Клас : 9
УРОК 23
Тема уроку. Функція у = ax2 + bx + c, її властивості та графік.
|
Мета уроку:
Тип уроку: формування знань, вироблення первинних умінь.
Наочність та обладнання: опорний конспект, роздавальний матеріал, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. Перевірка домашнього завдання . Актуалізація опорних знань
1. Опишіть перетворення, за допомогою якого з графіка y = f(x) можна побудувати графік функції g(x), якщо:
1) g(x) = -f(x);
2) g(x) = 2f(x);
3) g(x) = f(x - 2);
4) g(x) = f(x) – 2.
2. Установіть відповідність між функцією та її графіком.
|
А |
Б |
1. у=х2+3 2. у= -х2+3 3. у= 4. у=(х-2)2-4 5. у= - – 2 6. у=х-5.
|
В |
Г |
|
Ґ |
Д |
Відповідь: 1-А. 2- Ґ. 3-Д. 4-Г. 5-В. 6-Б.
3. Назвіть коефіцієнти квадратного тричлена:
1) 3х2 – 5х + 2; 2) х2 – 5х; 3) -х2 – 2;
4) -х2; 5) х2.
4. Розв'яжіть рівняння:
1) х2 + х = 0; 2) х2 + 2x + 1 = 0;
3) x2 – 3x + 2 = 0; 4) 2х2 – 5х + 2 = 0.
Відповідь: 1) -1;0. 2) -1. 3)1; 2. 4) ; 2.
III. Формулювання мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів
Учень 1:
Між планетами, між породами,
Між рослинами, між народами
Випадково чи з необхідності –
Скрізь простежуються відповідності.
Поміж зграями і кошарами,
Між суспільствами і державами,
І в конструкціях, і в інструкціях -
Відповідності, тобто функції.
Від мікробини до безмежності
Скрізь залежності і залежності.
Від ціни на газ, на одежину
Ми залежимо, ще й як залежимо!
Там – від долара, там – від унції…
А залежності – також функції.
Учень 2: ( Історична довідка)
Функція – одне з найважливіших понять сучасної математики . Воно виникло в
ХVII ст. . Поняття змінної величини і функції вперше ввів Р. Декарт . Термін
функція походить від латинського слова funktio , що означає діяльність ,
виконання . Його ввів німецький математик Г. Лейбніц у 1694 році .
Учитель. Вивчивши способи геометричних перетворень графіків функцій, можна побудувати графік будь-якої алгебраїчної функції, рівняння якої утворене з найпростіших рівнянь функцій: y = kx; у = ; у =х2; у = х3; у = . Тому цілком логічно після вивчення способів перетворень графіків елементарних функцій вивчити питання про інші, крім названих, види функцій та їхні графіки. Однією з таких функцій є функція, графік якої можна утворити з графіка функції у = х2 шляхом виконання одного або кількох геометричних перетворень, — квадратична функція. Це завдання і визначає основну дидактичну мету уроку.
IV. Формування знань
План вивчення нового матеріалу
Опорний конспект
Функція виду у = ax2 + bx + c, де а 0, називається квадратичною. |
|||
Наприклад: — квадратичні функції. |
|||
Графік квадратичної функції — парабола, вітки якої напрямлені вгору, якщо а > 0, і вниз — якщо а < 0 . |
|||
Координати вершини (х0; у0) параболи графіка у = ах2 + bх + с обчислюються за формулами: |
|||
; або |
|||
Наприклад: у функції у = х2 + 2х – 3, яка є квадратичною, графік — парабола. Вітки параболи напрямлені вгору (а = 1 > 0), а координати вершини: |
|||
; |
|||
або y0 = f (-1) = (-1)2 + 2 ∙ (-1) – 3 = 1 – 2 – 3 = -5 + 1 = -4. |
|||
Тобто вершина параболи (-1; - 4). |
|||
|
|
|
|
Побудова графіка функції у = ах2 + bх + с, а 0. |
|
Спосіб 1 |
Спосіб 2 |
1. Обчислити абсцису вершини |
1. Виділити повний квадрат: ах2 + bх + с = а= |
2. Підставити х0 у рівняння і знайти у0. 3. Побудувати параболу у = ах2 з вершиною в точці (х0; у0). Якщо а > 0, вітки параболи напрямлені вгору, якщо а < 0 — вниз. 4. Для більшої точності побудови знайти точки перетину графіка з координатними осями.
|
= а= . 2. Використавши схему геометричних перетворень графіків функцій, виконати побудову параболи у = х2, потім її розтягнення (або стиснення) до параболи у = ах2, а потім виконати паралельне перенесення у = ах2 вздовж осі Ох на – т і вздовж осі Оу на п. |
Учитель : А яке ж практичне застосування квадратичної функції ? ( на слайді картинки с зображенням параболічних дзеркал , прожекторів , мостів , арок тощо.)
Інженерні розрахунки і практика засвідчують , що споруди та конструкції (ферми мостів, арки), обриси яких нагадують параболу або гіперболу , мають підвищену міцність. Властивості квадратичної функції враховують при виготовлені параболічних дзеркал, прожекторів, шаблонів для виробництва деталей тощо.
За допомогою квадратичної функції можна описати низку різноманітних процесів , явищ у природі , в побуті , на виробництві . На приклад , рух тіла , що вільно падає, описує функція виду y=4,9x2 , яка дає , зокрема , можливість знайти відстань у ( в метрах ), яку пролетить тіло за x секунд.
Застосування квадратичної функції
V. Формування первинних умінь
Усні вправи
рисунку умови, укажіть: а) знак числа а в рівнянні у = ах2+bх + с; б) координати вершини параболи; в) вісь параболи.
|
|
3. Визначте координати точок перетину з осями Ох і Оу графіка функції:
1) у = х2 – 2х + 1; (Відповідь (1;0), (0;1) )
2) у = х2 – 3х + 2; (Відповідь (1;0), (2;0), (0;2) )
3) у = х2 + х + 2. (Відповідь (0;2) )
Письмові вправи
1. Визначити значення функції у= x2+4x-5, якщо значення аргументи дорівнює -1; 3; 0.
Відповідь: f(-1)= -8; f(3)= 16; f(0)= -5.
2. Визначити напрямок віток параболи та координати вершини:
а) у = -х2 + 2х + 8; б) у = 2х2 + 6х + 7; в) у= 2х2 + х – 6.
Відповідь: а)(х0;у0)=(1;11); б) )(х0;у0)=(1,5;20,5); в) )(х0;у0)=(- ;-6).
3. Побудувати графік функції:
а) у =2х2 + 8х + 4;
б) у = -х2 + 4х – 3.
в) у =2х2 - х + 3.
Відповідь:
а) б) в)
VII. Підсумки уроку
Контрольні запитання
VIII. Домашнє завдання