 8; 9 |
3; 5; 7 |
Вид перевірки – самоперевірка
VI. Підбиття підсумків роботи на уроці.
Проводиться з використанням прийому «Ланцюжок»
Один учень задає питаня з щойно вивченої теми, а сусід по парті повинен відповісти на нього.
(Потрібно нам числівник вчити,
Бо й дня без нього не прожити.
Дату, кількість, час, число
Він нам передасть. Любімо його!)
VII.Рефлексія
Я знаю...
Я вмію...
Я можу...
VIII. Домашнє завдання
За бажанням учнів: виписати фразеологізми або загадки з числівниками
1