Урок №18
Тема: Експлуатація автомобілів
Мета: Ознайомити учнів із експлуатацією автомобілів, розвивати критичне і логічне мислення та пам’ять учнів, формувати усвідомлення цінності власного життя та життя інших учасників руху
Очікувані результати: учні повинні ознайомитись із експлуатацією автомобілів
Обладнання: плакати «Будова легкового автомобіля», стенди, дошка, підручники
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу
1. Організаційний момент
2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
3. Актуалізація опорних знань учнів
- Що я знаю про підготовку автомобіля до виїзду?
- Що потрібно зробити перед виїздом?
- Що я знаю про діагностику та ремонт автомобіля?
4. Мотивація навчальної діяльності
Асоціативний ряд:
Документи, права, перевірка, гараж, ремонт, дорога, небезпека.
5. Засвоєння нового матеріалу
План засвоєння нового матеріалу
1. Перевірка автомобіля
2. Технічне обслуговування та діагностика автомобілів
Перед виїздом на лінію водієві видається дорожній листок із планом на зміну, який складає служба експлуатації виходячи із загального плану перевезень та з урахуванням зміни роботи водія, режимів роботи пунктів одержання й доставки вантажу, відстані перевезення, а також виду вантажу. Крім того, водій має бути проінформований про характер виконуваної роботи, стан дороги й під'їзних шляхів до пунктів навантаження та розвантаження, погодні умови, а в разі перевезення небезпечних вантажів — обізнаний із правилами поводження з вантажем і ліквідації ускладнень, які можуть виникнути в дорозі.
Виїжджаючи, водій повинен перевірити:
• рівень палива в баці, оливи — в картері двигуна й охолодної рідини — в радіаторі;
• справність приладів освітлення (фар, підфарників, заднього ліхтаря), стоп-сигналу, звукового сигналу, покажчика поворотів, аварійної сигналізації, склоочисників;
• люфт рульового колеса та дію рульового механізму й привода;
• стан гальм, амортизаторів, шин;
• кріплення акумуляторної батареї;
• зовнішній вигляд автомобіля;
• роботу двигуна на всіх режимах.
Дію гальм, справність трансмісії та рульового керування необхідно перевірити також під час руху автомобіля.
Документи, які потрібно взяти водієві:
- посвідчення водія на керування транспортним засобом відповідної категорії;
- реєстраційний документ на транспортний засіб;
- у разі встановлення на автомобілі спец сигналів – дозвіл, виданий поліцією;
- сертифікат обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
Експлуатація автомобіля передбачає: використання автомобіля за призначенням; технічне обслуговування; ремонт; транспортування; збереження.
Транспортування, технічне обслуговування, ремонт і збереження можуть виконувати власники автомобілів, виконавці технічного сервісу або і ті, й інші разом.
До використання допускають технічно справні та комплектні автомобілі, що пройшли технічне обслуговування і гарантують безпеку руху й екологічну безпеку дозвілля. Не допускають до використання автомобілі за наявності у них ознак граничного зносу, а також якщо рівні загазованості, шуму не відповідають встановленим нормам, а інші показники – вимогам Правил дорожнього руху.
Під час щоденного використання автомобіля проводять огляд і перевірку роботи агрегатів, вузлів і систем з метою його безпечного використання. Періодичну перевірку проводять із застосуванням засобів технічної діагностики згідно з експлуатаційною документацією. Виявлені недоліки усувають.
Транспортування автомобілів залізницею, водним і повітряним транспортом здійснюють відповідно до правил, діючих на цих видах транспорту. У процесі транспортування машин на вантажних автомобілях і причепах необхідно дотримуватися Правил дорожнього руху.
Технічне обслуговування автомобілів проводять з метою забезпечення справності та надійності використання автомобілів.
Система технічного обслуговування автомобілів передбачає щоденне, періодичне і сезонн технічне обслуговування відповідно до вимог інструкцій (керівництв) заводів-виробників. Під час проведення щоденного технічного обслуговування здійснюють огляд автомобіля.
Технічне обслуговування автомобілів виконують в обсязі, передбаченому вимогам експлуатаційної конструкторської документації, і на основі результатів діагностування їх технічного стану в сервісних центрах технічного обслуговування. Заправку і дозаправку автомобілів паливно-мастильними матеріалами та робочими рідинами згідно з інструкціями заводів-виробників можна проводити спеціалістам сервісних центрів, а також самим водіям за наявності у них обладнання та матеріалів. На вживані матеріали і рідини мають бути сертифікати або інші документи, що підтверджують їх марку та якість.
У разі діагностування під час технічного обслуговування за допомогою приладів прогнозують технічний стан автомобіля і його залишковий ресурс, приймають рішення про подальшу експлуатацію та визначають потребу в технічному обслуговуванні або ремонті. Автомобілі, що втратили працездатність у результаті відмови від роботи деталей, вузлів, агрегатів та механізмів, підлягають неплановому ремонту.
Капітальний ремонт передбачено конструкторською документацією.
Справні автомобілі, використовувати які не планується протягом 10 і більше діб, рекомендовано ставити на зберігання.
6. Узагальнення і закріплення знань
Міні-диспут
- Що повинен зробити водій перед виїздом?
- Які документи повинні бути у водія перед виїздом?
7. Інформування учнів про домашнє завдання
«Будова й експлуатація автомобілів», ст. 373-377, Підручник водія, ст.. 38-39.