Презентація та конспект нестандартного уроку "Префікси з-, с-. На ярмарку"

Про матеріал

Конспект та презентація нестандартного уроку "Префікси з-, с-. На ярмарку" рекомендовано використовувати у 2 класі при вивченні розділу "Будова слова". Матеріал містить цікаві вправи та завдання.

Перегляд файлу

 

Управління освіти і науки України

Білоцерківської міської ради Київської області

Білоцерківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

 

 

 

 

 

 

 

 

            Методична розробка уроку з української мови

 

Префікси з-, с-.  На ярмарку

3 клас

 

 

 

                                                           Автор: Омельчук Наталія Михайлівна,

                                                                                                                                 вчитель-методист

                                                                                                      Білоцерківської загальноосвітньої

                                                                                                                      школи І-ІІІ ступенів № 4

 

 

 

 

 

 

 

 

м. Біла Церква

2018

Тема: ПРЕФІКСИ  З- , С -. НА ЯРМАРКУ

Мета: – познайомити учнів з правилом написання префіксів з-, с-;

– вчити учнів писати слова з цією орфограмою;

– розвивати спостережливість за мовними «афішами»;

– вдосконалювати навички виконання граматичних завдань (добір анто-німів, споріднених слів, розбір слів за будовою, синтаксичний розбір ре-чення);

– повторити написання словникових слів;

– виховувати самостійність при виконанні завдань, любов до рідної мо-ви.

Обладнання: добірка ілюстрацій багатозначності слова молочний, ребуси (мар-нує, хвалить), таблиця «Кафе Птах»,складовий «приклад» (схоли + ва – ле + ти), зашифровані у таблицях  слова (сховище, склад), картки з загадками  про  підбе-резник,  малину  (+  малюнки-відгадки),  індивідуальні  перфокарти  (а – слова  з пропущеними префіксами з-, с-; б – речення з пропущеними орфограмами), пре-дмети або муляжі (яблуко, груша, лимон, часник, морква,  абрикос, пакет  моло-ка), кросворд, мультимедійна презентація.

Хід уроку:

I. Актуалізація опорних знань (слайд 2)

        1) Вступне слово вчителя (слайди 3,4)

                  – Настала зима. Для зміцнення здоровя корисно вживати більше ово-  

                  чів та фруктів, багатих на вітаміни, мінеральні солі.

                  – А покуштувати їх зможемо лише тоді, коли без помилок  напишемо

                  їх назви.

        2) Предметний диктант. Робота над кросвордом (слайд 5)

                  а) Запис слів під час предметного (мовчазного) диктанту (слайд 6)

         Вчитель  показує  предмети  або муляжі (яблуко, груша, лимон,

             часник, морква, абрикос, пакет молока).

                    Учні в зошитах записують слова через кому.  

             Викликаний  учень  працює  на  дошці,  заповнюючи  кросворд.

   б) Виконання граматичних завдань

           Паралельно  із записом  слова  проводиться  робота над виконан-            

           ням граматичних завдань.

              * Яблуко – яблучний (чергування у корені приголосного звука),  

              * груша – Груша  (багатозначність: назва фрукта,  спортзна-

                 ряддя, омонім: фрукт, ім’я);

 * лимон та часник (протигрипозні засоби);

 * морква – морквяний (без апострофа);

 * абрикос – абрикосове  (багатозначність: колір, варення, наз- 

    ва дерева);

 * молоко – молочні (чергування у корені слова, + молочні – ба-  

                                гатозначне слово: продукти (молочна  ковбаса, молочні соси-

                                ски, молочний шоколад), молочний  крем, молочний колір шкі-

                                ри, молочні зуби.

           Вчитель  кожне  значення  слова  може ілюструвати малюнками.

       

 

 

я

б

л

у

к

о

г

р

у

ш

а

 

 

л

и

м

о

н

 

 

ч

а

с

н

и

к

м

о

р

к

в

а

 

 а   

б

р

и

к

о

с

 

 

м

о

л

о

к

о

                        – Яке слово зайве? (молоко)

         – Чому?  (Решта слів – назви  фруктів та овочів, а  молоко – про-

         дукт тваринництва.)

       – Виконуючи це завдання, ми відвідали  ларьок  «Овочі-фрукти».

       3) Словниковий диктант (слайд 7)

                 – Ми  потрапили на святковий  ярмарок, де нам пропонують купити ...

                – Запишіть під диктовку словосполучення.

                – Підкресліть орфограми.

Словниковий диктант (слайд 8)

      Червоні черевики, кольоровий телевізор, перекидний календар, ше-

 рстяний килим, великі ґудзики, вишневий пиріг.

II. Оголошення теми та мети уроку (слайд 9)

           – Урок-ярмарок  наш  незвичайний. На ньому ми дізнаємось про написан-

           ня префіксів з-, с-, будемо  вчитися  писати слова з ними, складати речен-

           ня, виконувати граматичні завдання.

– Лише той, хто буде уважним і старанним, зможе  придбатицей «товар» – знання.

          – За кожну правильну  відповідь учень отримуватиме бублик. Чим їх біль-  

          ше заробите, тим вищий бал за урок отримаєте. (слайд 10)

ІІІ. Виконання каліграфічних вправ (ознайомлення з «купюрами») (сл. 11)

           – Бублики – своєрідні  купюри». Давайте  виконаємо калірафічні  вправи.

           Вчитель на дошці показує каліграфічне написання з’єднань букв.      

                Зз  Сс  ззз  с/с/с (слайд 12)

IV. Робота  над  новим  матеріалом. Ознайомлення  з  правилом  написання 

      префікса с- (слайд 13)

           1) Спостереження за написанням префікса с- (слайд 14)

                Робота з підручником. Виконання вправи 262 (усно, фронтально).

                     – Перед якими буквами пишеться префікс с-? (к, п, т, ф, х)

                      – Які звуки, дзвінкі чи глухі, позначають ці букви? (глухі приголос-

                      ні)

  2) Ознайомлення з правилом (за підручником)

    – Кожний товар повинен мати «сертифікат якості».

                      – Познайомимося з ним у правилі.

    – Перед якими буквами пишеться префікс с- ?

  3) Робота за таблицею «У кафе «Птах»  (слайди 15, 16)

    – На нашій ярмарці можна у продажу зустріти все.

   – Завітаємо у кафе «Птах». Ось таку табличку-помічницю («шпар-

   галку») хочу запропонувати вам. Прочитайте її.

 

к

а

ф

е

С-

п

 

т

а

х

                                          – Спробуйте  запамятати  слова, записані в ній. Вони  до-

                                 поможуть вам  своєчасно  пригадати  букви,  перед  якими

           пишеться префікс с-.

                             Щоб префікс с- писати,

                                      треба у кафе «Птах» завітати.

 

 

                                        

           4) Практичні вправи щодо написання слів з префіксом с-

                    а) Вступне слово вчителя (слайд 17)

           – На нашому ярмарку є незвичайна  вітрина, в якій виставлено 

               на продаж цікавий товар – дієслова. Щоб купити їх, нам потрі-

               бно без помилок виконати завдання.

 б) Самостійна робота

              – Вставте потрібний префікс. (слайд 18)

               ...темніти, ...формувати, ...хвилювати, ...списати, ...скупити, 

                   ...варити.

 в) Перевірка виконання роботи

              Учні  сигнальними  картками показують, який префікс написа-

              ли: с- чи з-.

    г) Створення проблемної ситуації

                             – Чому написали  префікс з-  у слові  зварити? (Корінь починає-

                             ться з букви в.)

Фізкультхвилинка (виконується під музику) (слайд 19)

V. Робота  над  новим  матеріалом.  Ознайомлення  з  правилом  написання 

     префікса з- (слайд 20)

           1) Ознайомлення з правилом при фронтальному  виконанні  вправи 263

               (завдання 1, 2) (слайд 21)

                    – Порівняйте префікси у словах лівого та правого стовпчиків.

                    – Поясніть їх правопис. Що можна додати до правила?

           2) Виконання вправ щодо написання слів з префіксом з -

                    а) Організація диференційованої роботи

                            * Група В – вправа 263 (завдання 3-а).

                  * Групи А, Б – диктант. (слайд 22)

                     Викликаний учень працює за крилом дошки.

                       Диктант (слайд 23)

                     Зважити печиво, збити ящики, згортати пакунки, зрізати     

                      ярлики.

    б) Синтаксичний розбір речення

       1. Складання речень зі словами зварити, зшити (вправа 263, зав-

           дання 3-б)

        – З виділеними словами складіть речення.

                 Можливі варіанти:   

                 1. Майстриня може за вашим замовленням зшити костюм.

                 2. Мама зварила смачний обід.   

      2. Синтаксичний розбір речення (слайди 24, 25)

        Мама зварила смачний обід.

                 а) Визначення основи речення (підмет, присудок).

   б) Характеристика речення

                         – за   метою  висловлювання   (розповідне,  питальне,

                         спонукальне),

      – інтонацією (окличне, неокличне),

      – будовою (поширене, непоширене; складне, просте).

VІ. Закріплення матеріалу (слайд 26)

           1) Повторення правил написання префіксів з-, с-

                    – Розкажіть  правило написання префіксів з-, с-. (Перед буквами к, п,

                    т, ф, х  завжди  пишеться  префікс с-. Перед іншими буквами – пре-                        

                    фікс з-.)

           2) Добір  слів-антонімів. Виконання завдання по рядах (в парах) (сл.27)

                    Зразок: написати – стерти.

  1 ряд

       збільшувати -  (зменшувати)

       змовчати - …  (сказати)

  2 ряд

       витрачати - …  (зберігати)

       продати - …  (скупити)

                              3 ряд

       розкидати - …  (збирати)

       відповісти - …  (спитати)

           3) Вибірковий диктант (слайд 28)

 – Підходимо до нового прилавка. А тут такий безлад! Весь товар пе-

     рекинуто! Нічого не розібрати!

     Вчитель читає словосполучення парами. Хлопці записують слова з префіксом с-, дівчата – з префіксом з-.

     Вибірковий (розподільний) диктант (слайди 29, 30)

З-

С-

звязка (цибулі)

складка (на спідниці)

змішувач (для води)

спечені (пиріжки)

згущене (молоко)

стяжка (стрічка)

здір (нутряне сало)

склади (цукру)

зморшки (лісові гриби)

сховище (для борошна)

                    При перевірці виконання завдання вчитель задає додаткові питання:

                    – Що таке префікс (суфікс, корінь, основа слова, закінчення)?

           4) Словотворча робота (слайди 31-33)

     – Утворіть і запишіть нові слова.

         а) здружився                                       б) скосити

             зав’язь           зв’язок                         запізнитися      спізнення

             грибок                                                 тлумачення

                    – Поясніть їх написання.

           5) Самостійна робота учнів. Організація диференційованої роботи

 Група В – за перфокартками (слова)

                                                   1 варіант                                                   2 варіант

          робити                                                      пиляти

         ходити                                                      шити

     класти                                                       трусити 

        летіти                                                         хилити

                 варити                                                       носити

                     Групи Б, А – за перфокартками (тексти)

                          Над ставом  _хилилися верби. Вони вже давно  _кинули своє      

                      вбрання. Їжачок  _горнувся в клубочок. Не будіть його!  Білочка 

                      _ховала в дуплі горішки. Вона  _бирала їх влітку.

VIІ. Узагальнення матеріалу. Виконання завдань (слайд 34)

            1) Робота над ребусами (слайд 35)

                    – Розшифруйте ребуси.

                                   валить   ,,,,                                (слайд 36)

                                                                       ЛИТЬ        

                                                                                                с – ? з – ?

                                   марнує                   ,,                  (слайд 37)

                                                        РНУЄ

                    – Утворіть нові за допомогою суфіксів с-, з-. Поясніть написання.

            2) «Розвязування» мовного виразу (слайд 38)

     – Поясніть написання  слова.

                    СХОЛИ + ВА – ЛИ + ТИ = ? (сховати) (слайд 39)

             3) Робота над табличкою «Що зайве ?» (слайд 40)

       сплата       спека                  

       сповідь            струс                   ,

       сміх          х     сходинки            

                      співак       сцена             х  (слайд 41)   

                    – Чому слова сміх, сцена «зайві»? (В інших словах с- – це префікс,

                     а в цих словах буква с входить до складу кореня).

             4) Гра «Грибна консервація». Робота над таблицями з зашифровани-

                 ми словами (слайд 42)

                      – На ярмарку можна купити все!

                      Робота над загадками (слайд 43)

                      – Розгадайте загадки, впишіть слова у таблички.

                             а) Під березою грибочок,        З деревом вони куми,

                                  Поряд жінка і синочок.      Добре знаємо їх ми! (підберезник)                                

п

і

д

б

е

р

е

з

н

и

к

м

а

л

и

н

а

 

с

 

у

в

 

о

 

ї

 

 

 

 

 

                             б) Смачні червоні ягоди родить,

                                 З колючками та кропивою дружбу водить. (малина)

                             в) Первісна форма рукописної книги – смужка папірусу, перга-

                                 менту, паперу, полотна, намотана на паличку, текст уміщено

                                 в колонках, назву та прізвище автора в кінці. (сувої) 

                      – Господарки на зиму готують  багато овочевої та фруктової консе-

                      рвації. Не забувають і про  гриби. Тому  завжди на столах  взимку є

                      солоні та мариновані  грибочки. Користуючись  малюнковим шиф-

                      ром-грибами, складіть та запишіть з поясненням  нові слова (сл. 44)

                        з            в              а             л             и            щ           е

 

 

 

 

   Щ

 

 

 

 

 

 

 

                          с            к            л             а            д

 

VIIІ. Рефлексія. Д/з (слайд 45)

     – Сьогодні  на   уроці-ярмарку  ми купили  дуже  цінний   товар – склад   

    знань про правила написання префіксів з-, с- .

     – Перед якими буквами пишеться префікс с- ? Наведіть  приклади слів.

     – В яких випадках пишеться з- ? Наведіть приклади.

               – Що сподобалось на уроці найбільше?

               – Яке завдання було складним?

     Домашнє завдання

          – Повторити правило (с. 107).

          – Дібрати самостійно по 3 слова на кожний випадок (с-, з-).

    – Дякую за чудову роботу та увагу на уроці! (слайд 46)

 

Примітка

По ходу уроку (на всіх етепах) вчитель оцінює балами відповіді учнів.

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Автор: ОМЕЛЬЧУК Н. М. вчитель-методист Білоцерківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 4

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Номер слайду 15

КАФЕ “ПТАХ” З К Ф П Т Х

Номер слайду 16

КАФЕ “ПТАХ” З К Ф П Т Х С КОПАТИ ФОРМУВАТИ ПИТАТИ ТРИМАТИ ХВАЛИТИ С С С С С

Номер слайду 17

Номер слайду 18

…темніти ...формувати ...хвилювати ...писати ...купити ...варити

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Схема розбору речення 1. Визначення основи речення. 2. Встановлення зв’язку слів у реченні за допомогою питань. 3. Характеристика речення: а) за метою висловлювання, б) за інтонацією, в) за будовою.

Номер слайду 26

Номер слайду 27

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Номер слайду 30

Номер слайду 31

Номер слайду 32

зв’язок здружився зав’язь грибок столик з ок в’яз ^

Номер слайду 33

спізнення скосити запізнитися тлумачення знання с пізн енн я

Номер слайду 34

Номер слайду 35

Номер слайду 36

Номер слайду 37

Номер слайду 38

Номер слайду 39

Номер слайду 40

сплата спека сповідь струс сходинки співак сміх сцена

Номер слайду 41

спека струс сходинки сцена

Номер слайду 42

Номер слайду 43

Номер слайду 44

Щ

Номер слайду 45

Номер слайду 46

Перегляд файлу

     

Перегляд файлу

пи

Перегляд файлу

            

 

            

 

           

 

          

 

     

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.7
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Мазур Ніна Анатоліївна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. БАЛЬЧУК ЛЮДМИЛА
    Дякую за цікавий урок!!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Кулак Ірина Леонідівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
9 липня 2018
Переглядів
3823
Оцінка розробки
4.9 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку