Мета роботи: розвивати творчість дітей, подолати інертність учнів, зацікавити їх уроками української мови, використовуючи сучасні прийоми й методи навчання; продемонструвати важливість застосування комп'ютерних технологій, що робить привабливим і по-справжньому цікавим навчально-виховний процес.
Урок української мови
у 2 класі за підручником М.Д. Захарійчук
«Іменник як частина мови. Слова – назви неістот.
Слова – назви істот»
Мета уроку: поглиблювати знання учнів про про слова – живі істоти і неживі предмети, навчати учнів розпізнавати іменники за питаннями хто? що?, розвивати вміння ставити запитання до слів, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність.
Обладнання: комп′ютерний супровід, мультимедійна дошка, перфокарти, сигнальні картки, ілюстрації предметів, муляжі фруктів , овочів та предметів для ярмарку.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організація учнів до роботи, привітання
Вчитель:
- Добрий день, діти. Привітайтеся з гостями. Посміхніться один одному так, як посміхається до вас сонечко (слайд1).
- На уроці ми повинні:
1 учень. Пам’ятати про культуру мовлення!
2 учень Говорити вдумливо і виразно!
3 учень. Писати охайно і грамотно!
4 учень. Ретельно звіряти написане!
- Пронесіть гарний настрій і такі посмішки через увесь день.
II. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання.
- Діти, яке було задане домашнє завдання? (с. 65 вправа з вазою: списати 2 –й абзац вправи 2, підкреслити слова, які відповідають на питання хто? , зробити звуко-буквену схему виділеного слова ріллю )
1 учень йде до дошки - зробить звуко-буквену схему виділеного слова ріллю - [ = • =: •]
[ р′ і л′: у ] пр. [р′ л′:], гол. [ і у ], дз. [р′ л′: ] гл. [ - ] .
2 учень – зачитає слова, які підкреслив (землероби, комбайнери, господарі, мірошники, пекарі)
Інші учні - перевірте написане вами вдома. (слайд 2).
а) Застосування засвоєних знань до прикладів, запропонованих учителем;
Гра «Скажи швидко» (фронтальне опитування) (слайди 3, 4, 5)
Вправа «Дай відповідь на питання»
1 ряд - На мультимедійній дошці слайди – зображення предметів і надписи хто? що?
Діти підходять до дошки і проводять маркером стрілки від зображеного предмета до
відповідного питання (слайд 6)
2 ряд – виконують аналогічну роботу з перфокартами, потім обмінюються з сусідом і виконують взаємоперевірку;
3 ряд – працюють з вчителем: показують за допомогою сигнальних карток хто? що? відповіді до ілюстрацій, які демонструються.
- Ви молодці, добре справились із запропонованими завданнями. Хто виконав усе правильно – візьть собі по одній фішці (оцінювання).
III. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми продовжуємо вивчати слова, які відповідають на питання хто?, що? Дізнаємось, як правильно назвати такі слова, і зустрінемось із зовсім новим для вас словом, яке буде подорожувати з вами по країні знань протягом усього навчання. Що це за слово – дізнаєтесь трохи згодом, після нашої подорожі. А мандруємо ми сьогодні до веселого і людного місця – ярмарки.
ῙѴ. Мотивація навчальної діяльності
— Послухайте вірш.
Господарі й гості, глядіть, не минайте!
На ярмарок прошу гуртом, поодинці,
чекають на всіх там чудові гостинці!
На ярмарку нашім веселім, багатім
є чим дивуватись і є що придбати.
Тут щедрі дарунки і саду, й городу,
Тут пісня і жарти — усім в нагороду.
Тут речі умільців ні з чим незрівнянні,
Барвисті стрічки, рушники вишивані.
Полив’яний посуд — тарелі, горнятка,
Сопілки — хлоп’яткам, намисто — дівчаткам.
Мерщій-бо на ярмарок всі поспішайте,
Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!
— Що таке ярмарок? Чи доводилося вам бувати на ярмарку? Розкажіть.
Ярмарок (нім. Jahrmarkt — річний ринок) — періодичні торги та місця,
де відбувалася гуртова й роздрібна торгівля різними товарами; продавці й по-
купці з’їжджалися на ярмарок з різних сторін, у тому числі й з-за кордону.
- Щоб нічого на ярмарку не пропустити – будемо все записувати. Тому сіли всі рівненько, записали число, класна робота.
1. Каліграфічна хвилинка. Словникова робота.
- А ось і перший гість, який помандрує з нами на ярмарку (ілюстрація ведмедя) + слово «ведмідь»
- Прочитайте це слово. Який перший звук чується у ньому? [ в]. Якою буквою ми позначаємо звук [ в]?
Пояснення написання літер. Письмо в повітрі.
- Пропишіть букву «ве» - велику і малу.
- Назвіть звуки в слові «ведмідь», назвіть букви, голосні звуки, м′які приголосні.
- Пропишіть слово «ведмідь» самостійно в зошитах.
- Щось ведмедик хоче нам сказати (слухає). Каже, що прийшов на ярмарок купити килим ( малюнок + слово).
- Який перший звук у слові «килим»? ( [ к] ) Пропишемо його в повітрі, потім в зошитах. Назвіть звуки і букви слова «килим», назвіть приголосні, голосні звуки . Пропишіть рядочок слова «килим».
- Складіть речення зі словами «ведмідь» і «килим» (усно).
1. Спостереження учнів за спеціально зібраним мовним матеріалом;
Читання в особах тексту с. 65 , вправа 1
На ярмарку багато людей
і одні з них щось продають, інші – купують. Уявіть, що ми з вами на ярмарку, де звідусіль чути голоси продавців...( слайд з текстом – вчитель починає читати, учні продовжують)
Словникова робота за текстом підручника:
Ярмарок - ринок.
Полив’яна — покрита поливою.
Полива — особливий склоподібний сплав, яким покривають керамічні
вироби.
Глечик — висока, кругла, переважно глиняна посудина, розширена
в нижній частині; дзбан.
2. Формування визначення поняття;
- На яке питання вони відповідали? (що)
Запам′ятайте : слова-назви неістот відповідають на питання що?
Заучування правила (с. 66).
3. Робота за підручником (продовження)
Вправа 2
— Прочитайте текст ( вправа 2, с.66)
— Хто повертався з ярмарку? Продовжіть речення.
Запам′ятайте: слова — назви істот відповідають на питання хто?.
Заучування правила. Повторює 3-4 учні.
4. Виконання практичної роботи учнями за вказівкою вчителя
Вправа 3
— Дайте відповіді на запитання. Запишіть.
Що купив ведмідь?
Що несе лисиця?
Хто купив нитки? (3 учні біля дошки пишуть, інші - в зошитах)
5. Знайомство учнів з терміном
Настав час дати найменування, ім′я словам-назвам неістот та словам -назвам істот. Яке саме? Дізнаєтесь, розгадавши кросворд.
|
|
1 Л |
І |
Д |
|
||
2 З |
Е |
М |
Л |
Я |
|
||
3 Ш |
Е |
В |
Ч |
Е |
Н |
К |
О |
4 К |
А |
Л |
И |
Н |
А |
|
|
5 К |
О |
Р |
І |
Н |
Ь |
||
|
6 Я |
Л |
И |
Н |
А |
|
|
|
7 К |
И |
Ї |
В |
По горизонталі:
По вертикалі: частина мови.
VI. Осмислення нових знань.:
Аналіз змісту правил;
— Послухайте вірш про іменник
Який співець, поет, письменник
Уперше слово вигадав — іменник?
Іменник. Він узяв собі на плечі
Велике діло — називати речі, —
Ім’я, найменування, і наймення:
Робота, біль і радість, і натхнення.
— Яку роботу виконує іменник?
Запам′ятайте: іменники – це слова, які називають (іменують) предмети та відповідають на питання хто? що? Іменник – це частина мови.
Читання правила учнями самостійно з підручника.
Відтворення засвоєного за запитаннями;
- Що називається іменником?
- На які питання відповідає іменник? (правило - повторення 3-4 учнями, з наведеними прикладами).
Фізкультхвилинка. Психологічна пауза. Гра «Дзеркало»
Вчитель:
Хто ж там, хто вже так втомився,
І наліво нахилився,
Треба дружно всім нам встати (вийти із-за парт)
Фізкультпаузу почати
Раз! Два! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
Три! Чотири! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
П’ять! Шість! Час настав
Повернутись нам до справ.
VII. Осмислення вивченого матеріалу.
Робота в групах.
Утворимо групи і виконаємо творче завдання .
Ігрова вправа «Добери словечко»
1 група. Добирає назви істот, яких можна зустріти на ярмарку.
2 група слова - назви неістот по темі іграшки.
3 група виписує назви посуду
4 група – назви продуктів харчування.
VIII. Підсумок уроку
Збігає, діти, час. Продавці збираються додому і ми з вами повертаємося в клас.
Скажіть, на які питання відповідають слова-назви істот та неістот?
Що таке іменник?
Гра. «Перетворимо істоту на неістоту і навпаки». (слайди)
- З м на полі він росте, а з р у воді живе.
(мак-рак)
- З у смачний пшеничний білий хліб, а змініть у на і – лісовий звірок, який стрибає по деревах.
(булка-білка)
- З л – риба прехороша
- З т – звичайна огорожа
(лин-тин)
(виставлення вербальних оцінок за кількістю набраних фішок, мотивація їх)
(учні залишають магнітик – повідомлення про урок там, де вважають за потрібне (слайд «мені все зрозуміло», «у мене залишились питання», «все знаю, але не можу пояснити», «я невпевнений, що все зрозумів»)
IX. Домашнє завдання.
Вправа з вазою на ст.66 (інструктаж до виконання)
Вивчити правило ст. 66