Конспект уроку літературного читання
по роботі з дитячою книжкою
в 3 класі
на тему : Г.К.Андерсен «Гидке каченя»
вчителя початкових класів Глодоського ліцею Глодоської сільської ради
Новоукраїнського району
Кіровоградської області
Гресь Олени Миколаївни
2023 р.
Робота з дитячою книжкою
3 клас
Тема: Г.К.Андерсен «Гидке каченя»
Мета: Ознайомити учнів з особистістю славетного казкаря. Вчити орієнтуватися у структурі тексту. Розвивати техніку читання, зв’язне мовлення, мислення. Виховувати почуття толерантності.
Тип уроку: повідомлення нових знань.
Обладнання: виставка книжок Г.К.Андерсена, портрет казкаря, ілюстрації до казки «Гидке каченя», таблиця для словникової роботи.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація знань. Повідомлення теми і мети уроку.
- Відновіть назви казок, які обмінялися частинами своїх слів:
Русавочка, Дюймолонька, Дика королева, Снігові лебеді.
- Хто їх автор?
- Складіть зі слів речення:
в світі усьому Король казки.
(Король казки в усьому світі.)
- Сьогодні ми ознайомимося з казкарем Г.К.Андерсеном, його творчістю, прочитаємо казку «Гидке каченя».
- Що ви вже знаєте про Г.К.Андерсена?
- А що б хотіли взнати? (Відповіді учнів)
ІІІ. Повідомлення нових знань.
1.Повідомлення заздалегідь підготовлених учнів про життя і творчість казкаря. Доповнення вчителя.
Ганс Крістіан Андерсен народився в 1805 р. в Данії в м. Оденсі в бідній родині. Батько його був шевцем. Ганс був єдиним сином у сім’ї.
Хлопчик ріс вільно і без особливого нагляду. Ніхто ним не займався, тому навчився читати і писати пізніше за своїх однолітків.
Ганс з дитинства багато мріяв і складав казки та вірші. У 23 роки він випустив першу книгу «Прогулянка на острів Амагер». Помер Андерсен у 1875 році.
2. Робота в групах
Клас поділили на 4 групи. Кожна група дає відповідь на своє питання.
І – Де і в якій родині народився ?
ІІ – Як пройшла юність?
ІІІ – Чим любив займатися?
Іv – Як люди вшановують пам’ять про нього?
3. Передбачення.
- Як ви думаєте , про що чи про кого йтиме мова? Що може відбутися, статися?
4. Виразне читання казки «Гидке каченя» вчителем.
- Що справдилося з передбачень , а що ні?
5. Словникова робота.
- Прочитайте хором:
Хоч Хутір Милість Незграбно Пригнічував Найздатніша Стрибнула Потвора Галас Неї |
Ясна Каченя Набридне Нічогеньке Випроставшись Посміховисько Бережіться Селезень Родина Дитя |
6.
- Поясніть слова: хутір, милість, селезень.
Хутір – селянське господарство, відокремлене від села.
Милість – хороше ставлення до когось.
Селезень – самець качки, качур.
7. Читання луною у парі.
Вбога серце
Жирна птах
Щире сум
Прекрасні шиї
Гнучкі качка
Незвичайний створіння
Незграбний хатинка
- Які слова не стали словосполученням?
8. Повторне читання мовчки з простим олівцем.
- Знайдіть описи птахів, саду.
9. Вибіркове читання.
- Чому каченя вважали гидким?
- Хто його захищав?
- Де народилося каченя?
- Що найбільше вразило малят, які тільки вилупилися?
- Яким було останнє яйце? Чого боялася качка-мама?
- Які настанови дала дітям качка?
- Прочитайте, як птахи прийняли «каченя»?
- Чому воно вирішило втекти?
10. Гра «Хто швидше»?
- Прочитайте абзаци, в яких є такі речення: «Ках-ках!- покликала вона…»,
«Вона тут найзначніша» , «Ще ціла юрба!» , «І каченята стали…»
11. Читання естафетою.
12. Бесіда.
- Як каченя потрапило до бабусі та як йому жилося разом з куркою і котом?
- Кого побачило каченя? Прочитайте опис лебедів.
- Які почуття пережило каченя? Яка мрія поселилася у серці?
- Чого каченя охопив сум, коли він побачив лебедів?
- Яке рішення воно прийняло?
- Яке перетворення трапилось з гидким каченям? Чи були тут використані якісь чари?
- Як стали сприймати птаха оточуючі?
- Чи змінилося серце птаха?
- Яка головна думка казки?
- Чи трапляються такі ситуації в реальному житті?
- Який художній фільм схожий за сюжетом з даною казкою?
13. Характеристика дійових осіб.
- Якою була головна качка?
- Які риси характеру в «гидкого каченяти»? (аналогічно)
14. Поділ твору на частини. Складання плану.
План
15. Знаходження зачину, основної частини, кінцівки.
16. Переказ казки.
Переказ казки від імені мами-качки.
Переказ казки від імені «гидкого каченяти».
ІV. Підведення підсумку уроку.
- Яку казку ми прочитали?
- Яка головна думка казки?
- Як треба було б поводитися в казці всім птахам, щоб не завдавати душевного болю «гидкому каченяті»?
- Чи завжди люди бувають толерантними?
- Що автор хотів довести людям? (Ставитися толерантно до оточуючих. Не завдавати болю іншим, навіть якщо вони не такі, як ми.)
- Хто автор казки?
- Що ви запам’ятали про нього?
V. Домашнє завдання.
Читати казку та переказувати від І особи.
VІ. Оцінка своєї роботи на уроці.
Оцінка роботи за деревом успіху.