Пропонується розробка та презентація нестандартного уроку при вивченні теми "Префікси роз-, без-. Подорож у країну РозБез". Матеріали містять цікаві вправи та завдання.
Управління освіти і науки України
Білоцерківської міської ради Київської області
Білоцерківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4
Методична розробка уроку з української мови
Префікси роз-, без-.
Подорож у країну РозБез
2 клас
Автор: Омельчук Наталія Михайлівна,
вчитель-методист
Білоцерківської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів № 4
м. Біла Церква
2018
Тема: ПРЕФІКСИ РОЗ- , БЕЗ-. ПОДОРОЖ У КРАЇНУ РОЗБЕЗ
Мета: – вчити писати слова з префіксами роз-, без-;
– спостерігати за мовними явищами;
– розвивати вміння виконувати граматичні завдання (синтаксичний роз-бір речення, розбір слів за будовою, добір антонімів, синонімів);
– повторити написання словникових слів;
– виховувати самостійність, розвивати увагу.
Обладнання: ребуси (годує, мити), малюнки із зображенням валіз (роз-, без-), табличка з зашифрованим словом (риба), кросворд (хліб), карта країни РозБез, індивідуальні картки, таблиця (речення з пропущеними буквами), обладнання для гри «Хрестики-нулики», комп’ютерна презентація.
Хід уроку:
I. Вступне слово вчителя. Оголошення теми та мети уроку (слайд 2)
– У нас сьогодні незвичайний урок. У турагенстві нам запропонували ці-
каву мандрівку у незнайому країну РозБез. Подорожуючи до неї, ми дізна-
ємося про правило написання префіксів роз-, без-, будемо вчитися писати
слова з цією орфограмою, виконувати різноманітні граматичні завдання.
Сподіваюсь, що у подорожі ви проявите свою самостійність, будете уваж-
ними, спостережливими.
II. Ознайомлення з правилом написання префіксів роз-, без-
1) Вступне слово вчителя
– Кожний мандрівник перед поїздкою повинен познайомитися з пра-
вилами та законами нової країни, тому у турагенції нам запропону-
вали прочитати слова, які живуть у країні РозБез.
2) Робота з підручником (слайд 3)
Опрацювання вправи 255 (усно)
– Прочитайте слова. Доберіть до них споріднені, визначте префік-
си та корені. Зробіть самостійно висновок про те, яка буква пише-
ться в кінці префіксів.
3) Знайомство з правилом
– Давайте прочитаємо правило про написання префіксів роз-, без- .
– Це закон життя у країні.
III. Первинне сприйняття нового матеріалу (слайд 4)
1) Каліграфічні вправи
– Ми потрапили на кордон. (слайд 5)
– Треба каліграфічно заповнити документи для в’їзду в країну. (сл. 6)
Вчитель на дошці показує зразки каліграфічного написання складів.
ка пис роз (слайд 7)
– Яке слово можна утворити?
– Дамо розписку, що будемо виконувати закони країни РозБез.
Запис у зошитах: Розписка. (слайди 8, 9)
2) Вибірковий усний диктант (слайди 10,11)
– А тепер потрапили в зону митного контролю. Працівник митниці
перевіряє паспорт. Розгортаємо його сторінки.
– Назвіть слова з префіксом роз-, без-, які використовуємо при за-
повненні документів.
Паспортні дані
Особливі прикмети – бездоганний вигляд. (слайд 12)
Характер – безстрашний.
Посада – безробітні (бо вчимося у БЗШ № 4).
Вік – безліч років.
Проїзд – безкоштовний.
Контроль – безмитний. (слайд 13)
Час проведення в країні – безстроковий.
Багаж – безпечний.
Курс – країна РозБез.
Клімат – безвітряний.
– Поки працівник митниці оформлює нам проїзні документи, прочи-таємо плакат. (слайд 14)
Не пропускати:
безжалісних, бездумних,
безсердечних, безсовісних.
– Розхвилювалися. Невже нас можуть безпідставно затримати? А як почули про розцінки, розчервонілися і стали вимагати безперешкод-
ного та безпересадочного проїзду.
3) Роз’яснювальний диктант (слайд 15)
– Перед посадкою на поїзд митники запропонували нам виконати
завдання та записати слова у «декларації» (зошити).
а) Гра «Лабіринт» (слайд 16)
Читання та запис слова безмовний. (слайд 17)
Б В Н
Е О И
З М Й
– Поясніть написання слова. (слайд 18)
б) Гра «Хід конем» (слайд 19)
Читання, запис слова розмова. (слайд 20)
р |
м |
а |
в |
|
о |
з |
х |
о |
– Поясніть написання. (слайд 21)
в) Гра «Кубик Рубика» (слайд 22)
– Розберіть записані слова за будовою. Доведіть, що записа-
ні слова являються спорідненими. (слайд 23)
г) Складання «кущика» споріднених слів (слайд 24)
– Складіть «кущик» спільнокореневих слів. (слайд 25)
безмовний розмовляти
розмова МОВ мовлення
мовонька мовленнєві
4) Розподільний диктант. Гра «Упакуй валізи» (слайд 26)
– На митниці йде перевірка багажу. (слайд 27)
Викликані 2 учні записують у «валізи» слова з префіксами роз-, без-
без - роз-
безкоштовна спідниця розкрій сукні
безрукавка взуття 34–го розміру
безкозирка сорочка з розшивкою
безформний піджак розлітайка
– Скільки букв у слові піджак? Скільки звуків? Чому? (слайд 28)
Фізкультхвилинка (слайд 29)
– Оголосили посадку на поїзд. Встаньте один за одним.
– Поїзд набирає швидкість – розгін.
Під звук коліс діти імітують рухами рук роботу мотору, «ланцюжком» повільно йдуть до дошки, повертаються назад «вагончиками» (навпри-сядки). Сідають за парти.
IV. Закріплення нового матеріалу (слайд 30)
1) Гра «Словотворення» (слайд 31)
а) Самостійна практична робота
– Перебудуйте словосполучення, щоб утворилися слова з пре-
фіксом без-.
– Стоїмо у тамбурі. За вікнами пропливають ... (слайд 32)
ліси без краю – ... небо без меж – ...
озеро без дна – ... море без берегів – ..
б) Перевірка виконання завдання (слайд 33)
безкрайні ліси безмежне небо (слайд 34)
бездонне озеро безбрежне море
– А ось побачили ще розвилки доріг, розтоку русла ріки, роз-
маїття барв.
в) Гра «Словниковий конструктор» (слайд 35)
– В дорозі пограємось у «Словниковий конструктор».
– Візьміть (слайд 36)
* префікс від слова безвітря,
* корінь – від слова розмежовувати,
* суфікс – від слова народна,
* закінчення – від слова школярі.
– Яке слово утворили? (безмежні)
безвітря
розмежовувати безмежні
народна (поля)
холодні
г) Складання речення з даним словосполученням (усно)
Можливі варіанти:
1. За селом простяглись безмежні поля.
2. Безмежні поля радують погляд простором та свіжістю.
3. На малюнку безмежні поля кликали у подорож.
д) Синтаксичний розбір речення
Викликаний учень розбирає речення (за вибором) за схемою:
– визначення основи речення,
– встановлення зв’язку слів у реченні за допомогою питань,
– визначення типу речення
* за метою висловлювання (розповідне, питальне, спо-
нукальне),
* за інтонацією (окличне, неокличне),
* за будовою (просте, складне; поширене, непоширене).
2) Списування речення з таблиці (з пропущеними орфограмами) (сл. 37)
Бе...межна голуба далечінь ро...гортає дивну красу з...мо-
вих барв. (слайд 38)
– Спишіть речення, вставте пропущені букви. Поясніть їх написання.
– Визначте основу речення.
3) Диктант «Меню» (слайд 39)
– Провідник вагону розносить обіди, гарячий чай з цукром. Запропо-
нував нам таке меню.
Вчитель читає по 2 словосполучення, діти записують їх по варіантах.
Диктант
1 варіант ІІ варіант
1) розмазня (каша) розбите (яйце)
2) безсмачний (суп) розсіл (огірковий),
3) розбавлений (чай) розварена (риба)
Взаємоперевірка виконання завдання
Діти міняються з сусідами по парті зошитами, перевіряють правиль-
ність виконання завдання.
4) Робота за кросвордом (хліб) (слайд 40)
– Роздивіться малюнки, заповніть кросворд назвами овочів та фрук-
тів.
г |
о |
р |
о |
Х |
|
|||
|
с |
Л |
и |
в |
а |
|||
г |
р |
у |
ш |
І |
|
|||
|
я |
Б |
л |
у |
к |
о |
||
– Яке слово отримали у виділеній графі? (хліб) (слайд 41)
– Пасажири без бажання розрізають чорний хліб, розгризають суха-
рі, розбовтують цукор у склянці чаю, розжовують бутерброд, розпи-
вають лимонад.
– Провідник приніс розрахунок. Жах! І за це ще треба платити ?
5) Організація досугу, розваг. Виконання завдань
а) Вступне слово вчителя (слайд 42)
– В дорозі ми розклали багаж, розвісили рушники, розчісалися.
– Щоб швидше промайнув час під час турне, ми вирішили ор-
ганізувати свій досуг. Чим же зайнятися?
б) Технологія «Мікрофон» (слайд 43)
На партах дітей картки зі словами: розгортаємо, розшифровує-
мо, розпитуємо... Учні повинні утворити словосполучення за
власним задумом.
– Розгортаємо газети.
– Роздивляємося схеми у 5 розділі.
– Розмальовуємо ілюстрації.
– Розговорилися про політику.
– Розказуємо про своє життя.
– Розповідаємо про прочитану книгу.
– Розпитуємо про минуле друзів.
– Розфарбовуємо малюнки.
– Розшифровуємо слова у сканвордах.
V. Повторення матеріалу (слайд 44)
1) Виконання завдання (добір синонімів) (слайд 45)
– Замініть одним словом.
1. Уроки в школі в певній послідовності – … (розклад).
2. Людина, яка добуває секретні відомості – … (розвідник).
3. Молоді рослини, що вирощують в особливих
умовах і пересаджують на грядки – … (розсада).
4. Відсутність хмар – … (безхмарно).
5. Довге перебування без сну – … (безсоння).
6. Відсутність державної влади – … (безлад).
2) Робота над ребусами (слайд 46)
– Ми у роздумі. Треба розшифрувати ребуси.
” ТИ Г ’ Є
мити годує (слайди 47, 48)
– Утворіть нові слова з префіксом роз- (розмити, розгодує).
– Як написати префікс роз- ?
3) Гра «Хрестики-нулики». Добір антонімів (слайд 49)
1 2 3 х о х
4 5 6 о о х
7 8 9 о х о
– Під кожною карткою «заховане» слово, Щоб поставити «крестик»
чи «нулик», треба до написаного слова дібрати антонім з роз-, без- .
* заплести – ... (розплести)
* звучний – ... (беззвучний)
* в’янути – ... (розквітати)
* радісний – ... (безрадісний)
* загадувати – ... (розгадувати)
* водний – ... (безводний)
* скласти – ... (розкласти)
* шумний – ... (безшумний)
* зав’язати – ... (розв’язати) – Хто переможе ?
Викликані учні (хлопчик та дівчинка), змагаючись, по черзі обира-
ють картку, виконують завдання, ставлять «хрестик» або «нулик».
4) Доповнення речення за початком (усно)
– Щоб не було сумно, в дорозі можна почитати книги, які розпові-
дають тобі про ... (далекі мандри, веселі пригоди, казкові подорожі,
рідну природу, любимий край ...).
VI. Узагальнення матеріалу. Рефлексія. Домашнє завдання
1) Узагальнення матеріалу. Повторення правила (слайд 50)
– Ось і закінчується наше турне по країні РозБез.
– Який закон цієї держави вивчили? (Діти розказують правило на-
писання слів з префіксами роз-, без-).
– Наведіть зразки слів, що «мешкають» у країні.
2) Рефлексія (слайд 51)
– Що запам’яталось найбільше?
– Які завдання сподобались? Які вправи були важкими?
Звучить музика (фон – стук коліс).
– Покажіть сигнальною карткою (семафором), з яким настроєм
сприйняли урок.
1) Червоний – Чудово! Цікаво!
2) Синій – Дізнався багато нового, урок дуже сподобався, але
деякі завдання викликали труднощі при їх виконанні.
3) Зелений – На уроці було цікаво, але дуже складно. Майже
нічого не зрозумів (не зрозуміла).
4) Чорний – Урок сумний. Нічого не запам’ятав(-ла).
3) Домашнє завдання (диференційовано) (слайд 52)
– Доберіть та запишіть у декларації (зошити): (слайд 53)
* група В
– по 5 слів на кожний випадок правила,
* група Б
– складіть та запишіть 2-3 речення із словами на вивчене
правило,
* група А
– складіть та запишіть міні-текст, використовуючи слова з
префіксами роз-, без-.
– Дякую за гарну роботу! (слайд 54) Щасливої дороги у країну знань! (слайд 55)