Тема: Г.Чубай «Дон Кіхот»
Мета:
освітня: розглянути передумови виникнення українського андеграунду та його ознаки, ознайомити із життєвим та творчим шляхом письменника, допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст поезії «Дон Кіхот», її неповторність;
розвивальна: розвивати навички виразного читання, аналізу поетичного твору, висловлення власної думки з приводу прочитаного, вміння працювати в команді;
виховна: виховувати інтерес до мистецьких творів, естетичні смаки та вподобання.
Обладнання: портрет письменника, виставка його книжок, мультимедійна дошка, телефони для створення «хмари слів», аркуші паперу, фломастери.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І Організаційний етап
ІІ Повідомлення теми та мети уроку
ІІІ Актуалізація опорних знань
1. Перевірка випереджального домашнього завдання. Повідомлення групи учнів із супроводом мультимедійної презентації:
- «Літературознавці»: Передумови виникнення українського андеграунду, його ознаки.
- «Мистецтвознавці»: Український андеграунд у різних видах мистецтва.
- «Біографи»: Розповідь групи учнів про життєвий та творчий шлях Григорія Чубая.
2. «Мікрофон» : Від сьогоднішнього знайомства з поезією поета я очікую…
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Виразне читання вірша під музичний супровід.
2. Перше враження від тексту. Використовуючи інтерактивний сервіс Mentimeter, створюємо «хмару слів» із асоціацій та думок, які виникли в учнів після першого прочитання поезії з метою їх візуалізації та сприяння зосередженості на матеріалі, емоційному його сприйнятті.
3. Евристична бесіда:
- Що могло стати поштовхом до написання вірша?
- Чому поезія називається «Дон Кіхот»?
- Яким настроєм пройнята поезія?
- Що найбільше непокоїть ліричного героя?
4. Групова робота над ідейно-художнім аналізом поезії:
1 група працює над визначенням провідного мотиву, ідеї, виду лірики.
2 група працює над визначенням лексичних художніх засобів.
3 група працює над визначенням синтаксичних та фонетичних художніх засобів
Результати роботи учні оформлюють на окремих аркушах паперу, які прикріплюють на дошці, створюючи ментальну карту аналізу поезії або по одному з групи заповнюють за комп’ютером електронний варіант ментальної карти, користуючись сервісом Mindmup.Gold
V. Закріплення знань, умінь і навичок.
1. Тестові завдання, виведені на екран комп’ютера:
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Метод «Незакінчене речення»
1. Як змінилося ваше первинне враження після роботи над поезією?
2. Знайомство з поезією змусило мене замислитись над тим…
VІІ.Оцінювання. Рефлексія.
VІІІ. Домашнє завдання.