Урок на тему : "Гроші. Види та функції грошей"

Про матеріал
Урок інтегрований. Предмети : інформатика, фінансова грамотність (економіка). В розробці уроку використано міжпредметні зв'язки, інтерактивні вправи Learning Apps, робота з комп'ютером, аналіз висловів про гроші відомих людей, складання карти знань, взаємоопитування та взаємооцінювання, як активний компонент навчання учнів
Перегляд файлу

Тема. Гроші. Сутність, функції та види грошей. Сучасні  електронні гроші.

Мета:

- розглянути історію походження та використання грошей, функції та види грошей,

- сформувати уявлення про сучасні форми грошових розрахунків, електронні гроші та пластикові картки, розкрити їх переваги як замінників готівкових грошей, формувати навички XXI ст., сформувати поняття «грошова маса»;

- розвивати уміння працювати з  електронними джерелами, працювати в групі, розвивати логічне мислення, вміння аналізувати, робити логічні висновки;

Наскрізна лінія:  Підприємливість та фінансова грамотність 

Обладнання:

- мультимедійна дошка , екран, комп’ютер.

Основні поняття: гроші, функції грошей, види грошей, електронні гроші, грошова маса.

Тип уроку: урок вивчення нових знань.

Підготовчий етап: об’єднання учнів в творчі проектні групи  та індивідуальні завдання (за бажанням, за 2 тижні).

  1. Історія грошей  -  результат діяльності – презентація
  2. Види грошей   - результат діяльності – презентація
  3. Функції грошей  - ( група  5 учнів)  результат діяльності – презентація
  4. Сучасні гроші –  результат діяльності – презентація

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

1. Перегляд  відео фрагменту (Пісня Мани-мани з м/ф «Пригоди капітана Врунгеля»)

2. Робота з епіграфом:

 Гроші для розумних людей є засобом, для дурнів - метою.

Адріан Декурсель

3. Повідомлення теми й мети уроку

Слово вчителя:

Доброго дня, сьогодні, як ви зрозуміли,  ми з вами розкриємо таємницю походження, види та функції грошей, адже без них неможливо собі уявити сучасну економіку.

  • А чи варто нам вивчати цю тему взагалі і , якщо так, то для чого?

Кожен з вас може сказати, що він і так добре вміє рахувати гроші.

ВІДПОВІДІ УЧНІВ

 Життя різноманітне в своїх проявах і всі ми є учасниками економічних відносин ітому нам необхідно бути обізнаними у видах та функціях грошей,  щоб вміти правильно та раціонально  ними розпоряджатися.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

  • Що ж ми уже знаємо про гроші?

Інтерактивна вправа «Гроші. Основні поняття» 

«Мандруючи до витоків розвитку людини — натурального господарства, коли люди самі забезпечували себе всім необхідним, — ми з'ясуємо:

- що стало причиною переходу до товарного виробництва; 

- які товари виконували роль грошей, тобто вільно обмінювалися на будь-який інший товар;             

- що називається грошима, які їх види;

- що таке грошова маса, яка її величина є оптимальною;

- що таке електронні гроші, як правильно ними користуватись  та дізнаємось ще багато цікавого і корисного».

III. Формування нових знань

«Розуміння механізмів функціонування сучасного ринкового господарства неможливе без розуміння ролі грошей.             

Відомості про виникнення грошей, їх функції та види підготували ваші однокласники у вигляді презентацій

 Доповідь учнів за планом

  1. Історія грошей 
  2. Види грошей  
  3. Функції грошей ( група  5 учнів)   - свої відповіді учні ілюструють прикладами
  4. Сучасні гроші

Кожен з доповідачів задає запитання за темою своєї доповіді

 

Вчитель доповнює розповіді учнів.

 Грошова маса – уся сукупність запасів грошей у всіх їх формах, які перебувають у розпорядженні суб’єктів грошового обігу в певний момент.

IV. Закріплення знань учнів

  1. Усні відповіді учнів (поки частина учнів працює з мультимедійною дошкою , виконуючи інтерактивні вправи он-лайн)

-  Визначити, яку функцію виконують гроші в кожній із ситуацій.

1. Учитель отримав заробітну плату. (Засіб обігу)

2. Олена купила нові джинси. (Засіб платежу)

3. Мобільний телефон коштує 980 грн. (Міра вартості)

4. Студент поповнив рахунок мобільного зв'язку. (Засіб платежу)

5. Бізнесмен частину своєї виручки від продажу товару  регулярно кладе на депозит. (Засіб накопичення)

6. Підприємець отримав плату за надані послуги. (Засіб обігу)

7. Учню купили новий портфель. (Засіб платежу)

 2) Фронтальна бесіда на закріплення знань: на екрані зявляються поняття, учні відповідають по черзі, хто не знає – бере допомогу групи.

Ідеальні гроші, грошова маса, кредитні гроші, чек, вексель, казначейські білети.

Інтерактивна вправа «Функції грошей» - 2 вправи, українською та російською мовами

3)групова робота – Складання карти знань за темою

4) обмін запитаннями за підготовленими матеріалами

V. Робота з  електронними таблицями

Але ж гроші люблять, щоб їх рахували! А найкращим засобом для виконання обчислювальних операцій автоматично є таблиці Excel, отже виконаємо практичне завдання за умовою:  Розрахунок заробітної плати.

Заповнення таблиці, введення формул та робота з ними

VI.  Підсумки уроку.

 Формування висновків.

  • Оцінювання учнів
  •  Робота з епіграфом:

А ще хочу запропонувати вам для обмірковування крилаті фрази про гроші,  побажати вам уміти їх заробляти і розумно використовувати і вибрати фразу, яка є синонімом до нашого епіграфа

• Грошима треба управляти, а не служити їм. (Сенека)

• Грошей не вистачає всім, але багатим не хватає значно більше. (Михайло Мамчич)

• Гроші – це свобода, викована із золота. (Еріх Марія Ремарк)

• Гроші бувають царем або рабом для того, хто скопив їх. (Квінт Горацій Флакк)

• Гроші крутяться у тих, хто крутиться. (Валентин Доміль)

 Вся перевага мати гроші полягає в можливості їх використовувати (Сенека)

VІ Домашнє завдання

1. Наведіть приклади ситуацій, у яких гроші виконують різні функції (по 2 на кожну функцію).

2. Порівняйте особливості обігу готівкових і безготівкових грошей. Укажіть їх переваги й недоліки.

3. Підготувати за групами проекти :

- Особливості ринку праці

- Особливості ринку землі.

docx
До підручника
Економіка (профільний рівень) 10 клас (Крупська Л.П., Тимченко І.Є., Чорна Т.І.)
Додано
6 травня 2021
Переглядів
1636
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку